Obchodníci znížia ceny vybraných potravín o niekoľko percent

Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR víta rozhodnutie vlády týkajúce sa pripravovaného zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané druhy potravín.

Obavy, že obchod nepremietne zníženie DPH do cien, sú podľa zástupcov zväzu neodôvodnené, pretože obchodníci ctia platné zákony a riadia sa nimi.

„Obchodníci 1. januára znížia ceny tých vybraných výrobkov, ktoré budú v zákone, o 8,33 percenta. Pretože 10-percentná DPH sa podľa metodiky výpočtu premietne na konečnej cene výrobku o 8,33 percenta. Môžem povedať, že všetci veľkí obchodníci si nebudú na úkor tohto zníženia DPH zvyšovať marže,“ ubezpečil v piatok na tlačovej konferencii prezident ZOCR SR Pavol Konštiak.

ZOCR SR verí, že zníženie DPH na vybrané potraviny by mohlo tiež priniesť pokles nákupnej turistiky za potravinami do okolitých krajín a sprístupní základné potraviny pre slabšie sociálne vrstvy. Ako pripomenul Konštiak, zväz už podobne spolupracoval s vládou pri príprave prechodu na euro v roku 2008. Vtedajšia úzka spolupráca so štátnymi orgánmi sa týkala prípravy Deklarácie spoločenskej zhody a Etického kódexu pre zavedenie eura.

Členovia zväzu však považujú za mimoriadne dôležité, aby sa plánované monitorovanie cien zo strany vlády týkalo celej potravinovej vertikály, a to prvovýrobcov, farmárov, spracovateľov a potravinárskej výroby. "Je dôležité zapojiť do celého procesu všetkých dodávateľov, od ktorých sa odvíja tvorba konečnej ceny potravín v maloobchode tak, aby neprišlo k zvyšovaniu cien, naplnili sa zámery vlády a zároveň, aby bol obchod schopný vyjsť v ústrety slovenským spotrebiteľom," upozornili zástupcovia ZOCR SR.

Zdroj: http://www.etrend.sk/ekonomika/obchodnici-znizia-ceny-vybranych-potravin-o-niekolko-percent.html

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Ako hlasovali slovenskí europoslanci

Európsky parlament dnes hlasoval o novom návrhu kvót na povinné prerozdelenie údajných utečencov medzi členské štáty EÚ.

Čaká nás vyrovnaný rozpočet

Vláda nás potešila, že o dva roky budeme  mať vyrovnaný rozpočet.

Aj Slováci idú 26.11.2016 do Berlína

Pozývame všetkých vlastencov Európy na 100. večerný pochod do Berlína pre záchranu nášho kontinentu, našich národov, teda aj nás Slovákov.