V Europarlamente neuniesli záverečnú reč Faragea a mávanie britskými vlajkami.

Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu (EÚ). Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času, teda o 23:00 tamojšieho času.

V Európskom parlamente sa 29. januára konalo posledné zasadnutie za účasti Veľkej Británie. Nigel Farage, líder Strany pre brexit, pred svojimi európskymi kolegami predniesol emotívny príhovor na rozlúčku, najväčšie pobúrenie však vzbudil u predsedajúcim, keď únii ešte poslednýkrát zamával zbohom s vlajočkami.

Európsku úniu Farage vo svojom prejave označil za 47 rokov trvajúci politický experiment a poznamenal, že s tým Briti nikdy neboli úplne spokojní.

„Môj otec a matka sa prihlásili k spoločnému trhu, nie k politickej únii, vlajkám, hymnám, prezidentom a teraz aj k spoločnej armáde, ktorú chcete vybudovať,„ predniesol.

Podľa neho to, čo sa stane v piatok polnocou 31. januára, znamená bod, z ktorého už niet návratu.

„Až odídeme, tak už sa nevrátime, a zvyšok už sú s prepáčením len detaily. Ideme preč a už tu nebudeme. A to by mal byť vrchol mojej politickej kariéry. Ako som už povedal, keď som sem prišiel, tak ste sa smiali. V roku 2016 ste sa smiať prestali (pozn. rok hlasovania o brexite),“ uviedol.

Farage vyjadril želanie, aby brexit odštartoval diskusiu vo zvyšku Európy.

„Čo chceme po Európe? Ak chceme obchod, priateľstvo, spoluprácu, vzájomnosť, nepotrebujeme Európsku komisiu. Nepotrebujeme Európsky súd. Nepotrebujeme tieto inštitúcie a túto moc. A môžem vám sľúbiť, že ako v UKIP, tak v Strane pre brexit, milujeme Európu, ale jednoducho neznášame Európsku úniu. Takto jednoduché to je,“ oznámil.

Britský politik dúfa, že toto je začiatok konca tohto projektu.

„Je to zlý projekt. Nie je len nedemokratický, je antidemokratický a dáva určitým ľuďom moc bez zodpovednosti. Ľuďom, ktorých voliči nemôžu pohnať na zodpovednosť. A to je neprijateľné,“ podotkol.

Farage vo svojom prejave povedal, že teraz po celom Západe zúri bitka globalizmu proti populizmu.

„A môžete populizmus neznášať, ale vtipné je, že populizmus sa stáva populárnym. A má veľa výhod. Už žiadne ďalšie prihadzovanie do rozpočtu, už žiadny Európsky súd, už žiadna dohoda o rybolove, už žiadne povyšovanie sa nad nás, už žiadna šikana, už žiadny Guy Verhofstadt (pozn. europoslanec, zástanca federalizácie EÚ). Čo na tom môže komu prekážať?„, opýtal sa.

Svoj prejav ukončil slovami: „Viem, že nám chcete zakázať vlajky, ale zamávame vám s nimi na rozlúčku a tešíme sa, že v budúcnosti s vami budeme spolupracovať už ako suverénny štát…„, v tejto chvíli vstali jeho spolustranníci zo svojich kresiel a zamávali britskými vlajkami. Predsedajúca Mairead McGuinnessová vypla Farageovi mikrofón a povedala: „Pokiaľ budete porušovať pravidlá (zákaz používať národné vlajky, pozn. red.), tak vás vypneme. Láskavo odstráňte tie vlajky!“

Farage vlajku neodstránil a povedal: „Veď už je koniec, je po všetkom, už sme preč,„ vyhlásil. „Prosím, sadnite si, vráťte sa na miesta. Dajte preč tie vlajky, odchádzate, tak si ich vezmite so sebou, ak odchádzate teraz hneď, zbohom,“ povedala írska predsedajúca.

Najvtipnejšia časť od času cca 3:50 min.

Premiér Boris Johnson bude pri príležitosti brexitu predsedať mimoriadnej schôdzi kabinetu v severnom Anglicku a po nej sa plánuje prihovoriť národu. V Londýne prichystali aj svetlú šou, v rámci ktorej budú hodiny odpočítavať posledné chvíle krajiny v únii.

Do konca roka 2020 bude trvať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého by sa Británia a EÚ mali dohodnúť na budúcom vzájomnom vzťahu. Počas tohto jedenásťmesačného obdobia bude Británia dodržiavať všetky pravidlá únie. Johnson nalieha, aby prechodné obdobie nepredlžovali. Európska komisia tvrdí, že časový harmonogram je extrémne náročný.

Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z EÚ v referende v roku 2016. V ďalšom období nasledovalo množstvo rokovaní a schvaľovaní, odklady brexitu, rezignácia premiérky Theresy Mayovej i predčasné parlamentné voľby, ktoré zvolal nový premiér Boris Johnson.

Europoslanci schválili brexit 29. januára 2020 v pomere hlasov 621 : 49. Luisa Porritt, končiaca europoslankyňa za britských Liberálnych demokratov, ktorí boli hlavnými zástancami zotrvania v únii, krátko pred hlasovaním vyhlásila, že mladí Briti jedného dňa povedú kampaň za znovupripojenie k EÚ.

Spojené kráľovstvo je prvou krajinou, ktorá opúšťa európsky blok. Do únie patrila 47 rokov.

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/brexit-europarlamente-neuniesli-zaverecnu-rec-faragea-mavanie-britskymi-vlajkami-odstrante-tie-vlajky-chodte-berte-so-sebou-reagovala-predsedajuca/2036883

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Čo čaká nový parlament EÚ?

Dňa 15/2/2019 nás aj denná tlač aj TV upozornili, že už iba 100 dní nás delí od volieb nového parlamentu EÚ. Pripomenuli nám aj to, že pri minulých voľbách bolo Slovensko posledné, čo sa týka účasti. Bola vraj iba 13,04 %.

Posledný predvolebný prejav Donalda Trumpa

Naše hnutie je o náhrade krachujúceho a skorumpovaného politického establishmentu novou vládou, kontrolovanou vami, americkým ľudom.

Otázky a opdpovede V. V. Pjakina - 30. 06. 2019

V naväznosti na článok, venovaný faktom a pozorovaniam pána Benjamina Fulforda z 15. 7. 2019, uverejňujeme ďalší diel otázok a odpovedí pána Pjakina. Oba tieto príspevky v zásade úzko súvisia a dopĺňajú sa v hodnotení situácie vo svete.

CESTA K PRVEJ SLOVENSKEJ REPUBLIKE

Cesta k slovenskej štátnosti sa nezačala vládnou marcovou krízou v roku 1939. Takto to totiž servírujú majitelia pravdy, ktorí chcú za každú cenu navodiť dojem, že Slováci by nijako inak než s Hitlerovou pomocou neprišli k vlastnému štátu.

captcha 

 
Odber noviniek na stránke