Budeme raz národom, ktorý pozná a ctí si svoje dejiny?

Slovensko má vo svojich dejinách dátum, na ktorý zabudlo.

Pozrite si prvú aj druhú časť krátkeho filmu a skúste odpovedať na otázku: Bude raz 4. jún pamätným dňom v našom kalendári? Budeme raz národom, ktorý pozná a ctí si svoje dejiny?

 

Trianon, 1 časť - Veľká svetová vojna

Spomínaným dátumom je 4. jún 1920, deň podpísania mierovej zmluvy s Maďarskom, ktorou sa pre Slovensko de iure skončila nielen prvá svetová vojna, ale aj uhorské jarmo. Príchod prvej svetovej vojny Maďari privítali, chceli mať po jej skončení čisto maďarský štát. Na konci vojny však bolo Maďarsko na strane porazených a Uhorsko zaniklo. Jeho predstavitelia napriek tomu robili všetko preto, aby žalár národov zachránili. Ponúkali Felvidéku (Slovensku) autonómiu, ale vyskúšali aj možnosť pripojiť sa k boľševickej revolúcii. Vedúcim maďarskej delegácie na mierových rokovaniach v Paríži sa stal Albert Apponyi, známy slovákobijca, ktorý sa najprv utiahol do azylu v Malinove - Eberharde na Slovensku. Dozviete sa o peripetiách s tým spojených, aj o tom, že Trianonskú zmluvu nemal napokon kto z Maďarov podpísať.

 

 
 
 
Trianon, 2. časť - Uhorsko nezachránil ani Albert Apponyi
 
Mierové rokovania po prvej svetovej vojne v Trianone sprevádzali vojenské operácie, aj časté výmeny vlád v Budapešti. Maďari skúšali všetko, len aby neprišli o Felvidék (Slovensko), aj boľševickú revolúciu. Známy slovákobijec Albert Apponyi počas nej požiadal o azyl na svojom majetku v Malinove - Eberharde. Po páde Kúna z Malinova odišiel a stal sa vedúcim maďarskej delegácie na mierových rokovaniach. O peripetiách s tým spojených, aj o tom, že Trianonskú zmluvu nemal napokon kto z Maďarov podpísať, je tento krátky film. Ale aj o tom, že my akoby sme najradšej chceli na trianonský začiatok novej éry v našich dejinách zabudnúť.
 
 
 
 
zroj: youtube.com, TV Matica
 
 
 
 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Ján CUPER: V kauze údajnej vraždy Remiáša sme dospeli k inému poznaniu

Vystupovali v nej bývalí opoziční politici i prezident Kováč. 

Sme potomkami najstaršej európskej civilizácie

Rozsiahle územia starého kontinentu obýval od úsvitu dejín najväčší národ Európy, Slovania.

Markovičovci

Július Markovič, absolvent revúckeho gymnázia, bol lekárom a ľudovým politikom, ktorý sa v Novom Meste nad Váhom angažoval v boji za sociálne a politické práva slovenského národa.