Delegácia ĽSNS na oficiálnej návšteve libanonskej vlády

Dňa 22. februára 2018 vyslala ĽS Naše Slovensko na pozvanie delegáciu do Libanonu – krajiny na Blízkom východe s viac ako tretinovým podielom kresťanského obyvateľstva.


Naším cieľom bolo nielen získanie cenných zahraničných kontaktov, ale aj zistenie reálnych informácií o pomeroch na Blízkom východe. Delegáciu tvorili podpredseda strany a poslanec NR SR Ján Mora, predseda krajského Žilinského klubu Andrej Medvecký spolu s nemeckým europoslancom Udom Voightom.

Situácia na Blízkom východe je dlhodobo zložitá a množstvo zainteresovaných strán sa navzájom obviňuje z eskalácie napätia. Bežný človek sa v tom len ťažko orientuje a zvyčajne je odkázaný len na útržkovité správy z médií hlavného prúdu. Možno ste zachytili teatrálny výstup izraelského premiéra Netanyahu na poslednej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, keď pred kamerami držal otlčený kus údajne zostreleného iránskeho dronu. Izraelský predseda vlády tým chcel pomocou médií upozorniť na údajné ohrozenie svojej krajiny.

To bola však len polovičná pravda. O druhej polovici bohužiaľ západné médiá tradične neinformujú, aj keď sa permanentne oháňajú tým, ako im záleží na objektivite spravodajstva. Izrael totiž v skutočnosti patrí k najagresívnejším štátom na Blízkom východe. Odhliadnuc od útokov izraelského letectva v Sýrii, ktoré boli v rozpore s medzinárodným právom, totiž Izrael sústavne a arogantne narúša hranice okolitých štátov.

Len za minulý rok 2017 narušil Izrael hranice susednej krajiny Libanon 1898 krát, z toho v 602 prípadoch na mori, 254 krát na súši a 1042 krát vo vzduchu. Narušenie hraníc má stále rastúci trend, zatiaľ čo v marci 2017 to bolo 82 prípadov (skoro tri denne), tak v decembri 2017 to bolo až 186 prípadov, teda v jeden deň priemerne 6,2 prípadov. O tomto sa v médiách však nedočítate.

Tieto čísla nie sú len nejakou propagandou. Sú to údaje potvrdené vojakmi OSN, ktorí sú umiestnení v južnom Libanone, a ktoré pravidelne hlásia aj do hlavného sídla OSN v New Yorku. Naša delegácia tento prehľad získala počas rozhovorov s libanonským ministrom obrany Yacoub Riad Sarrafom.

Aby sme si urobili čo najlepší obraz o situácii, tak okrem návštevy u ministra obrany sme navštívili aj vrchného veliteľa libanonských ozbrojených síl, generála Josepha Aouna, miestnych zástupcov juholibanonskej obce Qana, ako aj vysokopostavených zástupcov UNIFIL v južnom Libanone.

K podnetným a zaujímavým rozhovorom prišlo okrem iného s maronitským biskupom diecézy Baalbek, Hanna Rahmémom. Chválospevy na toľko medializovanú izraelskú túžbu po mieri však nebolo počuť od žiadneho nášho partnera pri spoločných rozhovoroch. Pokiaľ teda nezačne platiť na každého rovnaký meter a za porušovanie medzinárodného práva nebudú všetky štáty postihované rovnako, tak vzájomné krivdy nikdy neskončia a upokojenie situácie na Blízkom východe zostane v nedohľadne.
Ján Mora


zdroj: http://www.naseslovensko.net/nasa-praca/reportaze-z-akcii/delegacia-ls-nase-slovensko-na-oficialnej-navsteve-libanonskej-vlady/

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Z osudov slovenských geografických názvov (9)

Príbeh geografických názvov so slovným základom boj-

Naozaj úspešná diplomacia?

Akosi sme si v posledných rokoch zvykli na samé chvály našej zahraničnej politiky, osobne pána ministra. Musela prísť Marrákešská dohoda, aby sa konečne oboje dostalo do ostrejšieho svetla. 

Slovenská identita - Konferencia Panslovanskej únie

 Slovenská identita siaha až k našim predkom Slovenom.

Aký bude svet budúcnosti?

Návrat ku spoločnosti pred koronakrízou nebude možný - Peter Staněk.