Zvážte podporu nášho snaženia pri budovaní tejto stránky.

Na viedenskom Kahlenbergu zničili Sobieskeho pamätník

V noci (z 8. na 9.9.) pred oficiálnymi oslavami 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 bol poľský pamätník Jánovi III. Sobieskemu na vrchu Kahlenberg vo Viedni zničený a spravodajské služby očakávajú niečo vážnejšie.

Výročie víťazstva Bitky pri Viedni 12. september je zároveň na túto počesť aj Sviatkom mena Panny Márie.

Veľa policajtov a krúžiaca helikoptéra – tak teraz vyzerá Kahlenberg vo Viedni. Policajné služby už v sobotu čakali na účastníkov dvoch demonštrácií a obávajú sa, že dôjde k eskalácii napätia.

Sudca Štátneho súdu a bývalý predseda poľského Sejmu Józef Zych bol pozvaný na oslavu 334. výročia Bitky pri Viedni na Kahlenbergu na nedeľu 10.9.2017. „Je to hrozné, čo sa stalo“ – v týchto slovách hovoril o zničení dvoch pamiatok vo Viedni v rozhovore s reportérom Grzegorzom Łakomským pre Wirtualna Polska. Pamätník Jána III Sobieskeho bol poškodený. Bolo pomaľovaný na čierno s hanobiacimi nápismi a výzvami „nie nacizmus“.

Ďaľší pamätník, ukrajinským kozákom, bol tiež znesvätený. Páchatelia nie sú známi.

Zatiaľ boli na sobotu naplánované zhromaždenia odporcov aj zástancov zhanobenia pamätníka. Ako dopadla sobotná demonštrácia sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, a otázne je aj ako dopadne dnešná slávnosť 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 na Kahlenbergu, kde o 10.00 tu má byť slúžená pontifikálna sv. omša pri tejto príležitosti.
zdroj: http://www.heute.at/oesterreich/wien/story/Sobieski-Denkmal-am-Kahlenberg-verschandelt-46493271
         http://gatesofvienna.net/2017/09/statue-of-jan-iii-sobieski-desecrated-on-the-kahlenberg/
         http://alianciazanedelu.sk

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

Vyhlásenie Panslovanskej únie k arogancii predsedu parlamentu

Panslovanská únia sa listom zo 6. apríla 2016 obrátila na predsedu NR SR Andreja Danka so žiadosťou, či návrhom, aby obnovil jazdeckú sochu kráľa Svätopluka do pôvodnej podoby.

Matičiari na oslavách v Uhrovci

 Vyvrcholením osláv dvojstoročnice Ľudovíta Štúra boli slávnosti v jeho rodnom Uhrovci 24. a 25. októbra 2015.

Nikdy nedodržali žiadnu dohodu

Pacta sunt servanda. Toto staré rímske pravidlo v civilizovanej spoločnosti platí a slušný človek záväznosť dohôd nespochybňuje a najmä ich neuzatvára s úmyslom nedodržať ich. Zdá sa však, že vo vzťahoch, medzi Čechmi a Slovákmi, v minulom storočí, platilo skôr, že silnejší partner si mohol platné česko-slovenské dohody jednostranne vykladať po svojom a nakladať s nimi ako chcel.

 
Odber noviniek na stránke