Zvážte podporu nášho snaženia pri budovaní tejto stránky.

Matica na festivale v Bielorusku

Po štvrtý raz zorganizovali v bieloruskom meste Berioza Medzinárodný festival literatúry a hudby, „Slavjanski vjanok“ (Slovanský venček).

Prvý raz sa na tomto osobitnom podujatí zúčastnili aj Slováci, matičná delegácia, v ktorej bol predseda a správca. Spolu s prekladateľkou Elenou Bartákovou predstavili slovenskú históriu, Maticu slovenskú a prostredníctvom matičných videí aj slovenský folklór. Pozrite si o tom videoreportáž.

zdroj: youtube.com, TV Matica
Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Výpoveď slova o histórii

Západoeurópska historiografia je na dejiny a prítomnosť Slovanov v Európe mimoriadne skúpa, ba až do zakotvenia pangermánskej tézy o sťahovaní národov o Slovanoch takmer bez výnimky mlčí. Starí rímski autori Plinius starší (23 – 79 n.l.) a Tacitus (55 – 120 n.l.) i grécky geograf Ptolemaios (128 – 168 n.l.) síce už na začiatku nášho letopočtu vedeli, že kdesi na severe  medzi riekou Vislou a Baltským morom žije veľký národ, ktorý nazvali Vinidi, ale nijaké bližšie údaje o ňom neuviedli.

Príbeh z Iloku

Vojna medzi Srbmi a Chorvátmi v 90-tých rokoch 20. storočia poznačila v chorvátskom meste Ilok aj život okolo tisícky Slovákov.

Slovenská partokracia

Politické zriadenie, v ktorom je zdrojom všetkej moci ľud sa nazýva demokraciou. Podľa W. Churchila je demokracia všeobecne považovaná za „najmenej zlý“ model vlády.

 
Odber noviniek na stránke