Veľmi vážne rozhodnutie Európskeho súdneho dvora
Európsky súdny dvor sa v marci tohto roku vyslovil, že : Na humanitárne vízum neexistuje nijaký právny nárok.Niektoré médiá zverejnili rozhodnutie Európskeho súdneho dvora z marca tohto roka, na základe ktorého nie je možné žiadať o vízum z humanitárnych dôvodov a odvolávať sa na medzinárodné, alebo európske práva. Jedinou možnosťou je udeliť vízum na základe vnútroštátneho práva.

Členské štáty EÚ nemajú povinnosť udeliť humanitárne víza osobám, ktoré chcú potom na ich území podať žiadosť o azyl, rozhodol Európsky súdny dvor (ESD). Verdikt zaznel v rámci sporu sýrskej rodiny s Belgickom, ktoré jej odmietalo vydať víza argumentujúc, že by tým vznikol precedens a stratilo by kontrolu nad svojimi hranicami. „Právo EÚ upravuje iba spôsob a podmienky udelenia víz na prevoz alebo pobyt na území členských štátov na maximálne 90 dní. Táto sýrska rodina ale požiadala o víza z humanitárnych dôvodov so zámerom požiadať v Belgicku o azyl, teda o pobyt dlhší ako 90 dní,“ citoval zo stanoviska Európskeho súdneho dvora belgický denník Le Soir.
Je to síce smutné, ale konkrétne v danom prípade išlo o sýrsku rodinu z Aleppa s tromi deťmi, ktorá utiekla do Libanonu. Tam požiadali na belgickom veľvyslanectve o humanitárne víza, aby mohli v Belgicku začať azylové konanie. Belgicko z obáv, že by ho zaplavili tisíce ďalších utečencov, žiadosť o toto vízum zamietlo. Svoje rozhodnutie odôvodnilo okrem iného tým, že členské štáty nie sú povinné prijať každého, kto žije v zúfalej situácii. Rodina sa ale odvolala a prípad sa skončil na najvyššej súdnej inštancii EÚ.
Tá mala rozhodnúť, ako aplikovať vízové pravidlá a zodpovedajúce ustanovenia Charty základných práv EÚ. Súd rozhodol v neprospech migrantov.
Komentár: Nemecká kancelárka Angela Merkelová tak dostala riadnu facku. Do Nemecka nemusela vpustiť nikoho, a vyše jeden a pol milióna prišelcov je na jej osobnej zodpovednosti. Nevysloveným dôsledkom rozhodnutia je, že ak utečenci nemajú právo na azyl, nemajú ani právo na voľný vstup do ktorejkoľvek krajiny Európskej únie. Pre ostatné štáty Európy to môže byť začiatok boja o ochranu vlastnej suverenity pred stále sa zvyšujúcim tlakom záujemcov o ekonomickú migráciu…
zdroj: http://narodnenoviny.sk/velmi-vazne-rozhodnutie-europskeho-sudneho-dvora/