Markovičovci

Július Markovič, absolvent revúckeho gymnázia, bol lekárom a ľudovým politikom, ktorý sa v Novom Meste nad Váhom angažoval v boji za sociálne a politické práva slovenského národa.

Po voľbách v roku 1901 ho súdili v známom procese v Nitre. Vo voľbách vo Vrbovom v roku 1906 mal šancu vyhrať, ale obštrukcie z maďarskej strany boli až neuveriteľné. Jeho syn Ivan Markovič, predstaviteľ sociálnej demokracie, bol čechoslovackého zmýšľania. To jemu adresoval Beneš začiatkom roka 1919 dôverný list, v ktorom sa mu zdôveril, že so Štefánikom úplne skončil. Žil v Prahe, kde ho v roku 1939 zatklo gestapo, aby zahynul začiatkom roku 1944 v koncentračnom tábore. Ktovie, aký by bol jeho osud, keby sa pridržal Slovenska. Viac v krátkom matičnom filme, ktorý potvrdzuje, že postoje a osudy otcov a synov zvyknú byť veľmi rozdielne, zväčša nie pričinením otcov.

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Peter Staněk: Imigrantská kríza stmelí spoluprácu krajín

Výber z verejnej Diskusie na palete na témy Budúcnosť Slovenska a V4 v tieni ukrajinského konfliktu a Úloha Poľska v protiruskom ťažení.

Slovensko a Katalánsky atlas z roku 1375

Najvýznamnejšou katalánskou mapou 14. storočia, ktorá navyše zachytáva územie Slovenska, je  Katalánsky atlas z roku 1375 (katal. Atles Català).

O potrebe skúmať dejiny

 

Žijeme uprostred informačnej vojny, jej štáby účelovo modelujú aj minulosť.