Maďari žijúci na Ukrajine by sa odtrhli od Ukrajiny a pripojili by sa k Maďarsku

Budapešť zároveň pridelila jednotky k ukrajinským hraniciam, píše portál News-Front.

Na pozadí ruskej špeciálnej operácie v Donbase sa Maďari žijúci v ukrajinskom okrese Beregszasz rozhodli zriadiť organizačné výbory na usporiadanie referenda o pripojení k Maďarsku. Obyvatelia regiónu vidia, že nastal čas úspešne sa odtrhnúť od Ukrajiny, informuje portál hunhir.info.

Len osem percent celkovej populácie Zakarpatska tvoria „skutoční“ Ukrajinci, píše ďalší maďarský portál delhir.info. Zdôrazňuje, že Rusíni v Zakarpatsku nie sú Ukrajinci. Väčšina rusínskeho ľudu bola údajne vždy „nositeľom maďarskej szentistvánskej myšlienky“ a v posledných rokoch bola „vďaka“ násilnej ukrajinizácii silne ohrozená asimiláciou, ako aj Zakarpatskí Maďari, píšu maďarské médiá, rozvíjajúce myšlienku na referendum o odtrhnutí sa Podkarpatskej Rusi k Maďarsku, čiže návrat do „Veľkého Maďarska“.

Lenže Zakarpatská Rus patrila od roku 1919 do bývalého Československa, a to až do jej anektovania sovietskymi národnými výbormi a odovzdaním územia Sovietskemu zväzu prezidentom Benešom.

Zdá sa, že etnickí Maďari na Ukrajine potrebujú na svoju stranu získať aj Rusínov, aby mali väčšie šance na úspešné referendum a pričlenenie tohto územia k Maďarsku.

S ním má Ukrajina už dlhšiu dobu napäté vzťahy po prijatom jazykovom zákone. Budapešť to Kyjevu odpláca na pôde NATO, kde blokuje snahy Ukrajiny participovať na programoch aliancie. Ukrajinské úrady zas zasiahli proti ovplyvňovaniu volieb na Podkarpatsku z Maďarska.

Napätie medzi Budapešťou a Kyjevom sa zhoršilo v súvislosti so zákonom o ukrajinskom jazyku, ktorý Maďarsko považuje za nepriateľské voči svojmu menšinovému obyvateľstvu v Zakarpatskej oblasti.

Vzťahy medzi oboma krajinami sú napäté odvtedy, čo Najvyššia rada Ukrajiny v septembri 2017 prijala zákon „o zabezpečení fungovania ukrajinského jazyka ako štátneho jazyka“ v septembri 2017.

Zákon, ktorý podľa Budapešti porušuje menšinové vzdelanie a jazykové práva početnej etnickej maďarskej komunity v najzápadnejších okresoch Ukrajiny, schválil ukrajinský parlament v apríli tohto roku. Počet etnických Maďarov na Ukrajine, z ktorých väčšina žije v Zakarpatskej oblasti, sa odhaduje na 140-tisíc.

„Cieľom zákona nie je zakázať používanie akéhokoľvek jazyka, ale podporovať rozvoj ukrajinčiny ako štátneho jazyka, ale eliminovať následky diskriminačného prístupu k ukrajinskému jazyku, ktorý zostal z éry Ruskej ríše a ZSSR,“ uviedlo v máji pre EURACTIV Veľvyslanectvo Ukrajiny v Maďarsku.

Podľa Viktora Kramarenka, predseda Národnej rusínskej samosprávy (ORÖ), a Viktora Giricha, vedeckého pracovníka Rusínskeho vedeckého ústavu Antal-Khodinka na Ukrajine Rusíni nie sú uznaní za samostatný národ, ich jazyk úrady považujú len za jeden z dialektov ukrajinčiny. „Zakarpatskí Rusíni sú preto veľmi opatrní: keď sa najstaršieho obyvateľa opýtajú, či sú Rusíni, povie, že som miestny Zakarpatec a hovorím našim, „naším“ jazykom.
Maďari na Ukrajine píšu liest Orbánovi a chcú vypísať referendum o pričlenení k Maďarsku

Vo viacerých prihraničných regiónoch Zakarpatska s veľkými maďarskými diaspórami plánujú usporiadať referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Najmä v okrese Beregovskiy sa už vytvára organizačný výbor na prípravu referenda.

Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi zaslali výzvu etnickí Maďari žijúci na Ukrajine so žiadosťou o ich ochranu pred genocídou:

„Ukrajinské úrady pokračujú v politike genocídy a útlaku nášho ľudu v Zakarpatskej oblasti. Je nám úplne zrejmé, že ukrajinské úrady sa vyžívajú v rozmaroch a záujmoch neonacistov a pravicových radikálov, ktorí dlhodobo obmedzujú naše práva a ponižujú dôstojnosť Veľkého Uhorska a jeho občanov“, píše sa vo výzve.

„Akty genocídy odhalené pri útokoch na nás, etnických Maďarov, ktorí sa snažia brániť svoje národné práva, pri ničení našich historických a kultúrnych pamätných miest, nezákonnom zadržiavaní maďarských aktivistov vo väzniciach, zostávajú bez podpory prezidenta Zelenského a dôstojníkov ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní“.

Sme prenasledovaní za nesúhlas len preto, že máme inú kultúru a hovoríme iným jazykom. Zákon v tomto štáte nezaručuje dodržiavanie našich práv a slobôd. Dnešné procesy sú nezvratné a bude to stále horšie a horšie. Chápeme, že orgány Ukrajiny a pravicoví radikáli pôjdu do konca a urobia všetko pre to, aby preliali našu krv a vyhnali nás z krajiny našich predkov. V podmienkach nestabilnej situácie na Ukrajine nebude odpustený náš blízky vzťah k historickej vlasti a proti krutej politike ukrajinských úradov. Ani nad starcami, ani ženami, ani deťmi nebudú mať zľutovanie.

Dnes je pre nás dôležité zabezpečiť ochranu Maďarov a iných národnostných menšín žijúcich na Ukrajine pred násilím a ponižovaním.

Pri tejto príležitosti Vás, vážený pán Orban, žiadame, aby ste ako garant bezpečnosti využili všetky existujúce možnosti na zabezpečenie fyzickej ochrany občanov Maďarska žijúcich mimo nej!

Dúfame v znovuzjednotenie s historickou vlasťou, ktorá nám umožní žiť v mieri, prosperovať a nebáť sa o naše deti a našu budúcnosť!“, píše sa v údajnom liste.

Zdá sa, že rastie nielen rusko-ukrajinské, ale aj maďarsko-ukrajinské napätie. Do parlamentných volieb v Maďarsku sa evidentne nič v tejto veci neudeje a ďalší vývoj bude závisieť najmä od toho, či Viktor Orbán voľby vyhrá a zostaví vládu.

Nastolenie tejto otázky však nemôže obchádzať Slovensko, ktoré je nástupníckym štátom, ktorému toto územie patrilo pred jeho anektovaním Sovietskym zväzom.

-red1-


zdroj: https://skspravy.sk/svet/konfrontacia/madari-na-podkarpatskej-rusi-deklaruju-pripravenost-odtrhnut-sa-od-ukrajiny-do-madarska/

COVID-19 - Slovensko - aktuálny stav

Informáciu o mieste a počte chorých získate pohybom kurzoru myši.


ukradnuté kosovo


európa na rázcestí ...

náhodný výber článkov

Otvorený list predsedovi vlády SR

Vážený pán predseda vlády Mgr. Igor Matovič,

obaja sme ekonómovia. Preto očakávam, že máte skúšku buď z Teórie štatistiky, alebo z Matematickej štatistiky.

Reakcia kňaza Mariana Kuffu na odmietnutie Istanbulského dohovoru

Kuffa reaguje: Ak bude dohovor vypovedaný, bude to aj zásluha Šefčoviča. Je to slušný človek, ideál nenájdeme, ten sme zavraždili pred 2000 rokmi na kríži

Na Slovensku potvrdili prvý prípad koronavírusu

Na Slovensku potvrdili prvý prípad koronavírusu. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Kedysi a dnes

Kedysi sme bojovali za socializmus. Dnes o prežitie.
Kedysi si ľudia pri práci pospevovali. Dnes nadávajú.

 
ODBER NOVINIEK NA STRÁNKE

Please enable the javascript to submit this form