Noc múzeí a galérií 2018

Tretia májová sobota – 19. mája 2018 – bude opäť patriť múzeám a galériám, ktoré sa už po štrnásty raz zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií.

Do neskorých večerných hodín pripravujú  zbierkotvorné inštitúcie zaujímavé výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie, prehliadky a ďalší   program vo viac ako 100 lokalitách na Slovensku.    
 
Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom, ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislave. Inštitúcie v hlavnom meste spolupracujú  na prezentačných aktivitách, zdieľajú otváracie hodiny, jednotné vstupné 2 € (platí sa len v prvom navštívenom múzeu/galérii) a pod. Pre XIV. ročník organizátori v spolupráci Bratislavským samosprávnym krajom, Bratislavskou integrovanou dopravou, Dopravným podnikom Bratislava, Železničnou spoločnosťou Slovensko a Železničným múzeom SR opäť pripravili prepojenie Bratislavy a regiónu špeciálnou bezplatnou dopravou smerom na Malacky, Záhorie a Senec.
 
„ Bratislavský samosprávny kraj sa už druhý raz aktívne zapojil do tohto podujatia s cieľom zatraktívniť návštevnosť regiónu a zároveň aj múzeí a galérií, ktoré prezentujú vzácne kultúrne dedičstvo, t radíciu a identitu , ako napr. Múzeum Ľ. Štúra s expozíciou Ignáca Bizmayera v Modre či Malokarpatské múzeum v Pezinku s bohatou vinársk ou tradíciou pod Malými Karpatmi. Zabezpečením b ezplatn ej dopravy v región e sa kultúrne inštitúcie stávajú dostupnejšími a veríme, že sa do nich budú návštevníci opätovne radi vracať“ , vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
 
 „ Bratislavská integrovaná doprava dlhodobo podporuje rozvoj cestovného ruchu v Bratislavskom kraji okrem iného aj obľúben ú Noci múzeí a galérií, kt orá sa stáva tradičnou súčasťou turistickej sezóny.  V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a autobusovým dopravcom Slovak Lines sme aj  tento rok posilnili večerné spoje prímestskej autobusovej dopravy tak, aby boli múze á a galérie pre návštevníkov ľahko a rýchlo dostupné. Špeciálnymi spojmi s logom podujatia budú ľudia cestovať bezplatne v čase od 13:00 do 23:00 na trase Bratislava – Častá a späť do regiónu ich odvezú nočn é autobusy “ , hovorí Marián Rovenský, predseda predstavenstva Bratislavskej integrovanej dopravy.
 
Novinkou Noci v bratislavskom regióne je spojenie s dvoma festivalmi – festivalom BraK (Bratislavský knižný festival), v rámci ktorého sa v niekoľkých galériách predstaví to najlepšie z oblasti knižnej ilustrácie a WhatCity? Na Mickiewičke, ktorý má ambíciu prepájať a zlepšovať komunitný a kultúrny život obyvateľov hlavného mesta. Okrem exkluzívnych kurátorských prehliadok Slovenského múzea dizajnu a iných zaujímavých aktivít tu bude pripravený aj infostánok Noci múzeí a galérií 2018. Medzi „stálice“ – takmer 40 múzeí a galérií v kraji tohto roku pribudlo Múzeum colníctva a finančnej správy (spolu so SNM  Múzeom kultúry Chorvátov na Slovensku ho možno navštíviť historickým parným vlakom v Devínskej Novej Vsi) a Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke. Pre milovníkov vojenskej histórie sú tradične otvorené bunkre Petržalského opevnenia z II. sv. vojny s dobovým programom. Múzeum mesta Bratislavy oslavuje 150. výročie svojej existencie aj svetelnou show na priečelí Starej radnice. Storočnicu od vzniku prvej ČSR si v Múzeum obchodu v Múzejnom pivovare pripomenú koncertom „československé blues“. Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo tematické prechádzky mestom (architektúra Pezinka a židovské pamiatky). Mestské centrum kultúry Malacky otvorí novú výstavu o rodine Pálffyovcov v Malackom kaštieli. Rodiny s deťmi SNG pozýva do v Pezinka Cajly Schaubmarov mlyn na nočný pochod, odkaľ možno pokračovať na Hrad Červený Kameň, dozvedieť sa o tamojších „naj“.  
Do podujatia sa zapájajú inštitúcie aj v ďalších slovenských mestách. Tradíciou sa stala Košická múzejná noc, spoločne postupujú múzeá a galérie v Banskej Bystrici a vo Zvolene (zdieľajú dopravné  prepojenie). Novinkou sú spoločné aktivity múzeí a galérií v Nitre a v Kremnici. Regionálne múzeá a galérie sa zameriavajú predovšetkým na prezentáciu špecifík regiónu tradičnými formami: tvorivé dielne, ukážky remesiel a ľudových zvykov. Mnohé ponúkajú program zdarma či za spoločné vstupné.
 
