Obrana štátu - 1 časť - Malá vojna

14. marca 1939 vznikla prvá Slovenská republika. Aj keď ju Maďarsko uznalo ako prvé už v ten večer, nemalo priateľské úmysly.

O deväť dní, 23. marca ráno o pol šiestej vtrhol maďarský Siedmy armádny zbor bez vyhlásenia vojny, len deň po odchode českých vojakov, smerom na Starinu, Stakčín a Sobrance z okupovanej Podkarpatskej Rusi. Aby oklamali našich obrancov, postupovali pod bielymi zástavami a dokonca v bývalých česko-slovenských uniformách. O statočnom boji Slovákov pri obrane svojho štátu, nazývanom Malá vojna, je 1. časť krátkeho filmu Obrana štátu.

 

 

zdroj: yotube.com, TV Matica

 

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Matica zintenzívňuje spoluprácu so Slovákmi vo svete

Jedenásteho novembra 2015 prišlo do Martina 15 delegátov Slovákov zo sveta, aby spoločne s domácimi oživili činnosť Rady pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Matici slovenskej.

Prvý petrohradský rektor zo Slovenska

 Ak sa chcete zoznámiť s Michalom Baluďanským, rodákom zo Slovenska, ktorý bol prvým rektorom Petrohradskej univerzity, pozrite si tento krátky film.

Súvislosti, ktoré gniavia Európu

Nemecký ekonóm T. Sarazin to vyjadril jednoduchým nadpisom svojho diela Nemecko pácha samovraždu a zožal aj veľkú kritiku za hlboký a pravdivý vhľad do problémov Nemecka.