4. mája 1919 zahynul počas leteckej tragédie Milan Rastislav Štefánik

Dnes je výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika

 

Generál Milan Rastislav Štefánik je známou osobnosťou aj vo Francúzsku, no nezabúdajú naňho ani potomkovia Slovákov tak, ako ani on na nich nezabudol pri vytváraní nového štátu rozpadom Rakúsko-Uhorska. Ako vojenský dôstojník mal na starosti zakladanie a organizovanie československých légií, formujúcich sa vo Francúzsku či v ďalekom Rusku.

Dnes uplynulo už 97 rokov od dňa, kedy Štefánik na letisku Campoformido pri talianskom Udine nastúpil do lietadla typu Caproni 450 sprevádzaný dvoma talianskymi letcami a mechanikom-rádiotelegrafistom, smerujúc na rodné Slovensko. Neďaleko Ivanky pri Dunaji sa však lietadlo náhle zrútilo a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Tragédia nie je dodnes celkom vyriešená.

 

Mohyla na Bradle

 

K jeho veľkolepej Mohyle na Bradle prišiel v rámci pietnej spomienky ešte v predvečer výročia okrem prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a podpredsedu vlády Petra Pellegriniho uctiť si pamiatku osobnosti Milana Rastislava Štefánika aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

“Generál Štefánik veril v nezničiteľnú vnútornú silu a vyspelosť slovenského národa. Osud Slovákov mu nebol ľahostajný a sám sa vyjadril, ako veľmi by si prial, aby jeho práca bola prínosom pre celý náš národ. Tento jeho odkaz by mal byť aj v dnešnej dobe inšpiráciou pre všetkých profesionálnych vojakov,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Ako ďalej minister Gajdoš uviedol, jeho osobne zaujala na generálovi Štefánikovi  rozhodnosť a cieľavedomosť. “Sám veľmi dobre viem, že generálska hviezda nie je vôbec samozrejmosť, ale odzrkadľuje roky tvrdej práce a znamená ocenenie a uznanie. A to si generál Štefánik rozhodne zaslúži,” povedal minister.

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/dnes-je-vyrocie-smrti-generala-milana-rastislava-stefanika/776479

 

 

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Pôjdem radšej do impeachmentu proti Slovensku, ako by som súhlasil s kvótami

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pôjde radšej do infringementu proti Slovensku, ako by súhlasil s diktátom Bruselu.

Prvá európska univerzita na Devíne

 Konštantín Filozof, neskorší sv. Cyril, bol profesorom na cisárskej univerzite v Konštantinopole, ktorú založili v 5. storočí. Stelesňovala vrcholnú úroveň európskeho vzdelania svojej doby a Konštantín bol elitným európskym vzdelancom.