nedeľa, 16 júna, 2024
KomentáreO čom je reč

Chvíľa za chvíľou …

 

Včera večer, keď som na prechádzke kráčala okolo cintorína, na ktorom sa mihotali plamienky kahančekov na hroboch, zamyslela som nad chvíľami života. Chvíľami života, ktoré plynú v toku času vesmíru a strácajú sa v nenávratne minulosti.

Každý z nás má vymedzené svoje chvíle na tomto svete a každý z nás je zodpovedný za to, ako ich prežije. Ako naloží s darovaným časom, ktorý má. Pretože v toku času príde jedna jediná nezvratná chvíľa, okamih, keď sa čas nášho bytia zastaví a aj my samotní sa staneme minulosťou.

V takýchto chvíľach premýšľam o tom, čo som prežila v minulom roku, ako som konala a či som konala správne. Premýšľam nad ľuďmi, ktorí prišli, alebo aj odišli z môjho života. O tom, čo som im dokázala ako človek človeku dať, čo som sa vďaka nim dokázala naučiť. Premýšľam nad nimi ako nad dôležitými učiteľmi, ktorí mi ukázali moju vlastnú hodnotu. A napriek tomu, že som sa s mnohými rozlúčila a opustila som spoločné cesty života, som im všetkým nesmierne vďačná za všetky životné lekcie, aj keď mnohé z nich boli veľmi ťažké a bolestivé.

Dnes svet oslavuje koniec kalendárneho roka a teší sa na Nový rok.

Áno, my ľudia sme sa naučili merať čas a radi oslavujeme, tešíme sa na niečo nové. Ale máme čo oslavovať, máme vôbec čo oslavovať?

Mnohí z nás majú dôvod na oslavu, pretože každý drobný úspech, ktorí dosiahneme, je dôvodom na radosť. Každá drobnosť v živote, ktorou zmeníme náš život a aj život ostatných, každý okamih, ktorý prežijeme zmysluplne je dôvodom na oslavu.

Dnes je však deň, kedy by sme sa mali zamyslieť nad tým, koľko takých zmysluplných chvíľ sme prežili v uplynulom Starom roku a premýšľať o tom, aký život chceme žiť v tom budúcom Novom roku. A mali by sme premýšľať najmä o tom, ako sa svet začal meniť. Svet, ktorého sme súčasťou. Pretože aj keď ako jedinci máme veľa dôvodov na oslavy, ako spoločnosť a civilizácia sme zlyhali a sme na vrchole takého úpadku, aký v dejinách ľudstva nemá obdobu. Žiaľ, zamenili sme si úpadok s napredovaním spoločnosti a začali sme zabúdať a význam a podstatu nielen vlastných životov, ale aj celej spoločnosti, ktorej sme súčasťou.

Preto prajem všetkým nám, aby sme dokázali žiť a konať tak, aby sme mali skutočné dôvody na oslavy.

Prajem nám všetkým, aby sme pochopili čo má v našich tú najväčšiu cenu  a pochopili podstatu vlastných životov.

Prajem nám všetkým, aby sme dokázali v každom okamihu života konať ľudsky a láskavo, pretože Láska a ľudskosť nás robia skutočnými a pravými ľudskými bytosťami.

Prajem nám všetkým, aby sme mali odvahu prevziať zodpovednosť za všetko to čo robíme, dokázali sa poučiť z chýb a konali tak, aby sme zmenili nielen naše životy, ale aj celú spoločnosť.

Prajem nám všetkým, aby sme pochopili aká vzácna je každá chvíľa nášho života…

Prajem všetkým nám šťastný, pokojný a hlavne mierový Nový rok 2024.

Devana

Slnovratovo 31. December 2023

zdroj: https://belobog.sk/chvila-za-chvilou/

 

5 1 hlasovanie
Article Rating
1 Comment
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasov
Vnorené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre