V Rakúsku sa začali predčasné parlamentné voľby

V Rakúsku sa v nedeľu ráno začali predčasné parlamentné voľby.

Koalícia ÖVP a FPÖ mala pôvodne vládnuť až do jesene 2022. K jej rozpadu však došlo po zverejnení kompromitujúceho videozáznamu, nakrúteného tajne na španielskom ostrove Ibiza. Je na ňom totiž zachytený dnes už expredseda FPÖ a bývalý vicekancelár Heinz-Christian Strache spolu s ďalším predstaviteľom FPÖ Johannom Gudenusom, ako pred voľbami z roku 2017 diskutujú o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Strache údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

Očakáva sa, že 33-ročný Kurz sa po voľbách znova stane kancelárom. FPÖ by sa totiž na základe predvolebného prieskumu inštitútu Research Affairs zverejneného vo štvrtok stala s 33 percentami hlasov najsilnejšou stranou. Na druhom mieste by skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) s 23 percentami a tretia FPÖ so ziskom 21 percentami hlasov. Zelení by podľa výsledkov prieskumu získali 11 percent hlasov voličov. Ako ďalšie v poradí by skončili liberálna strana NEOS (osem percent) a opozičné zoskupenie Jetzt – Liste Pilz (dve percentá).


Priebeh volieb

ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

V Bratislave dnes pokračuje sprievodný program Pochodu za život

Za najmenších z nás – to je heslo tretieho ročníka Národného pochodu za život, ktorý sa bude konať zajtra, 22. septembra 2019 na Námestí Slobody v Bratislave. Cieľom pochodu je verejne podporiť ochranu života každého človeka od počatia a podporiť prijatie potrebných legislatívnych zmien.

Budajova temná minulosť

V jednej pasáži kultového filmu Vykúpenie z väznice Shawshank sa hlavného predstaviteľa Andyho Dufresneho spoluväzeň Red pýta, prečo zabil svoju starú.

Německo se přetahuje se střední Evropou kdo s koho

Německá sociálně demokratická strana a konzervativci (CDU/CSU) se nakonec dohodli na odiózním kompromisu vytvořit ještě jednu, i když ne už tak velkou koalaci se stále více nepopulární Angelou Merkelovou jako kancléřkou.

J. Badida v TA3 o zvyšovaní cien plynu

URSO ohlásilo prvé zvyšovanie cien energií a začíname plynom od 1.12.2018

 
Odber noviniek na stránke

captcha