V Nitre sa debatovalo o Štefánikovi

Michal Kšiňan prezentoval svoju knihu o slávnom Slovákovi a porozprával zaujímavé epizódy z jeho života.

Štefánik sa zastavil v Nitre… Teda nie celkom samotný Milan Rastislav Štefánik, ale kniha o jeho živote a činnosti. V Ponitrianskom múzeu v meste pod Zoborom sa včera konala beseda o knihe M.R.Štefánik s autorom Mgr. Michalom Kšiňanom MAS.,PhD., ktorý získal niekoľko prestížnych ocenení za túto a ďalšie svoje knihy.

Mgr. Michal Kšiňan MAS., PhD je samostatný vedecký pracovník Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Bratislava. Obhájil dizertačnú prácu na Université Paris 1 Panthéon Sorbonne a v Historickom ústavu SAV, kde momentálne pôsobí. Publikoval viacero článkov o M. R. Štefánikovi, ale aj o francúzskej historiografii či identitách.

Je autorom knihy „Milan Rastislav Štefánik“ (2012), zostavovateľom publikácie „Komunisti a povstania. Communists and Uprisings“ (2012) a spoluautorom knihy „La mémoire conservée du général Milan Rastislav Štefánik dans les archives du Service historique de la Défense“ (2008), ktorej slovenský preklad vyšiel v roku 2009. Získal viacero štipendií a ocenení, medzi inými aj prestížnu cenu Študentská osobnosť Slovenska, cena prezidenta SR za rok 2011.

Kniha „Milan Rastislav Štefánik“ od autora Michala Kšiňana bola ocenená Cenou SHS pri SAV v kategórii populárno-vedecká práca. Slovenská historická spoločnosť udelila v roku 2013 Ceny SHS za publikácie, vydané v roku 2012, v dvoch kategóriách: vedecká práca a populárno-vedecká práca.

Výpravná publikácia venovaná jednej z najvýznamnejších postav slovenských dejín vychádza v edícii Múzeum v knihe, vďaka ktorej môže čitateľ vziať do rúk 25 vložených dokumentov a bližšie poznať život tejto osobnosti. Kniha predstavuje jednotlivé etapy Štefánikova života, jeho priatelia, lásky, profesionálny život i osloboditeľskou činnosť až po spôsoby, akými sa narábalo s jeho odkazom. Kniha obsahuje 25 vyberateľných kópií vzácnych historických dokumentov!

Beseda so spisovateľom zaujala prítomných – aj preto, že v ostatných rokoch osobnosť a pôsobenie M. R. Štefánika, ktorý bol jednou z najvýznamnejších osobností v dejinách Slovenska, vyvoláva živý, úprimný a opodstatnený záujem verejnosti. Autor knihy pripomenul, čo všetko stihol Štefánik za svoj krátky život: bol významným politikom, vedcom, astronómom, vojakom a generálom, najviac zo všetkých sa zaslúžil o vznik Československej republiky. Dlhé roky pôsobil aj v zahraničí, bol medzinárodne uznávaným diplomatom a na jeho pamiatku bolo postavených viacero pamätníkov.

Michal Kšiňan porozprával o živote a úspechoch M. R. Štefánika, pootvoril prítomným mnohé dosiaľ neznáme alebo málo známe epizódy zo života slovenskej legendy, ktoré spomína aj vo svojej knihe. Prirodzene neobišiel známe fakty: Štefánik bol organizátorom československých légií, dosiahol veľké úspechy vo vojenskej kariére, na diplomatickej scéne a vo vede, hlavne, ako astronóm atď.

Vo svojej knihe však podrobne popísal aj mladé roky Štefánika, o ktorých verejnosť toho veľa nevie. Podčiarkol, že bol to muž, ktorý už od mladých rokov s obrovskou energiou hľadal svoju cestu životom. Autor spomenul aj „posmrtný“ Štefánikov život , skúma príčiny jeho popularity na Slovensku a vo svete, zneužívanie jeho tragickej smrti, premeny v narábaní s jeho odkazom atď. V priebehu besedy autor knihy Mgr. Michal Kšiňan odpovedal na mnohopočetné otázky čitateľov.

Zároveň účastníci besedy v priestoroch Ponitrianskeho múzea sa mohli oboznámiť s výstavou venovanou M. R. Štefánikovi, vidieť niektorí jeho osobné veci alebo, napríklad, aj uniformu vojakov československej légie.


Eugen Rusnák

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/v-nitre-sa-debatovalo-o-stefanikovi-michal-ksinan-prezentoval-svoju-knihu-o-slavnom-slovakovi-porozpraval-zaujimave-epizody-z-jeho-zivota/1791032


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Terorismus 'Made in France'

Bezpečnostná situácia vo Francúzsku svedčí o odovzdanosti a bezmocnosti ....

Kto nám to vyčíta komunistickú minulosť

Nemecká kancelárka podráždene reagovala na odpor štátov Vyšegrádskej štvorky voči prijímaniu arabsko-afrických migrantov pričom si dovolila netaktne poukazovať na komunistickú minulosť týchto štátov.

Německo se přetahuje se střední Evropou kdo s koho

Německá sociálně demokratická strana a konzervativci (CDU/CSU) se nakonec dohodli na odiózním kompromisu vytvořit ještě jednu, i když ne už tak velkou koalaci se stále více nepopulární Angelou Merkelovou jako kancléřkou.

Pravda nepotrebuje, aby ju lož chválila

Na jeho osvojenie nadpis vyžaduje chvíľku uvažovania.

 
Odber noviniek na stránke

captcha