Do Trnavy Galérie Jána Koniarka priláka bezplatná prehliadka expozícií Kopplovej vily a Synagógy. Vlastivedné múzeum v Galante v spolupráci s MKS Galanta pripravilo výstavu Od chmeľu k pivu s ochutnávkou piva Urpiner. Vojenské historické múzeum Piešťany prevedie výstavou „Legionári – naši hrdinovia Veľkej vojny 1914 – 1918“. Koordinátora kultúrnych inštitúcií v nitrianskom kraji prevzalo Mesto Nitra. Slovenské poľnohospodárske múzeum tu ponúka jazdu na Nitrianskej poľnej železnici. V areáli Tekovského hradu možno vidieť ukážky sokoliarstva, divadlo „Divadelný rebriňák“, či vysunutú expozíciu Vodný mlyn v Bohuniciach. V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi v trenčianskom kraji budú prezentácie cechových dní, oživených remesiel a pod. Prehliadku rodného domu M. R. Štefánika obohatí scénický výstup „Za hviezdami na Tahity so Štefánikom a ochutnávkou exotického nápoja z Tahity. Mestské múzeum v Starej Turej si za tému Noci vybralo Osudové osmičky v našich dejinách (1848 – 1988), s premietaním filmov Masaryk, Dubček, Válek. Renesančný kaštieľ Zemianske Kostoľany sa vráti do stredoveku a návštevníkov zoznámi s uplatnením dobového práva. V Obecnom múzeu v NedožerochBrezanoch ponúknu príbehy nových zbierkových predmetov a ukážky spracovania textilných vlákien.  
Návštevníkom banskobystrického kraja sprístupnia protiletecké kryty pod hradným vrchom vo Fiľakove. Novohradské múzeum v Lučenci sa zameria na výnimočnú históriu tamojších sklárni. V Banskom múzeu  v Banskej Štiavnici doplnia prehliadku expozícií veľkou „pátracou akciou“. Nevšedný zážitok sľubujú múzea v Kremnici: Múzeum mincí a medailí, Múzeum gýča, či Mestský hrad, s mimoriadne otvorenou vyhliadkovou vežou, či expozícia dejín lyžovania na Slovensku.

V Košickom regióne v Miklušovej väznici sa bude veselo i vážne hovoriť o košických katoch, v Banskom múzeum v Gelnici zas sfárať do štôlne Jozef. Vihorlatské múzeum sa pripája rozšíreným nedeľným programom v Kaštieli alebo v Múzeu v prírode. Múzeum v Rožňave v podobnom duchu pripravuje niekoľkodňové podujatie (v sobotu jazda na banskom vláčiku). Šarišské múzeum v Bardejove sprístupnení Historickú radnicu v piatok a Múzeum ľudovej architektúry Hrnčiarskou nedeľou. Program Na ceste na Hrade Ľubovňa pripomenie dohodu uhorského a poľského kráľa z čias protitureckých bojov, v Kežmarku bude otvorený hrad a Múzeum meštianskej bytovej kultúry. Galéria Lomnica známa ako galéria, v ktorej sa dá bývať, ponúka zážitkové jazdy na veteránoch, živé sochy a pod.  
 
Podujatie finančne podporili hlavné mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj
Viac info na:  www.snm.sk a www.nmag.sk Zuzana Vášáryová, (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; 0915 032 062) koordinátorka múzeí a galérií v Bratislave a BSK (program a doprava na: www.snm.sk/?sidelna-budova-SNM-podujatia&clanok=noc-muzei-a-galerii-2018 ) Elena Bercíková, (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; 0905 946 783) koordinátorka mimobratislavských inštitúcií za Zväz múzeí a galérií na Slovensku; www.nmag.sk )


Zapojené múzeum/galéria   Kraj   Mesto / obec  
___________________________________ ____________ _____________
Archeologické múzeum SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Banícke múzeum v Rožňave Košický Rožňava
Dom ľudového bývania v Šali Nitriansky Šaľa
Galéria Jána Koniarka v Trnave Trnavský Trnava
Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne Žilinský Tvrdošín
Galéria Nedbalka, Bratislava Bratislavský Bratislava
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch Nitriansky Nové Zámky
Gemersko - malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Banskobystrický Rimavská Sobota
Historické múzeum SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Horehronské múzeum v Brezne Banskobystrický Brezno
Hrad Modrý Kameň, SNM Banskobystrický Modrý Kameň
Hrad Strečno Žilinský Strečno
Hradné múzeum vo Fiľakove Banskobystrický Fiľakovo
Hudobné múzeum SNM, Kaštieľ v Dolnej Krupej Trnavský Dolná Krupá
Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou Prešovský Hanušovce nad Topľou
Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach Košický Markušovce
Kaštieľ Stropkov Prešovský Stropkov
Krajské múzeum v Prešove Prešovský Prešov
Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica Banskobystrický Banská Bystrica
Múzeum Bojnice, SNM Trenčiansky Bojnice
Múzeum Červený Kameň, SNM Bratislavský Častá
Múzeum dopravy v Bratislave Bratislavský Bratislava
Múzeum holokaustu v Seredi, SNM Trnavský Sereď
Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Múzeum kultúry karpatských Nemcov SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Múzeum Ľudovíta Štúra SNM, Modra Bratislavský Modra
Múzeum mesta Bratislavy - Faustova sieň, Stará radnica Bratislavský Bratislava
Múzeum mincí a medailí, Kremnica Banskobystrický Kremnica
Múzeum rusínskej kultúry SNM, Prešov Prešovský Prešov
Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava Trenčiansky Myjava
Múzeum SNP, Banská Bystrica Banskobystrický Banská Bystrica
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi Košický Spišská Nová Ves
Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Prešovský Levoča
Múzeum ukrajinskej kultúry SNM, Svidník Prešovský Svidník
Múzeum vo Svätom Antone Banskobystrický Svätý Anton
Múzeum židovskej kultúry SNM, Bratislava Bratislavský Bratislava
Nitrianska galéria, Nitra Nitriansky Nitra
Novohradské múzeum a galéria v Lučenci Banskobystrický Lučenec
Oravská galéria v Dolnom Kubíne Žilinský Dolný Kubín
Podtatranské múzeum v Poprade Prešovský Poprad
Pohronské múzeum v Novej Bani Banskobystrický Nová Baňa
Ponitrianske múzeum v Nitre Nitriansky Nitra
Slovenské národné múzeum v Martine Žilinský Martin
SNM - Sídelná budova a Prírodovedné múzeum, Bratislava Bratislavský Bratislava
Solivar v Prešove Prešovský Prešov
Spišský hrad Prešovský Levoča
Tatranská galéria v Poprade Prešovský Poprad
Tekovské múzeum v Leviciach Nitriansky Levice
Turčianska galéria v Martine Žilinský Martin
Vlastivedné múzeum v Galante Trnavský Galanta
Východoslovenské múzeum, Košice Košický Košice
Záhorská galéria Jána Mudrocha Senica Trnavský Senica
Záhorské múzeum v Skalici Trnavský Skalica
Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede Trnavský Dunajská Streda
 


Partneri podujatia

 
zdroj: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Odtajnené! Imigrácia, svetová chudoba a guličky .....

Video o problematike imigrácie a chudoby. Bez komentára.

Stredná Európa nachádzaná a opätovne strácaná

Národy strednej Európy čelia viacerým paradoxom. Na jednej strane sú svojim obyvateľstvom otvorené ku spolupráci, ale na druhej strane, politiky strednej Európy nie sú otvorené tejto stredoeurópskej spolupráci, ktorá by mohla dať  strednej Európe potrebnú váhu.  Dôsledkom toho je, že tieto politiky pravidelne hľadali oporu vo veľmociach. Neraz medzi sebou aj súperiac, pokiaľ ide o voľbu patronátnej veľmoci.  Ako je to aj v súčasnosti.  Neraz obetujúc to, čo by nikdy nemalo byť obetované. Napríklad mier. A to napriek skúsenosti, na ktorú sa poukazovalo už celé minulé storočie, že veľmoci nikdy nedostali svojho záväzku. Namiesto toho aby založili účinné formy stredoeurópskej spolupráce. Namiesto  toho aby prehodnotili minulé chyby v pokusoch o strednú Európu.

Globálna nerovnováha,  klesajúca hegemónia a potreba nového riešenia

 Moja úvaha bola iniciovaná rozsiahlym článkom p. Hvozdíka "Stredná Európa nachádzaná a opätovne strácaná",  v Slovenskom slove. Ide totiž menovite aj o ekonomické problémy. Pozrime si problém hlbšie. Čitateľa nebudem zaťažovať číslami o nerovnováhach v EÚ, a to hlavne číslami z rovnice rovnováhy, lebo som ich už viackrát uverejnil, a to stav nerovnováhy na príklade ekonomiky USA. 

Kráčame do neistoty? Pokrok a perspektívy ekonómie

Už aj preto, že nás dnes okrádajú o niečo cennejšie ako peniaze.; okrádajú nás o nádej, že môže byť lepšie, že politika sa dá robiť aj systémovo, systematicky, vedecky, poctivo a tak, aby z nej mala prospech celá spoločnosť.