Na viedenskom Kahlenbergu zničili Sobieskeho pamätník

V noci (z 8. na 9.9.) pred oficiálnymi oslavami 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 bol poľský pamätník Jánovi III. Sobieskemu na vrchu Kahlenberg vo Viedni zničený a spravodajské služby očakávajú niečo vážnejšie.

Výročie víťazstva Bitky pri Viedni 12. september je zároveň na túto počesť aj Sviatkom mena Panny Márie.

Veľa policajtov a krúžiaca helikoptéra – tak teraz vyzerá Kahlenberg vo Viedni. Policajné služby už v sobotu čakali na účastníkov dvoch demonštrácií a obávajú sa, že dôjde k eskalácii napätia.

Sudca Štátneho súdu a bývalý predseda poľského Sejmu Józef Zych bol pozvaný na oslavu 334. výročia Bitky pri Viedni na Kahlenbergu na nedeľu 10.9.2017. „Je to hrozné, čo sa stalo“ – v týchto slovách hovoril o zničení dvoch pamiatok vo Viedni v rozhovore s reportérom Grzegorzom Łakomským pre Wirtualna Polska. Pamätník Jána III Sobieskeho bol poškodený. Bolo pomaľovaný na čierno s hanobiacimi nápismi a výzvami „nie nacizmus“.

Ďaľší pamätník, ukrajinským kozákom, bol tiež znesvätený. Páchatelia nie sú známi.

Zatiaľ boli na sobotu naplánované zhromaždenia odporcov aj zástancov zhanobenia pamätníka. Ako dopadla sobotná demonštrácia sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, a otázne je aj ako dopadne dnešná slávnosť 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 na Kahlenbergu, kde o 10.00 tu má byť slúžená pontifikálna sv. omša pri tejto príležitosti.
zdroj: http://www.heute.at/oesterreich/wien/story/Sobieski-Denkmal-am-Kahlenberg-verschandelt-46493271
         http://gatesofvienna.net/2017/09/statue-of-jan-iii-sobieski-desecrated-on-the-kahlenberg/
         http://alianciazanedelu.sk

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Andrejovi Bánovi sa nepáči “kriminalizácia moslimov”

Má nepopierateľný talent a jeho fotografie sú výborné. Inak je to však konjunkturalista, ktorý svoju umeleckú zručnosť vložil do služieb svetoobčianskej ideológie a najtvrdšej proamerickej a protislovenskej propagande.

Z osudov slovenských geografických názvov (12)

Slovenské geografické názvy a ich prirodzená maďarizácia

Budovanie štátu, ...

alebo  prečo hrad a prečo Svätopluk

Každý národ a štát musí mať svoje prirority. Vznik štátu (1993) bol  potvrdením identity štátotvorného národa Slovákov a následne štátnej suverenity, nezávislosti. Bol to iba začiatok, prvý krok budovania štátu. Pred každou vládou, nech sa striedajú v akomkoľvek poradí, stoja dva imperatívy: budovanie štátuobhajoba národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky.

 
Odber noviniek na stránke