Pád vlády pripúšťa už aj Robert Fico

Spor medzi Andrejom Dankom a Robertom Ficom sa vyhrocuje. Lídri spolu nekomunikujú.

Posielajú si len esemesky a drsné odkazy cez médiá. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ sa v koalícii začína nahlas hovoriť o konci. Konflikt sa vyhrotil po tom, ako predseda parlamentu požiadal o zrušenie rokovania vlády, premiér mu však odmietol vyhovieť. Ak vláda zajtra zasadne, Andrej Danko vo štvrtok zrejme opustí koalíciu.

Koalícia je v kríze už 16 dní. Predseda SNS Andrej Danko je na dovolenke, kde zvažuje, čo urobí. Premiér Robert Fico zatiaľ zvolal vedenie strany Smer-SD a svojich ministrov k sebe na Úrad vlády, aby sa dohodli, ako ďalej. Podľa našich informácií špičky Smeru rokovali celé hodiny za zatvorenými dverami.

Fico sa rozhodol Dankovi viac neustupovať. „Predseda vlády Robert Fico sa rozhodol zvolať na zajtra, stredu 23. augusta, rokovanie vlády,” potvrdila hovorkyňa Úradu vlády Beatrice Szaboová. Úrad vlády zdôvodnil potrebu zasadnúť pre bod programu, ktorý neznesie odklad. „Ide o schválenie mandátu pre predsedu vlády na zajtrajšie stretnutie premiérov Slovenska, Česka a Rakúska s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rakúskom Salzburgu,” dodala Szaboová.

Za jedným stolom so svojimi ľuďmi rokoval dnes aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Na stretnutie šiel podpredseda parlamentu rovno od lekára, kam chodí s chorou platničkou. Aj Most sa rozhodol na rokovanie vlády ísť a to napriek tomu, že národniari neprídu. Šéf SNS totiž svojich koaličných partnerov požiadal, aby bolo rokovanie vlády odložené na čas neurčitý, teda kým sa neutrasú vzťahy medzi lídrami.

Podľa našich informácií to, že premiér vládu zvolal, Danka rozčúlilo natoľko, že do hry prichádza krajný scenár – pád vlády a po ňom predčasné voľby. Tie dnes už pripúšťajú aj Fico aj Bugár. Premiér sa totiž viac vydierať svojím koaličným partnerom nedá.

Koaličná rada by mala zasadnúť v piatok. Ešte predtým bude rokovať Danko so svojimi straníkmi a poslancami v straníckej centrále.

Ak sa koalícia nedohodne, na rad prídu predčasné voľby. Podľa ústavy parlament môže vláde vysloviť nedôveru. Ak vláda nezíska dôveru, mala by vzniknúť dohoda na termíne predčasných volieb. Následne by mala prijať návrh ústavného zákon o skrátení volebného obdobia. Prijatý ústavný zákon nadobudne účinnosť dňom jeho vyhlásenia. Predvolebná kampaň sa môže začať 180 dní pred dňom konania volieb. Dovtedy bude vládnuť buď súčasná vláda, ktorá bude iba kúriť a svietiť, alebo prezident vymenuje úradnícku vládu.


Kedy boli predčasné voľby?

    V roku 1994

– v roku 1992 bol zvolený za predsedu vlády Vladimír Mečiar. Ako premiér sa podieľal na rokovaniach o rozdelení Česko-Slovenska. 14. marca 1994 mu parlament vyslovil nedôveru a prezident Michal Kováč vládu odvolal. Nastúpila dočasná vláda Jozefa Moravčíka. Po voľbách v roku 1994 Mečiar opäť zostavil vládu.

    V roku 2006

– v júni sa konali predčasné voľby po tom, ako KDH vystúpilo z koalície. Vládu štyroch strán SDKÚ, SMK, ANO a KDH viedol Mikuláš Dzurinda. KDH na čele s Pavlom Hrušovským sa vtedy rozhodlo odísť po tom, ako nedošlo k schváleniu tzv. Vatikánskej zmluvy o výhrade vo svedomí. Pôvodný termín volieb bol v septembri 2006.

    V roku 2012

– v októbri 2011 spojila premiérka Iveta Radičová hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády. Urobila tak napriek tomu, že strana Richarda Sulíka SaS avizovala, že pomoc Grécku nikdy nepodporí. Euroval neprešiel a vláda nezískala dôveru. Prezident Ivan Gašparovič vládu odvolal a predčasné voľby sa uskutočnili v júni 2012.

Krátené - admin

zdroj: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/exkluzivne-koniec-koalicnej-krizy-pad-vlady-pripusta-aj-robert-fico.html?utm_source=pluska&utm_medium=topbox&utm_campaign=sprava-topbox

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Otvorene o anonymnej zásielke i ďalšej vražde ...

Bývalý hovorca Mečiara Stanislav Háber otvorene o anonymnej zásielke i ďalšej vražde, ku ktorej došlo po smrti Remiáša.

Z osudov slovenských geografických názvov (7)

Kde sa nachádza vodný tok Dolná?

V príspevku je prezentovaná možnosť využitia veľkomierkovej (podrobnej) mapy s detailne a precízne spracovanou názvoslovnou zložkou pri skúmaní a vyhľadávaní presnejšej lokalizácie písomne doložených a v stredoveku zaniknutých, pustých historických sídelných aj nesídelných objektov, ktorých lokalizácia nie je dostatočne presne známa.

Budeme raz národom, ktorý pozná a ctí si svoje dejiny?

Slovensko má vo svojich dejinách dátum, na ktorý zabudlo.

 
Odber noviniek na stránke