Ket povice Raslavice ...

V Raslaviciach 18. júna 2017 vyvrcholili trojdňové 49. Šarišské slávnosti piesni a tancov.

Okrem domácich - teda súborov z Raslavíc, Magury z Kežmarku, Gymnika z Bratislavy, Jurošíka z Michaloviec, Čarnice z Košíc a ďalších, predstavil sa na nich aj súbor Akcent z Moskvy a Paparac kvetka z Bieloruska. Naše tradície sú hlboké a nevykoreniteľné. Pozrite si videoreportáž.

zdroj: youtube.com, TV Matica
Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Slovensko a Katalánsky atlas z roku 1375

Najvýznamnejšou katalánskou mapou 14. storočia, ktorá navyše zachytáva územie Slovenska, je  Katalánsky atlas z roku 1375 (katal. Atles Català).

Radlinského šarišská akcia

Andrej Radlinský, ktorého dvojsté výročie narodenia si pripomíname v roku 2017, sa zaručene radí medzi najvýznamnejších Slovákov všetkých čias.

EÚ - nová Franská ríša

Franská ríša (regnum Francorum) bol ranno-stredoveký štát, ktorý vznikol koncom 5. storočia po obsadení rímskej provincie Galie germánskym kmeňom Frankov. Franská ríša sa rozdelila na Východofranskú (Nemecko), na Západofranskú ríšu (Francúzsko) a na Talianske kráľovstvo (spolu s Burgundskom). K prvým priamym bojovým kontaktom našich predkov s Franskou ríšou došlo v prvej polovici 7. storočia, keď kráľ Austrázie Dagobert I. prenikol až na územie naddunajských Slovanov.

 
Odber noviniek na stránke