Utečenecká kríza spôsobí rozpad Európskej únie

Súkromná americká tajná služba Stratfor je presvedčená, že súčasná utečenecká kríza urýchli rozpad EÚ. Táto kríza vedie k masívnemu napätiu medzi štátmi EÚ

Počas posledných týždňov zaviedlo niekoľko členských štátov EÚ dočasné hraničné kontroly s cieľom zastaviť príliv žiadateľov o azyl. Väčšina krajín, ktoré urobili tento krok, sa nachádza po oboch stranách tzv. balkánskej cesty, ktorá vedie z Grécka cez Macedónsko, Srbsko a Maďarsko do Rakúska a Nemecka. Utečenci kvôli sprísneným hraničným kontrolám už viac nemôžu cestovať cez Maďarsko, namiesto toho sa do Európy dostávajú cez Chorvátsko a Rumunsko, hlási Stratfor.

Ak však zavedú hraničné kontroly aj Srbsko a Macedónsko, utečenci z Grécka do Talianska by sa nemali ako dostať do Rakúska a Nemecka. Keď sa to stane, Grécko pocíti účinky. Utečenecké trasy nevyhnutne vedú k sporom a vzájomnému obviňovaniu medzi krajinami EÚ. Medzitým tento problém spôsobil veľké napätie medzi Talianskom a Francúzskom a medzi Francúzskom a Veľkou Britániou.

Stratfor doslovne: “Aj keď rastúca imigrácia v Európe môže pomôcť starnúcej a zmenšujúcej sa populácii, taktiež vytvára konflikty v prijímajúcich krajinách. Napríklad v Nemecku viedol príliv žiadateľov o azyl k nárastu útokov na utečenecké prístrešky. Tak isto aj vo Švédsku – populárnej destinácii pre žiadateľov o azyl – sa zvyšuje popularita švédskej anti-imigračnej demokratickej strany.”

V nadchádzajúcich dňoch Nemecko zvýši politický tlak na krajiny, ako je Poľsko a Rumunsko, ktoré utečencov odmietajú. Ale ako tvrdí Stratfor, Nemecko nemôže žiadnym spôsobom prinútiť krajiny, aby utečencov prijali. Zavedenie finančných sankcií – v podobe pokút pre nespolupracujúce krajiny EÚ – len zhoršia politickú roztrieštenosť v rámci EÚ.

Súkromná americká tajná služba verí, že EÚ sa nakoniec rozpadne.

Prezident EÚ Donald Tusk takmer prosebne vyzval hlavy štátov a vlád Európskej únie k spoločnému prístupu k utečeneckej kríze. Európania v súčasnosti nie sú schopní kontrolovať spoločné vonkajšie hranice EÚ. Avšak ochrana Európskeho spoločenstva bola prvou úlohou “a na tomto poli sme zlyhali.” Je veľmi dôležité vytvoriť dôveryhodnú európsku utečeneckú politiku.

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/stratfor-utecenecka-kriza-sposobi-rozpad-europskej-unie/681471

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Šesťdesiatjeden krokov

Po sviečkovej manifestácii na Veľký piatok 25. marca 1988 a protestnom sprievode študentov v Bratislave 16. novembra 1989 začala sa tzv. nežná revolúcia.

Bratislava je od Slovenska izolovaná?

Videl som tú mapu po voľbách viackrát, kde Bratislava a Košice zvýraznené inou (modrou) farbou, volili úplne inak ako celé Slovensko.

Pred bránami Európy stojí invázna armáda mladých agresívnych mužov

Včerajšie spravodajstvo „udalostí dňa“ o situácii na gréckych hraniciach bolo silne na hranici znesiteľnosti a identickej úrovni ako tvrdá postojová žurnalistika na vrchole utečeneckej krízy v rokoch 2015/16: Novinári na mieste stlačili slzné žľazy osvedčeným manierom a pokúšali sa tak ako zvyčajne morálne framovať znepokojivé obrazy obrovských zástupov „vojnových utečencov“, navážaných podľa plánu do autobusov –  podprahový tenor: Skutočným zločinom je, ak nebude o nich okamžite postarané a budú nechaní napospas.

Kráčame do neistoty? Pokrok a perspektívy ekonómie

Už aj preto, že nás dnes okrádajú o niečo cennejšie ako peniaze.; okrádajú nás o nádej, že môže byť lepšie, že politika sa dá robiť aj systémovo, systematicky, vedecky, poctivo a tak, aby z nej mala prospech celá spoločnosť.