Pellegrini po krízovom štábe: Zatvárame školy, letiská, lyžiarske strediská…

Na Slovensku pribudlo šesť nových prípadov pacientov infikovaných novým koronavírusom. Informoval o tom predseda vlády SR Peter Pelegrini (Smer-SD), ktorý prišiel na štvrtkové zasadnutie ústredného krízového štábu.

Počet infikovaných v SR tak stúpol na 16. Podrobnosti chce Pellegrini povedať až po rokovaní na tlačovej konferencii. Vyhlásený bezpečnostný stupeň sa zatiaľ nemení. Ústredný krízový štáb prijal pre koronavírus tvrdé opatrenia.

Saková: Klientske centrá i okresné úrady budú otvorené tri hodiny denne

Ministerstvo vnútra (MV) SR obmedzuje úradné hodiny v klientskych centrách, na okresných úradoch, úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a v pobočkách Sociálnej poisťovne na tri hodiny denne.  Oznámila ministerka Saková.

„Takisto budeme obmedzovať aj počet ľudí, ktorí budú vstupovať do klientskych pracovísk a na okresný úrad, aby sme to regulovali presne tak, ako je to už v dnešnej dobe zavedené na pobočkách pošty,“ priblížila.
 

Testy ohľadom koronavírusu má vykonávať aj súkromná spoločnosť

Laboratórne testy v súvislosti s novým koronavírusom bude na Slovensku po novom vykonávať aj najväčšia súkromná spoločnosť pre laboratórnu diagnostiku, avízoval premiér.

„Spoločnosť Medirex sa zúčastnila rokovaní k príprave laboratórnych kapacít pre vykonávanie virologických testov na COVID-19,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Diana Madarászová v stanovisku pre TASR. Doplnila, že Medirex sústredí všetky kapacity na zabezpečenie procesov na pomoc Slovensku a viac informácií bude môcť poskytnúť v piatok (13.3.).
 

Školy a školské zariadenia budú 14 dní zavreté, potvrdil premiér

Školy a školské zariadenia budú od piatka (13. 3.) na minimálne 14 dní uzatvorené. Informoval o tom dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu. Maturitné skúšky sa pre zatvorenie všetkých škôl na Slovensku na minimálne dva týždne posunú.

„Školy budú zatvorené od pondelka, aby sa ľudia na to stihli pripraviť,“ poznamenal Pellegrini. Zavretie sa týka aj škôl, ktoré už v Bratislave sú zatvorené. „Dni, kedy boli zatvorené, sa nezapočítavajú do tohto 14-dňového obdobia. Od pondelka platí pre všetky školy zavretie na 14 dní, či už boli, alebo neboli zatvorené,“ uviedol premiér.
 

Všetky tri medzinárodné slovenské letiská budú uzavreté

Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku budú uzavreté z dôvodu nákazy novým koronavírusom. Bude zastavená aj medzinárodná autobusová a vlaková preprava okrem carga a privátnych lietadiel. Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt. Podľa premiéra pritom treba zabezpečiť ekonomický chod krajiny. „Urobíme všetko preto, aby boli zásobované fabriky,“ vyhlásil Peter Pellegrini. Preto bude povolená medzinárodná tranzitná doprava, kamióny pritom budú môcť jazdiť bez obmedzení, napríklad aj cez víkend.

 
Aquaparky, zábavné parky i lyžiarske strediská budú zatvorené, obmedzia sa úradné hodiny na viacerých pracoviskách

Všetky aquaparky, zábavné parky a iné rekreačné strediská vrátane lyžiarskych centier, ako aj zábavné podniky a diskotéky budú v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku zatvorené.  Reštaurácie a hotely zostanú podľa jeho slov otvorené.

V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Rovnako sa obmedzenie týka aj úradných hodín na viacerých pracoviskách na tri hodiny, regulovaný bude aj počet osôb, ktoré sem môžu vojsť. Saková tiež uviedla, že bude s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR rokovať aj o zrušení zahraničných zájazdov.

