Rozhodol som sa, že ak získam Vašu podporu, budem aj po novembri 2017 pripravený naďalej chrániť našu posvätnú ustanovizeň

Predseda Matice slovenskej matičiarom ....

Milí matičiari,

rozhodol som sa po dlhších úvahách a rozhovoroch s vplyvnými slovenskými osobnosťami, osloviť Vás a vniesť trochu svetla do nejasností, ktoré nás obklopujú.

Matica bola tŕňom v oku všetkých režimov, a ako to už u slovanských národov a slovenského osobitne býva zvykom, je cieľom útokov nielen cudzích, ale aj vlastných. Kritizuje sa to i ono, no v žalúdku tých, ktorí chcú vlastniť celý svet, svetoobčanov a neoliberálov všetkých rodov a druhov, najmä tých, ktorí po uliciach nášho hlavného mesta vykrikujú „My nie sme národ!“, je matičná neprehliadnuteľná podpora veciam národným, vlastenectvu a pestovaniu tradícií, o ktorú sa usilujem už siedmy rok – s ľudskými chybami, ale aj úspechmi.

Čoskoro po zvolení za predsedu Matice zistil som, že sa už nepočítalo s jej podporou zo strany štátu. Štátu, ktorému aj Matica pomáhala na svet! Pripravovali ju na premenu na „spolok holubárov“. Ale toto sa nepodarilo, Matica je tu a kde sú naši kritici Kálman Tisza či Antonín Novotný? Matica vytŕča z radu, preto tie reči a kampane. A útoky na všetko matičné a národné v časoch, keď sú tieto atribúty hriešne a nepohodlné. Kritizovali by nás, keby sme sa poslušne zaradili medzi poddajné mimovládne organizácie? Spájal by niekto osud Matice s menom jej predsedu?

Áno, mnohé veci sa mi vo funkcii predsedu celkom nepodarili, a to pre moje omyly, ale aj pre časy, ktoré žijeme, keď pestovanie tradícií stáva sa podozrivým s priamym prepojením na – fašizmus! Na druhej strane teší ma, že počet členov Matice prestal klesať, že zakladajúcimi členmi Matice sú dvaja z troch ústavných činiteľov štátu, som hrdý na postupné omladzovanie matičných funkcionárov, som pyšný na úroveň Slovenských národných novín, Slovenských pohľadov a ostatných matičných médií, teší ma záujem verejnosti o matičné videá. V Martine vyrástol prvý slovenský panteón. Začali sme Maticu „čistiť“ a ten proces – aj keď sa stretol s odporom nielen dotknutých matičných funkcionárov, ale i s nepochopením vplyvných – je pred finišom.

Som zástanca postupnej obmeny „kádrov“, čo sa za môjho pôsobenia aj deje, sú však chvíle, keď treba mnoho vecí prehodnotiť. Preto na základe výzvy vážených členov Prezídia Matice slovenskej, mnohých starších i mladších matičiarov, predovšetkým však s ohľadom na ťažké mraky nad našimi hlavami a nepredvídateľné roky, ktoré čakajú národ a Maticu, rozhodol som sa, že ak získam Vašu podporu, budem aj po novembri 2017 pripravený naďalej chrániť našu posvätnú ustanovizeň pred zlobou sveta, aby mohla ostať osvedčenou ochrankyňou tohto národa.


S úctou Marián Tkáč

  1. mája 2017.

obrázok - titulka: pluska.skEurópa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Teror ISIL je už v Európe

 Hostia: Robert Kaliňák (Smer-SD)/ podpredseda vlády a minister vnútra, Martin Glváč (Smer-SD)/ minister obrany a Andrej Danko (SNS)/ predseda strany

Nebudeme s podaním žaloby pre kvóty čakať do 18. decembra

Členovia V4 podľa premiéra vnímajú, že kvóty sa nedajú naplniť

Z osudov slovenských geografických názvov (6)

Poznáte slová lokločkať?

Predpokladám, že každé slovenské dieťa rozumie, keď sa mu povie, že „voda ločká v pohári“. Ale iba jazykovedec, špecialista na históriu slovnej zásoby slovenčiny, vysvetlí, čo znamená slovo „lok“.

 
Odber noviniek na stránke