Čínsky jüan sa v nasledujúcom roku stane svetovou rezervnou menou

V peruánskej Lime, kde sa koná výročné rokovanie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, je čoraz jasnejšia tendencia, že čínsky jüan sa na budúci rok stane svetovou rezervnou menou.

Informuje o tom vydanie rakúskeho denníka Die Presse.

Súčasť bežných trhových operácií

Čína, ktorá má druhú najsilnejšiu svetovú ekonomiku a je aj najväčšou exportnou krajinou planéty, sa už dlhšie usiluje o začlenenie jüanu do menového koša MMF. Teraz sú v ňom americký dolár, euro, japonský jen a britská libra. Z hodnoty koša sa vyvodzujú aj takzvané osobitné práva čerpania. Zloženie koša sa prehodnocuje každých päť rokov.

Predbežné rozhodnutie o rozšírení koša o jüan by sa malo prijať v novembri. Jeho konečné začlenenie medzi najsilnejšie svetové rezervné meny sa udeje na jar budúceho roka. Po viacmesačnej prechodovej fáze sa jüan stane súčasťou bežných operácií svetového finančného trhu. Mimochodom, na budúci rok bude Čína predsedať skupine najvýznamnejších priemyselných a rozvojových krajín.

Začlenenie jüanu do menového koša porovnala šéfka MMF Christine Lagardeová s významom vstupu Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie. Podľa nej malo k tomu dôjsť už dávnejšie. Nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble hodnotí čínske úsilie o posilnenie medzinárodnej pozície národnej meny za krok správnym smerom.

V roku 2012 bol jüan ako medzinárodné platidlo v globálnom platobnom systéme Swift na 12. mieste. Medzitým sa prepracoval na štvrtú pozíciu.

Jüan ako svetová mena bude pre Čínu veľmi výhodný. Vláda sa bude môcť viac zadlžiť a úvery bude získavať za nižší úrok.

 

zdroj: http://www.ta3.com/clanok/1070697/cinsky-juan-sa-v-nasledujucom-roku-stane-svetovou-rezervnou-menou.html

 

 

Ukradnuté kosovo


Európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Slovák pri zrode Ameriky

Ján Ladislav Polerecký, "rodom Slovák, výchovou Francúz a činmi Amerikan" - tak ho predstavil matičiar Jozef Cincík, má od roku 1977 pomník v meste Yonkers, štát New York.

Vyrovnanie 1867

Štvrtý február 1867 bol jedným z najbolestnejších dní v slovenskej histórii.

Slovo ku krajanom slovenským

Nový rok, nové šťastie! Nový rok, nový oddiel života! Mnoho veru značí rok v živote človeka, mnoho aj v živote národov. V hodinu povstane úmysel dobrý, v inú dozrie a v tretiu sa vykonáva, a koľko dní, koľko hodín v roku!

Rádio Naše Slovensko

captcha