Kvalifikovaných Slovákov pre automobilky je málo, musia siahnuť po cudzincoch

Pracovný trh na Slovensku registruje nedostatok kvalifikovaných zamestnancov pre automobilový priemysel. S príchodom nového závodu môže byť tento nedostatok ešte výraznejší.

Závod Jaguar Land Rover, ktorý by mal stáť pri Nitre a prvé automobily vyrobí zrejme v roku 2018, zamestná okolo 6-tisíc ľudí. Keďže toľko kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku nenájde, bude musieť siahnuť po zamestnancoch zo zahraničia, prevažne z Česka, Maďarska a Bulharska.

Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Ajobs.eu, ktorý sa zameriava na ponuky práce špeciálne pre automobilový priemysel.

Podľa prieskumu je najväčší dopyt v automobilovom priemysle po inžinieroch kvality, manažéroch logistiky, operátoroch výroby, ale aj po kvalitných nákupcoch. Momentálne je takýchto ľudí na slovenskom pracovnom trhu nedostatok. Po príchode nového závodu Jsa situácia môže ešte zhoršiť, uvádza prieskum.

Pre nedostatok kvalifikovaných slovenských zamestnancov začali automobilky a ich subdodávatelia siahať po zahraničných zamestnancoch. Ako uvádza Zuzana Kvočeková z Ajobs, najväčší záujem o pracovné pozície majú Česi, Maďari a Bulhari, ktorí sa už teraz nachádzajú v databáze uchádzačov.

Zo štúdie Ekonomickej univerzity v Bratislave vyplýva, že trh s autami zamestnáva približne 200-tisíc ľudí, čo predstavuje pre slovenskú ekonomiku až 9 percent zamestnanosti. Zväz automobilového priemyslu SR predpokladá okolo tristo subdodávateľov v rámci automotive segmentu.

Zdroj: http://www.etrend.sk/ekonomika/kvalifikovanych-slovakov-pre-automobilky-je-malo-musia-siahnut-po-cudzincoch.html

Ukradnuté kosovo


Európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (6)

Poznáte slová lokločkať?

Predpokladám, že každé slovenské dieťa rozumie, keď sa mu povie, že „voda ločká v pohári“. Ale iba jazykovedec, špecialista na históriu slovnej zásoby slovenčiny, vysvetlí, čo znamená slovo „lok“.

Štefan Mnoheľ

O Štefanovi Mnoheľovi, rodákovi z oravskej Novoti, kde sa narodil v roku 1876, akoby nebolo vhodné hovoriť.

Richard Sulík: “Zatvorenie hraníc – jediné riešenie pre Európu”

Zatvorenie hraníc podľa vzoru Macedónska je jediný možný spôsob, aby sa Európa pohla ďalej.

Rádio Naše Slovensko

captcha