Na viedenskom Kahlenbergu zničili Sobieskeho pamätník

V noci (z 8. na 9.9.) pred oficiálnymi oslavami 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 bol poľský pamätník Jánovi III. Sobieskemu na vrchu Kahlenberg vo Viedni zničený a spravodajské služby očakávajú niečo vážnejšie.

Výročie víťazstva Bitky pri Viedni 12. september je zároveň na túto počesť aj Sviatkom mena Panny Márie.

Veľa policajtov a krúžiaca helikoptéra – tak teraz vyzerá Kahlenberg vo Viedni. Policajné služby už v sobotu čakali na účastníkov dvoch demonštrácií a obávajú sa, že dôjde k eskalácii napätia.

Sudca Štátneho súdu a bývalý predseda poľského Sejmu Józef Zych bol pozvaný na oslavu 334. výročia Bitky pri Viedni na Kahlenbergu na nedeľu 10.9.2017. „Je to hrozné, čo sa stalo“ – v týchto slovách hovoril o zničení dvoch pamiatok vo Viedni v rozhovore s reportérom Grzegorzom Łakomským pre Wirtualna Polska. Pamätník Jána III Sobieskeho bol poškodený. Bolo pomaľovaný na čierno s hanobiacimi nápismi a výzvami „nie nacizmus“.

Ďaľší pamätník, ukrajinským kozákom, bol tiež znesvätený. Páchatelia nie sú známi.

Zatiaľ boli na sobotu naplánované zhromaždenia odporcov aj zástancov zhanobenia pamätníka. Ako dopadla sobotná demonštrácia sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, a otázne je aj ako dopadne dnešná slávnosť 334. výročia Bitky pri Viedni 1683 na Kahlenbergu, kde o 10.00 tu má byť slúžená pontifikálna sv. omša pri tejto príležitosti.
zdroj: http://www.heute.at/oesterreich/wien/story/Sobieski-Denkmal-am-Kahlenberg-verschandelt-46493271
         http://gatesofvienna.net/2017/09/statue-of-jan-iii-sobieski-desecrated-on-the-kahlenberg/
         http://alianciazanedelu.sk

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo

náhodný výber článkov

25. marca 2017 – spomienka na 29. výročie sviečkovej manifestácie

Spomienka na 29. výročie sviečkovej manifestácie, ktorá sa uskutočnila v roku 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Teror ISIL je už v Európe

 Hostia: Robert Kaliňák (Smer-SD)/ podpredseda vlády a minister vnútra, Martin Glváč (Smer-SD)/ minister obrany a Andrej Danko (SNS)/ predseda strany

Z osudov slovenských geografických názvov (16)

Vývoj názvov obcí na Slovensku po zániku Rakúsko-Uhorska

 
Odber noviniek na stránke