Smrť Štefánika

Matica slovenská si od roku 1991 každoročne pripomína pochôdzkou školákov Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa končí na mohyle v Ivanke pri Dunaji.

Štefánik, ktorý sa narodil 21. júla 1880, tragicky zahynul vo veku 39 rokov práve v čase rodiaceho sa Česko-Slovenska, ktorému potom veľmi chýbal. Ako by vyzeralo Slovensko, ale aj Európa v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia, keby slovenským politikom a štátnikom bol Štefánik? Bol by mal 59 rokov. Krátky matičný videofilm kladie aj ďalšie otázky, súvisiace so Štefánikovou dosiaľ neobjasnenou tragickou smrťou. Ktovie prečo zvyknú slovenskí vodcovia zomierať mladí a záhadne...

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

 

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (12)

Slovenské geografické názvy a ich prirodzená maďarizácia

Slávnosti v Hlbokom

Jednou z akcií v rámci Roku Ľudovíta Štúra bolo aj otvorenie obnovenej Pamätnej izby Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom 27. septembra 2015, o čo sa pričinil Trnavský samosprávny kraj a jeho kultúre inštitúcie, obec Hlboké a evanjelická cirkev.

Bratislava je od Slovenska izolovaná?

Videl som tú mapu po voľbách viackrát, kde Bratislava a Košice zvýraznené inou (modrou) farbou, volili úplne inak ako celé Slovensko.