Zvážte podporu nášho snaženia pri budovaní tejto stránky.

Prvá slovenská družica úspešne odštartovala

V aule profesora Ľudovíta Kneppa na Fakulte elektotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity bolo už skoro ráno rušno.Malá kocka na svojej ceste do vesmíru vytiahla z postelí desiatky nadšencov vedy a techniky. Prišli sa pozrieť na živý prenos zo štartu prvej slovenskej družice v ére samostatnosti. 

„Čakali sme na to dlho a už sa nevieme dočkať,“ vyhlásila s nervozitou v hlase, asi minútu pred štartom, predsedníčka občianskeho združenia SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) Michaela Musilová.

Pôvodne mala družicu vyniesť raketa americkej výroby: Falcon 9. Vlani ale mala sériu vážnych technických problémov, a preto sa jej štarty neustále odkladali. SOSA dostala ponuku z Indie a neodmietla ju. Štart potvrdila tento rok v máji.

Tentokrát sa už žiadne prekvapenie nekonalo. SkCube úspešne odštartovala s tridsiatkou ďalších satelitov a družíc z kozmodrómu Sriharikota (juh Indie). Zem opustila presne o šiestej ráno nášho času.

Na obežnú dráhu ju vyniesla indická raketa PSLV, let s číslom C38. Raketa je štvorstupňová. Popri výstupe sa od nej postupne oddelili rakety i nádrže s tuhým palivom. To už letela v priemere rýchlosťou asi 2 kilometre za sekundu.


Po tretej fáze opustili raketu 3 hlavné satelity, ktoré Indovia poslali na orbitu. Neskôr nasledovali cubesaty (malé družice podobné tej slovenskej). Presne o pol siedmej potvrdilo riadiace centrum v Sriharikote úspešné oddelenie všetkých súčastí a nákladu rakety. To sa už aulou rozliehal nadšený potlesk a úľava.

SkCube prakticky hneď po oddelení začína pracovať. Naštartuje sa jej operačný systém a začne sa aj nabíjanie cez solárne články. Už necelú hodinu po štarte vysielala prvé signály na Zem. 


Domáce úlohy

Sonda bude rotovať okolo Zeme vo výške asi 500 kilometrov. Pobudne tam približne dva roky, neskôr sama klesne do nižších vrstiev zemskej atmosféry, kde zhorí. Rôzne pracoviská na Slovensku budú môcť 24 hodín denne sledovať a vyhodnocovať dáta, ktoré bude skCUBE posielať na Zem.

Zariadenie má tvar kocky s rozmermi 10 x 10 x 10 centimetrov. Na pohľad malý prístroj v sebe skrýva niekoľko senzorov, kameru a bude robiť na obežnej dráhe aj pokusy. V spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity budú monitorovať vplyv radiácie, prenos dát a rádiového signálu.

Sonda teda nebude mať konkrétnu misiu. Pre pozorovateľov je podstatné zistiť, ako sa bude správať a reagovať na nehostinné podmienky. Komponenty vyrobili na univerzite v Žiline, podieľala sa na tom aj letecká škola v Košiciach a STU v Bratislave. 

Zariadenie vyvinuli celé na Slovensku. Súčiastky, systém aj senzory. SOSA spolupracovala so súkromníkmi aj akademikmi. Napríklad zdroj vyrobila dubnická firma RMC. Z ich pohľadu ide o vývojový prototyp. 


zdroj: http://www.zive.sk/clanok/125990/prva-slovenska-druzica-uspesne-odstartovala-z-indie
Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Zrušenie prezidentskej amnestie?

Fiat Justitia pereat mundus
(Nech je Spravodlivosť hoci by aj zahynul svet)

Díky Slovensko, díky, Maďarsko

Originálním způsobem se rozhodli poděkovat Slovensku a Maďarsku za jejich postoj k uprchlické krizi zástupci iniciativy Islám v ČR nechceme.

Nikdy nedodržali žiadnu dohodu

Pacta sunt servanda. Toto staré rímske pravidlo v civilizovanej spoločnosti platí a slušný človek záväznosť dohôd nespochybňuje a najmä ich neuzatvára s úmyslom nedodržať ich. Zdá sa však, že vo vzťahoch, medzi Čechmi a Slovákmi, v minulom storočí, platilo skôr, že silnejší partner si mohol platné česko-slovenské dohody jednostranne vykladať po svojom a nakladať s nimi ako chcel.