Obrana štátu - 2 časť - Hrdinovia

Mladí matičiari si každoročne pripomínajú hrdinov - obrancov Slovenského štátu z marca 1939. Je medzi nimi 22 mŕtvych vojakov a 36 civilistov.

Tento krátky film je o niektorých z nich, hrdinoch, o ktorých nevieme skoro nič. Je aj o Štefanovi Butkovi, gardistovi Mikulášovi Klanicovi, letcoch Jánovi Svetlíkovi, Štefanovi Devanovi, Cyrilovi Martišovi, Jánovi Prháčkovi, Martinovi Danihelovi, Gustávovi Pažickom, Ferdinandovi Šventovi, a o ďalších. Pozrite si film a príďte 18. marca 2016 do Spišskej Novej Vsi na matičnú spomienku na nich.

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (13)

Slovenské geografické názvy a ich umelá maďarizácia

Slováci rozdelením ČSFR získali sebavedomie i vieru vo vlastné sily

Bratské národy Čechov a Slovákov sa nerozdelili preto, že by jeden na druhého ekonomicky doplácali. Na rozdelení ČSFR sa podľa Ľuboša Juríka nepodpísala ani silná centralizácia z Prahy. “Kľúčovým motívom bolo pre Slovákov zavŕšenie emancipačného vývoja, túžba mať vlastný štát a ukázať sa ako národ, ktorý dokáže spracovať svoje veci,” povedal pre TASR

V Lučenci sa 29. septembra 2015 konala matičná konferencia

V Lučenci sa 29. septembra 2015 konala matičná konferencia Národnostné a kultúrne vzťahy v Slovenskej republike - dejiny a prítomnosť.