Matica v Dunajskej Strede? Áno

Názov mesta „Dunajská Streda“ súvisí s trhmi, ktoré sa tu konávali v stredu.

 V piatok 11. decembra 2015 si pripomínali tamojší matičiari matičný príbeh tohto mesta. Jeho korene siahajú do roku 1925, keď Slovenská liga kúpila v centre mesta pozemok a postavila dve drevené školy pre slovenských žiakov. Po druhej svetovej vojne, počas ktorej okupovalo Dunajskú Stredu Maďarsko, bolo treba začínať odznova. A to napokon až tri razy. Najprv 16. marca 1946. Matica potom nanovo vstáva z popola 3. mája 1968, vznikajú miestne odbory aj v Čalove, dnešnom Veľkom Mederi, Šamoríne, Veľkej Pake, Hviezdoslavove či Zlatých Klasoch. Spolu mali viac ako 1500 členov. Ale matičný osud čakal aj na tretie oživenie. V Dunajskej Strede sa tak stalo siedmeho augusta 1990. V máji 1998 v Dunajskej Strede otvorili Dom Matice slovenskej, ktorému v súčasnosti šéfuje Libuša Klučková. Viac sa o živote Slovákov i o matičnom sviatku v tomto meste dozviete z videa MATICA V DUNAJSKEJ STREDE? ÁNO.

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

 

Kto dnes oslavuje ...

Meniny na web

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Ako náš parlament schválil „pozývaci list“

A je to tu. Parlament schválil súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na našom území.

Makroekonomické aspekty finančných tokov sociálnej ochrany

Úvod

V súčasnosti ekonómovia všeobecne veria, že sa nemôže zopakovať obdobie veľkej hospodárskej krízy z 30 rokov minulého storočia.  Ako dôvody tejto dôvery sa uvádza viacero faktorov. Sú to predovšetkým inštitucionálne zmeny a reformy, ktoré v súčasnosti automaticky zabezpečujú hospodárstvo a pomáhajú ho uchrániť pred rozsiahlymi fluktuáciami HDP, nezamestnanosti a cien.

COVID-19: Dôkladne umyté ruky ochránia zdravie

Dodržiavaním základných hygienických návykov, najmä dôkladným umývaním rúk, môžete zabrániť šíreniu respiračných ochorení, ku ktorým patrí aj COVID-19.

Mižák o diele “Slovanstvo a svet súčasnosti

Dielo Ľudovíta Štúra “Slovanstvo a svet budúcnosti” niektorí ešte aj dnes považujú za kontroverzné a tvrdia, že nikdy nebude prijaté vo svojej myšlienkovej celistvosti celou slovenskou spoločnosťou.