Markovičovci

Július Markovič, absolvent revúckeho gymnázia, bol lekárom a ľudovým politikom, ktorý sa v Novom Meste nad Váhom angažoval v boji za sociálne a politické práva slovenského národa.

Po voľbách v roku 1901 ho súdili v známom procese v Nitre. Vo voľbách vo Vrbovom v roku 1906 mal šancu vyhrať, ale obštrukcie z maďarskej strany boli až neuveriteľné. Jeho syn Ivan Markovič, predstaviteľ sociálnej demokracie, bol čechoslovackého zmýšľania. To jemu adresoval Beneš začiatkom roka 1919 dôverný list, v ktorom sa mu zdôveril, že so Štefánikom úplne skončil. Žil v Prahe, kde ho v roku 1939 zatklo gestapo, aby zahynul začiatkom roku 1944 v koncentračnom tábore. Ktovie, aký by bol jeho osud, keby sa pridržal Slovenska. Viac v krátkom matičnom filme, ktorý potvrdzuje, že postoje a osudy otcov a synov zvyknú byť veľmi rozdielne, zväčša nie pričinením otcov.

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Prudká zmena našej zahraničnej politiky alebo politický vabank

V poslednej dobe sa na verejnosti objavujú informácie, ktoré náš premiér denne svojimi výrokmi potvrdzuje. Informácie sa týkajú prudkej zmeny v orientácii zahraničnej politiky Slovenska, a to najmä voči EÚ.

Radlinského dielo - Spolok sv Vojtecha

Pozrite si matičný videofilm o zakladaní Spolku sv. Vojtecha, pri ktorom sa prejavila prezieravosť Andreja Radlinského, spoluzakladateľa Matice slovenskej.

Vyrovnanie 1867

Štvrtý február 1867 bol jedným z najbolestnejších dní v slovenskej histórii.