„V pondelok v spolupráci s mestskými políciami vyhodnotíme, aká je účasť v týchto nákupných centrách, a keď ľudia nebudú rešpektovať odporúčania minimalizovať počet návštev v týchto centrách, zvážime reštrikcie aj na pracovné dni,“ doplnila premiéra ministerka Saková.

Pellegrini ubezpečil, že sa nezatvárajú obchody s potravinami. „Naďalej bude fungovať transport tovaru, ktorý sa týka potravín, stravovania alebo lekárskych a medicínskych predmetov a preparátov. Autá budú prichádzať a zásobovať do všetkých obchodných reťazcov, tie sa nezatvárajú, obmedzuje sa len prevádzka obchodno-zábavných centier,“ dodal.

Podľa Pellegriniho si reštrikcie v prípade zábavných stredísk vyžiadala situácia, ktorej sú svedkom a ktorá nesvedčí o zodpovednosti časti obyvateľov. „S hrôzou zisťujeme, že prerušené vyučovanie, ktoré má byť preventívnym opatrením na spomalenie šírenia infekcie, si mnohí zamenili za prázdniny. Veselo sa rodičia s deťmi rekreujú v Jasnej, Tatrách, veselo navštevujú akvaparky,“ upozornil premiér. „Svet sa nezastaví, ak 14 dní nepôjdeme na plaváreň, lyžovať sa, to, čo je teraz prvoradé, je zdravie,“ zdôraznil a vyzval k zvýšenej občianskej a osobnej zodpovednosti k svojmu zdraviu i zdraviu iných. Informoval o tom, že Správe štátnych hmotných rezerv SR sa podarilo zabezpečiť respirátory štvrtej generácie FFP4, ktoré budú distribuované infektologickým klinikám. „Takisto už máme v tisíckach kusov a zajtra môžeme rátať v miliónových kusoch s jednorazovými rúškami, ktoré budú distribuované do ambulancií, ale aj lekární či na úrady. „Pracovná skupina určí kľúč distribúcie týchto rúšok tak, aby boli bezplatne k dispozícii, uviedol premiér.

Informoval, že nemocnice disponujú približne tisíckou pľúcnych ventilátorov, štát by mal zvýšiť tento stav o desať percent. Uviedol, že vláda je v kontakte s kabinetmi iných krajín, napríklad Číny i Ruska, a má pozitívne spätné väzby v prípade poskytnutia materiálnej pomoci Slovensku.

 
Denisa Saková: Všetci, ktorí prídu zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do karantény

Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény. Po zasadnutí ústredného krízového štábu o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

 
Noví pacienti nakazení ochorením COVID-19 sa nachádzajú v Bratislave

Šesť nových osôb nakazených ochorením COVID-19 sa nachádza v Bratislave. Po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu o tom informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).
Väčšina mala podľa slov Pellegriniho kontakt s nakazenou osobou. „Pacienti sú identifikovaní a nachádzajú sa v Bratislave,“ uviedol. Komentoval tiež, že medzi novými prípadmi sa nachádza napríklad osoba či osoby, ktoré boli v USA.

Pellegrini pripomenul, že od štvrtka od 6.00 h platí mimoriadna situácia. Zdôraznil, že netreba podliehať panike.

 
„Hanba a hyenizmus“

Ostro sa však ohradil voči mediálnemu výstupu lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorému chce na rokovaní „povedať svoje zoči-voči“. Pellegriniho nahneval spôsob prezentácie perspektívneho nového predsedu vlády pred rokovaním ústredného krízového štábu. „Slovensko čelí najväčšej kríze v histórii a on si z toho bude vytĺkať politický kapitál, to je hanba a hyenizmus,“ zdôraznil Pellegrini.

Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády, chce na rokovaní predložiť svoje riešenia, napríklad informovanie prichádzajúcich ľudí zo zahraničia bezplatnými správami od telefonických operátorov. Matovič sa chce tiež pýtať na to, v akom stave sú pripravené nemocnice, jednotky intenzívnej starostlivosti či technické vybavenie a testovanie pacientov.

