Zastavte tú grajciarovú komédiu

A opäť sme to všetci dostali plnou ranou a rovno medzi oči. Asi tak by sa dala komentovať včerajšia vraj diskusná relácia s Havranom vraj o slovenských dejinách.


Nuž ťažko mi je povedať nejaký súvislý komentár o tom, čo sa včera večer odohrávalo na obrazovke STV 2 a nepoužiť pri tom zopár šťavnatých slov a zopárkrát si pri tom neuľavil z ústnej dutiny. Ak toto má byť diskusia o slovenských dejinách, tak nás Pán Boh opatruj a bojme sa, aby sme nemali ešte viac nahnevaných a rozzúrených voličov, ktorí budú voliť hocičo, len aby sa nemuseli pozerať na niečo tak odporné a ešte to nazvať aj diskusiou o slovenských dejinách!

Predovšetkým, ak má byť nejaká diskusia plodná a užitočná, musí byť moderátor doma v téme a byť na ňu pripravený. To sa v žiadnom prípade nedá povedať o M. Havranovi, ktorý o slovenských dejinách a ich súvislostnej podmienenosti nevie zhola, ale zhola nič. V jeho podaní je to len znôška nenávistných tvrdení voči všetkým tým, ktorí ich v minulom a do značnej miery aj v tomto storočí formovali a ovplyvňovali. Postaviť napr. výklad slovenských dejín v prvej polovici 20. storočia na predstave o endemicky zlovoľnej a zlo šíriacej Slovenskej ľudovej strane a nevidieť súvislosti, v ktorých táto strana pôsobila a presadzovala slovenský národný program, je vyslovené chrapúnstvo, nemajúce v civilizovanej národnej spoločnosti nielen v Európe obdobu. Nevidieť tieto súvislosti a podmienenosť konania slovenských politikov či už v prvej republike alebo počas druhej svetovej vojny, je jednoducho zločinom voči vlastnému národu a ospravedlňovanie tých, ktorí mali principiálni podiel na tom, že slovenská politika sa vyvíjala tak, ako sa vyvíjala. Len pre ilustráciu, Česko-Slovenská republika vo vzťahu k Slovákom a ostatným národnostiam vôbec nebola taká demokratická, ako nám ju tu niekto chce predstavovať. Jej režim bol tvrdý nielen voči nemeckej a maďarskej národnosti, ale mal polokoloniálny charakter aj na Slovensku (napr. taký český príplatok bol veľmi podobný tomu, čo dostávali britskí úradníci k platu v Indii). Napriek tomu bol zásadný rozdiel medzi politikou strán národnostných a HSĽS. HSĽS nekonšpirovala s cudzou mocou proti republike a slovenskú otázku chcela riešiť v jej rámcoch. Opačné tvrdenie je nielen nepravdivé, ale vyviňuje tých, ktorí sa skutočne zaslúžili o jej rozbitie na konci 30. rokov počnúc Benešom a končiac Hitlerom, Musollinim, Daladierom a Chamberlainom. A tí sú aj primárni vinníci toho, čo sa stalo na Slovensku v rokoch vojny bez toho, žeby sa viviňovali slovenskí horlivci v danom období.

No a na margo historikov, ktorí sa podieľali na tejto fraške, by som uviedol len zopár postrehov. Niektorí, keď začínali, sa zdali perspektívnymi. To, že namiesto serióznej histórie sa vydali cestou treťotriednych propagandistov, je ich vec, ale je to škoda. Mohli niečo v obore dosiahnuť a nezostať pre budúcnosť bezvýznamní. Jednu radu by som im však dal: Nechoďte diskutovať o témach, v ktorých nie ste doma alebo o nich takmer nič neviete. Je to nedôstojné pre vás osobne. A aj na takúto diskusiu sa treba pripraviť.

Ale podstatné, čo by som chcel v tejto súvislosti povedať, je apel na vedenie Slovenskej televízie, aby zastavila toto neobyčajne surové dehonestovanie Slovákov, slovenského národa a Slovenskej republiky. Takéto paškvily len ďalej polarizujú spoločnosť a naháňajú vodu na mlyn všetkým extrémistom počnúc čechoslovakistami a končiac šovinistami. Slováci sú svojím vedomím predsa len niekde inde, aby boli ochotní konzumovať takéto nepodarky.


Anton Hrnko


zdroj: http://www.hrnko.sk/2017/07/26/pan-mika-reznik-zastavte-tu-grajciarovu-komediu/


Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Mal to byť Štát Česko Slovensko

Tak ho pomenovali mocnosti Dohody, a tak sa uvádza aj v trianonských dokumentoch.

Německo se přetahuje se střední Evropou kdo s koho

Německá sociálně demokratická strana a konzervativci (CDU/CSU) se nakonec dohodli na odiózním kompromisu vytvořit ještě jednu, i když ne už tak velkou koalaci se stále více nepopulární Angelou Merkelovou jako kancléřkou.

Nomenklatúra, technokrati a komisári

(Súčasné pokusy o kontinuitu procesu Čechoslovakizácie)

I.

Za posledných 200 rokov dve témy hýbu Európou: nacionalizmus a socializmus. V dobrom aj v zlom. Obidve témy sú výsostne politické. Takmer všetky politické debaty a konkrétne politické kroky sa týkajú týchto zásadných tém, aj keď by to navonok chceli popierať, či už z neporozumenia alebo taktických príčin.

 
Odber noviniek na stránke