Otvorený list časti slovenských historikov

Ctení všetci,  isto viete, že dnes o 13.00 má byť premenovaná časť dunajského nábrežia v Bratislave z Vajanského nábrežia na Námestie T. G. Masaryka.

Táto protislovenská a protikresťanská akcia mesta resp. jeho slniečkárskych mestských politikov je zauchom do tváre slovenského národa i jeho štátu, pľuvancom do tváre historickej pravdy a v konečnom dôsledku dielom síl, ktorých cieľom je vzbura proti Bohu a prirodzenému právu. Včera sme preto skoncipovali vyhlásenie Slovenskej verejnosti, pod ktoré sa podpísala skupina slovenských historikov, aj keď ich inštitúcia nezaštítila. Vyhlásenie ešte večer odišlo viacerým médiám, ale neviem, či ho niektoré uverejní. Text si Vám dovoľujem poslať na vedomie.

S pozdravom

Emília Hrabovec 



Slovenskej verejnosti

Dňa 13. júna 2019 má byť časť bratislavského dunajského nábrežia, ktoré nesie meno po veľkej osobnosti slovenských dejín – Svetozárovi Hurbanovi Vajanskom, premenované na Námestie T. G. Masaryka. Túto skutočnosť vnímame ako verejné zaucho slovenskému národu i Slovenskej republike.

Tomáš Garrigue Masaryk nikdy neuznal existenciu svojbytného slovenského národa, ale vnímal Slovákov iba ako vetvu jednotného „československého” národa.

Masaryk nedodržal Pittsburskú dohodu z 30. mája 1918, ktorá zaručovala Slovákom v budúcom česko-slovenskom š táte autonómne postavenie a ktorú Masaryk dvakrát podpísal, po druhýkrát v novembri 1918 už ako zvolený prezident republiky. V roku 1929 ju dokonca vyhlásil za falzum.

Za Masarykovho prezidentovania, s jeho plným vedomím a podporou bol nastolený tvrdý centralizmus, zavládla cenzúra, slovenskí autonomisti boli prenasledovaní a väznení. On sám všetkými spôsobmi podporoval snahy o národné splynutie Slovákov a Čechov, či skôr o asimiláciu slovenského národa do českého. Finančne podporil kontroverzné Pravidlá slovenského pravopisu z roku 1931, ktoré programovo počešťovali slovenský jazyk, značné finančné čiastky venoval aj na podporu iniciatív rozkladajúcich autonomistické hnutie.

Z prostriedkov Kancelárie prezidenta republiky vynakladal Masaryk veľké finančné čiastky na podporu zahraničnej propagandy a vedeckých diel v zahraničí, ktoré popierali existenciu slovenského národa a hanobili slovenské národné snaženia a ich reprezentantov.

Masaryk bol otvoreným odporcom Katolíckej cirkvi i tradičného konzervatívneho slovenského evanjelictva, na slovenských školách a vo verejnom priestore podporoval duchovné a kultúrne prúdenia a počiny, ktoré boli v otvorenom rozpore so slovenskými národnými a náboženskými tradíciami, nevyhovel ani opakovane predostretej žiadosti slovenských biskupov o obnovenie katolíckych gymnázií na Slovensku. Mal tiež vážnu spoluzodpovednosť za opakované krízy vo vzájomných vzťahoch so Svätou stolicou.

Napriek opakovaným žiadostiam Štefánikovej rodiny Masaryk nikdy nedal riadne vyšetriť tragickú smrť M. R. Štefánika v roku 1919.

Svetozár Hurban Vajanský bol ostrým kritikom politiky Tomáša G. Masaryka a jeho protislovenskej ideológie čechoslovakizmu. Dokonca napísal satirický román Kotlín, v ktorej pranieroval práve Masaryka, hlavnú postavu románu.

Skutočnosť, že práve časť Vajanského nábrežia má byť premenovaná po Masarykovi, preto vnímame aj ako prejav neúcty voči tejto mimoriadnej osobnosti slovenského národa.


Bratislava 12. júna 2019

PhDr. Ján Bobák, PhD.
Mgr. Pavol Demjanič, PhD.
prof. Martin Homza, Dr.
prof. Dr. phil. Emília Hrabovec
PhDr. Anton Hrnko, PhD.
Dr. phil. Beáta Katrebová Blehová
Mgr. Branislav Kinčok, PhD.
PhDr. Martin Lacko, PhD.
doc. Mgr. Miloš Marek PhD.
PhDr. et Mgr. Peter Mulík, PhD.
Mgr. Roman Michelko
doc. PhDr. Ivan Mrva, PhD.
PhDr. Natália Petranská Rolková, PhD.
doc. Mgr. Ivan A. Petranský, PhD.
Ing. Vladimír Repka




Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Rozprava v Zahraničnom výbore NRSR o Globálnom pakte o migrácii

Slovenská vláda by mala zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Vyplýva to z uznesenia z dielne poslancov SNS, ktoré v stredu schválil Zahraničný výbor NR SR.

Kto riadi ekonomiky?

Môj nadpis som si zvolil po prečítaní viacerých článkov, ktoré sa týkali v posledných dňoch Bieloruska, Ukrajiny a aj Slovenska.

Čo sme mali čakať?

Na internete som si prečítal hodnotenie PVV. Mňa zaujal nadpis: Peniaze nerastú na stromoch. Zdravé verejné financie sú jedinou zodpovednou cestou voči súčasným aj budúcim generáciám. Tak všeobecný ako je nadpis, tak je všeobecný aj text pod ním. O problémoch píšem v mojej knihe Aplikovaná makroekonómia.

Jak se stát užitečným skotem

Francouzský prezident Macron má nové líbivé heslo: „Více Evropy“. Zní to tak pěkně! Skoro až hipísácky – cítíte v tom takové to „více lásky, více míru, více porozumění, více spolupráce mezi národy...,“ že?