Krízový štáb má podľa dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho riešiť prípadné rozhodnutie o povinnej karanténe pre všetky osoby vracajúce sa zo zahraničia. Tiež by mal štáb rozhodnúť, či vyhlási plošné uzatvorenie všetkých materských, základných a stredných škôl na území Slovenska na 14 dní.

 
Kotleba nalieha, aby sa začali lepšie strážiť hlavne hranice pred ilegálnymi migrantmi, ktorí by mohli rozšíriť vírus na Slovensku


Nákaza Slovenky v Rakúsku

Tirolsko v stredu potvrdilo, že novým koronavírusom sa infikovala aj Slovenka pracujúca v obci Berwang. Informovali o tom rakúska verejnoprávna stanica ORF a regionálny webový portál Meinbezirk.at.
Žena začiatkom marca navštívila lyžiarske stredisko Ischgl, kde sa nakazila. Toto stredisko bude od soboty na dva týždne zatvorené, oznámil v stredu tirolský hajtman Günther Platter. Počet nakazených sa v Rakúsku zvýšil na 302.
Rakúsko už pred niekoľkými dňami potvrdilo nákazu novým koronavírusom u štyroch Slovákov (dve deti, dvaja dospelí), ktorí ostali v domácej izolácii v rakúskom Kittsee.

 
Bezpečnostný stupeň krajiny sa pre koronavírus a mimoriadnu situáciu nemení

Bezpečnostný stupeň krajiny sa v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre riziko šírenia nového koronavírusu nemení. Ministerstvo vnútra (MV) SR pre TASR uviedlo, že opatrenia uplatňované pri ochrane zdravia nemajú žiadnu súvislosť so stupňom ohrozenia.
„Stupeň teroristického ohrozenia – už dlhodobo v platnosti druhý – ako už jeho názov napovedá, nemá spojitosť s opatreniami uplatňovanými pri ochrane zdravia ľudí pred koronavírusom, ani s vyhlásenou mimoriadnou situáciou a nebude sa meniť,“ uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

MV SR doplnilo, že trvanie vyhlásenia mimoriadnej situácie sa nedá odhadnúť. „Bude vyhlásená dokedy to bude potrebné,“ poznamenal rezort.

Ministerstvo aj na svojom webovom sídle vysvetľuje, že mimoriadna situácia je obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. V zmysle zákona sa pod týmto pojmom v našich podmienkach podľa slov MV rozumie živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok alebo kumulácia ich účinkov.

Zvyčajne sa na Slovensku vyhlasuje napríklad v súvislosti s povodňami či snehovými kalamitami. „Menej častými sú technologické havárie sprevádzané výbuchmi a rozsiahlejšie požiare,“ informuje rezort.zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/rakusku-potvrdili-pripad-dalsej-nakazenej-slovenky-novym-koronavirusom/2083280

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Najvyšší ústavní činitelia „nevedia“ ako zrušiť Istanbulský dohovor

Harabin im vysvetlil čo majú robiť. Otázne je, či to chcú pochopiť, alebo hrať ďalej na občana divadlo.

Několik šokujících faktů o australských lesních požárech

Objevili jsme zajímavé vlákno na Twitteru, které obsahuje pár velmi podnětných faktů o australských lesních požárech.

POZVÁNKA - KONFERENCIA - MATICA SLOVENSKÁ

Stredisko národnostných vzťahov Matice slovenskej vás srdečne pozýva na piatu odbornú konferenciu k problematike jazykovo zmiešaných území Slovenskej republiky.

Mižák o diele “Slovanstvo a svet súčasnosti

Dielo Ľudovíta Štúra “Slovanstvo a svet budúcnosti” niektorí ešte aj dnes považujú za kontroverzné a tvrdia, že nikdy nebude prijaté vo svojej myšlienkovej celistvosti celou slovenskou spoločnosťou.

captcha 

 
Odber noviniek na stránke