Profesor Husár píše predsedovi vlády I. Matovičovi

Vážený pán predseda vlády,

po vypočutí si Vášho prejavu v Paríži si Vám dovolím napísať Vašu reč, jej obsah a znenie je:


Vážený pán prezident Francúzska Emmanuel Macron,


dovoľte pán prezident, aby som si pripomenul na tomto mieste veľkého Francúza F. Voltairea, najväčšieho francúzskeho spisovateľa osvietenstva, dramatika, historika. Svet ho považuje za ideového predchodcu Veľkej francúzskej revolúcie. Zmenil Európu. Pripomenul som to zato, že aj náš národ má velikána osvietenstva A. F. Kollára, pravú ruku M. Terézie, ktorý ovládal  dvanásť európskych jazykov. Práve pri opise diela a činnosti A. F. Kollára  dvaja významní slovenskí autori L. Švihran a O. Pöss vo svojom diele Majstri ducha uvádzajú obrázok zasadajúcich osvietencov a Váš Voltaireje na významnom mieste za stolom a v peknom modrom obleku.


Vážený pán prezident, v tejto ťaživej dobe COVID-19 si dovolím spomenúť aj ďalšieho veľkého Slováka Jána Adama Raymana. Jeho zásluhou je rok  tisíc sedemsto dvadsať jeden rokom zrodenia slovenskej imunológie. Hlavnou oblasťou jeho záujmu boli infekčné nákazlivé choroby ako záškrt (diftéria), týfus (typhus), šarlach (scarlatina), besnota (rabics), osýpky (morbily) ale zvlášť pravé kiahne (variola). Počas morovej epidémie zomiera jeho otec. Rayman nevie, čo spôsobuje kiahne, ale tuší ako nad nimi zvíťaziť. Keď  sa v roku tisíc sedemsto dvadsať opäť do Prešova kiahne vrátili a napadli jeho päťročného syna, pozbieral v sebe nevšednú obdivuhodnú odvahu a zaočkoval svoju dvaapolročnú dcérku. Úspešne – neochorela. On ako prvý svoj pokus nielen uskutočnil, ale aj presne popísal jeho priebeh a v roku tisíc sedemsto dvadsať jeden výsledky publikoval vo vedeckom časopise.


Vážený pán prezident, verím, ba pevne dúfam, že toto naše stretnutie, na ktorom sme hovorili aj o dnešnej zákernej chorobe, bude začiatkom novej úspešnej cesty slovenských a francúzskych imunológov. Držme im palce. A to práve aj v duchu odkazu nášho velikána M. R. Štefánika.

 

Pán Matovič, prosím Vás, nevykresľujte Slovákov ako strihačov bábik, či strihačov oviec. Opäť som sa presvedčil, že môj návrh, aby predseda vlády skladal z makroekonómie a teraz pridávam, aj zo slovenskej histórie skúšku, bol správny.

 

S pozdravom

 

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc.

Bratislava 5/2/2021
COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


najnovšie v poradí

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Reakcia kňaza Mariana Kuffu na odmietnutie Istanbulského dohovoru

Kuffa reaguje: Ak bude dohovor vypovedaný, bude to aj zásluha Šefčoviča. Je to slušný človek, ideál nenájdeme, ten sme zavraždili pred 2000 rokmi na kríži

Indoktrinovať Slovákov progresívnou schémou „rodič 1 – rodič 2“

Nádejná kandidátka na funkciu prezidentky Slovenskej republiky Zuzana Čaputová z Progresívneho Slovenska sa prednedávnom nechala počuť, že pre niektoré slovenské deti by bolo lepšie, ak by vyrastali s dvoma milujúcimi bytosťami hoci aj rovnakého pohlavia.

Stanovisko Združenia slovenskej inteligencie k očkovaniu proti COVID-19

Vážení spoluobčania,

v Slovenskej republike sa začalo s očkovaním proti chorobe COVID-19, pričom neprebehla skutočná odborná diskusia na tému hľadania objektívnych vedeckých faktov v súvislosti s propagovanými vakcínami.

Prieskum verejnej mienky MediaT

Agentúra deklaruje, že nie je členom profesijných organizácií, ktoré podobné agentúry združujú.

 
Odber noviniek na stránke