Budeme raz národom, ktorý pozná a ctí si svoje dejiny?

Slovensko má vo svojich dejinách dátum, na ktorý zabudlo.

Pozrite si prvú aj druhú časť krátkeho filmu a skúste odpovedať na otázku: Bude raz 4. jún pamätným dňom v našom kalendári? Budeme raz národom, ktorý pozná a ctí si svoje dejiny?

 

Trianon, 1 časť - Veľká svetová vojna

Spomínaným dátumom je 4. jún 1920, deň podpísania mierovej zmluvy s Maďarskom, ktorou sa pre Slovensko de iure skončila nielen prvá svetová vojna, ale aj uhorské jarmo. Príchod prvej svetovej vojny Maďari privítali, chceli mať po jej skončení čisto maďarský štát. Na konci vojny však bolo Maďarsko na strane porazených a Uhorsko zaniklo. Jeho predstavitelia napriek tomu robili všetko preto, aby žalár národov zachránili. Ponúkali Felvidéku (Slovensku) autonómiu, ale vyskúšali aj možnosť pripojiť sa k boľševickej revolúcii. Vedúcim maďarskej delegácie na mierových rokovaniach v Paríži sa stal Albert Apponyi, známy slovákobijca, ktorý sa najprv utiahol do azylu v Malinove - Eberharde na Slovensku. Dozviete sa o peripetiách s tým spojených, aj o tom, že Trianonskú zmluvu nemal napokon kto z Maďarov podpísať.

 

 
 
 
Trianon, 2. časť - Uhorsko nezachránil ani Albert Apponyi
 
Mierové rokovania po prvej svetovej vojne v Trianone sprevádzali vojenské operácie, aj časté výmeny vlád v Budapešti. Maďari skúšali všetko, len aby neprišli o Felvidék (Slovensko), aj boľševickú revolúciu. Známy slovákobijec Albert Apponyi počas nej požiadal o azyl na svojom majetku v Malinove - Eberharde. Po páde Kúna z Malinova odišiel a stal sa vedúcim maďarskej delegácie na mierových rokovaniach. O peripetiách s tým spojených, aj o tom, že Trianonskú zmluvu nemal napokon kto z Maďarov podpísať, je tento krátky film. Ale aj o tom, že my akoby sme najradšej chceli na trianonský začiatok novej éry v našich dejinách zabudnúť.
 
 
 
 
zroj: youtube.com, TV Matica
 
 
 
 

najnovšie v poradí

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Zabúdaní turčianski martýri

 Pri hľadaní koreňov modernej slovenskej politiky objaví sa šiesty jún.

Policajná správa vrchného komisára zo silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom

Denník „die Welt“ dostal tento protokol k dispozícii a podrobne zdokumentoval jeho správu. Nasleduje doslovné znenie „správy o skúsenostiach zo zásahu“ (Einsatzerfahrungsbericht) spísanej jedným z vrchných komisárov policajného zásahu z noci zo Silvestra na nový rok na hlavnej železničnej stanici v Kolíne nad Rýnom. Začiernené sú výlučne iba mená (v texte kurzívou):

Z konferencie Slovenská identita

Dvadsiateho deviateho novembra 2016 sa v Bratislave uskutočnila konferencia Panslovanskej únie pod názvom Slovenská identita.