piatok, 14 júna, 2024
Zahraničie

Ministri obrany V4 rokujú v Prahe

Slovensko  zastupuje Robert Kaliňák (Smer-SD). V piatok sa k ministrom V4 pridajú aj zástupcovia Stredoeurópskej obrannej spolupráce (Central European Defence Cooperation – CEDC) a krajín západného Balkánu. Rokovať budú o bezpečnostnej situácii na Ukrajine aj na Blízkom východe.

V piatok sa uskutoční rokovanie vo formáte CEDC, kam okrem ČR a SR patrí aj Slovinsko, Chorvátsko, Maďarsko a Rakúsko. Poľsko má štatút pozorovateľa. Neskôr sa rokovanie ministrov rozšíri o zástupcov krajín západného Balkánu. Zúčastnia sa na ňom delegácie z Albánska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Srbska a Kosova. Na rozšírenom rokovaní budú politici diskutovať najmä o dôsledkoch konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe na strednú Európu a západný Balkán.

Česko tento rok predsedá formátu CEDC, spoločné zasadnutie ministrov organizuje Praha po prvýkrát. Černochová na stretnutí odovzdá predsednícku štafetu maďarskému ministrovi obrany. Okrem toho Česko od júla 2023 na rok predsedá aj skupine V4. V rámci toho si určilo tri priority, ktorým sa chce venovať – bezpečná a vyspelá spoločnosť, inovatívna a prepojená ekonomika a podpora Ukrajiny.

 

zdroj: internet

 

 

0 0 hlasy
Article Rating
1 Comment
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasov
Vnorené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Fero
Fero
6 mesiace pred

Dúfam, že minimálne Slovensko a Maďarsko zaujmú principiálnejšie stanoviská …