Opera aeterna I na nádvorí domu Albrechtovcov

 Bývalá dómska kanónia na Kapitulskej č. 1 v Bratislave bola vyše polstoročia domovom jednej z najznámejších umeleckých a hudobníckych rodín Bratislavy 20. storočia, rodiny Albrechtovcov a stala sa vďaka úsiliu dvoch generácií tejto rodiny neinštitucionalizovaným bratislavským kultúrnym a vzdelanostným centrom.

 

Zámerom pilotného projektu oživenia nádvoria tohto domu pod názvom Opera aeterna I  je realizácia scénického predstavenia opery Johanna Adolfa Hasseho Marc´Antonio e Cleopatra, Serenata á due voci (Drama per Musica) pre soprán, alt, sláčikový orchester a basso continuo (1725) na libretto Francesca Ricciardiho. Je to jedno z prvých významných diel Hasseho talianskeho pobytu, napísaného pre samotného Farinelliho.

 Premiéra 22. júna a reprízy 23. a 24. júna 2018 vždy o 19:30, sa uskutočnia na nádvorí domu Albrechtovcov, na Kapitulskej č.1 v interpretácii súboru Musica aeterna, hudobné naštudovanie je pod taktovkou umeleckého vedúceho Petra Zajíčka. Cleopatru stvárni sopranistka Martina Masaryková a Marca Antonia altistka Jarmila Balážová, réžia predstavenia Tomáš Surý, scéna a kostýmy  Anna Revická a Tomáš Surý, ozvučenie a osvetlenie Vladimír Slaninka.

V prípade nepriaznivého počasia sa produkcie uskutočnia v koncertnej sále Klarisky.

Predstavenia sú súčasťou programu Bratislavských korunovačných dní 2018.

Ambíciou o.z. Musica aeterna je každoročne usporiadať komorné operné predstavenie na nádvorí tohto domu, v kontextuálnej alebo autentickej interpretácii na dobových nástrojoch, oživiť tak kultúrny život mesta, obohatiť poslucháčov o nevšedný a nový zážitok, pravidelne udržiavať aktivity v tejto časti mesta. Komorná opera ako žáner v historickej hudbe ponúka mnoho zaujímavých titulov, z ktorých mnohé pochádzajú z pera autorov v minulosti činných alebo hraných v Prešporku (Bratislave).

Projektom pozývame Bratislavčanov a turistov do zóny pokoja najstaršej časti mesta. Zároveň je to tiež možnosť získať finančné prostriedky z dobrovoľného vstupného, ako aj prípadnú inú podporu, na ukončenie revitalizácie tohto domu. Prostriedky venujeme Albrecht fóru o. z., ktoré investičným programom realizuje jeho záchranu, čím chce vytvoriť z domu Albrechtovcov predovšetkým priestor pripomínajúci pamätnú hodnotu domu a ponúkať živé umenie – koncerty komornej hudby, sólové recitály, výstavy a pod., rovnako ako poskytnúť priestor a venovať pozornosť umenovedným prednáškam, debatám, diskusiám reflektujúcim stav umenia, vedy, ale aj širším etickým či spoločenským témam.

______________________________________

Hlavným usporiadateľom je MUSICA  AETERNA o.z. v spolupráci s ALBRECHT FORUM, o.z.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Hlavné mesto SR Bratislava a Ars Bratislavensis.

Predstavenia sú súčasťou programu Bratislavských korunovačných dní 2018.


zdroj: Eva Slaninková <Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.>

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Národná pieseň pod Devínskou kobylou

Pozrite si reportáž z 24. ročníka Festivalu slovenskej národnej piesne, ktorý zorganzoval miestní matičiari v spolupráci s devínskonovoveskou mestskou časťou a farnosťou.

Dni energie na Slovensku

Aj v roku 2017, po troch úspešných ročníkoch, Vám prinášame náš osvetový projekt Dni energie na Slovensku - DENS 2017.

Testovanie očami miest a obcí

Hostia: Jaroslav Naď (OĽANO), minister obrany, Matúš Vallo, primátor Bratislavy, Jaroslav Polaček, primátor Košíc, Richard Rybníček, primátor Trenčína, Branislav Tréger, predseda ZMOS.