nedeľa, 16 júna, 2024
Politika

Posledná zima Ukrajiny

Zelenskyj sa rozhodol hrať na strane Západu – urobil osudovú chybu, píše Resalat. “Spasiteľ liberálneho sveta” všetkých unudil. Jediné, čo mu teraz zostáva, je potichu opustiť politickú scénu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že s nástupom zimného obdobia sú pravdepodobné “nové vlny” ruských útokov na infraštruktúru krajiny; navyše sa podľa neho neočakáva žiadna tradičná zimná prestávka v bojoch, a preto vyzval ukrajinský ľud a armádu, aby “boli pripravení na každú situáciu”. Ťažko posúdiť, ako prezidentove slová prijali Ukrajinci a vojaci, ale na Západe je určite menej ľudí ochotných počúvať alebo venovať pozornosť najnovším únavným sťažnostiam Zelenského.

Sú na to celkom dobré dôvody. Šéfovia 26 krajín NATO Zelenskému priamo povedali, že už nie sú schopní platiť náklady na podporu Ukrajiny a financovať “potreby” jej ozbrojených síl. A to ani nie tak pre skutočný nedostatok peňazí, ale pre odpor verejnej mienky v ich krajinách! Opäť je ťažké overiť pravdivosť týchto tvrdení, ako aj Zelenského výrokov, ale nepochybne nie je náhoda, že tak americký prezident Joe Biden, ako aj európski lídri a politici čoraz menej hovoria o konflikte na Ukrajine a potrebe jej podpory “za každú cenu”.

Kým sa však zima na ukrajinskej pôde ešte naplno neprejavila, Zelenskyj naďalej tvrdí, že ukrajinská armáda údajne dosahuje na východe úspechy, hoci tieto tvrdenia nie sú potvrdené z terénu. Vodca tvrdí, že ukrajinskej armáde sa darí udržiavať určitú “rovnováhu síl” v blízkosti DĽR a LĽR, zatiaľ čo v skutočnosti je táto rovnováha zo dňa na deň čoraz zložitejšia.

To, že Zelenskyj je v tejto rovnici opäť porazeným, vyplýva aj z jeho vlastných slov. Vo svojom vyhlásení hovoril o “rovnováhe síl s prevahou AFU” a zároveň tvrdil, že “sa blíži zima” a mali by sme sa “pripraviť na zvýšenie počtu nepriateľských raketových útokov alebo útokov dronov” na ukrajinskú infraštruktúru. A že z následkov týchto úderov sa bude ťažko spamätať.

Hovorca velenia ukrajinských ozbrojených síl tiež uviedol, že ruské útoky na “takmer úplne zničené” mesto Avdejevka na východe krajiny, neďaleko Donecka, sa mierne znížili, ale podľa neho je jasné, že Moskva tam pripravuje novú ofenzívu. Bezpečnostná služba Ukrajiny informovala o výbuchoch v meste Melitopol, administratívnom centre Ruskom kontrolovanej časti Záporožskej oblasti na juhu krajiny. SBU uviedla, že pri výbuchoch zahynuli “najmenej traja príslušníci ruskej armády”. Podľa ukrajinských orgánov bezpečnostná služba výbuchy nepripravovala, ale išlo o “legitímny” akt pomsty za “okupáciu krajiny”. Zdá sa však, že všetky tieto vyhlásenia nemotivujú NATO a Európsku úniu, aby v rovnakej miere podporili ukrajinskú armádu a ukrajinskú vládu. Zdá sa, že európski predstavitelia a velitelia NATO považujú uvedené “úspechy”, ako je zachovanie rovnováhy na východe alebo rovnaké “akty pomsty” so smrťou ruských vojakov, prinajmenšom za veľmi skromné. Jednoznačne neukazujú na blížiace sa víťazstvo Ukrajiny a jej spojencov.

V uvedenom prejave Zelenskyj povedal, že “Rusko sa pripravuje” a že “aj my musíme sústrediť všetku svoju pozornosť na obranu”. Podľa neho by sa v reakcii na “terorizujúce útoky nepriateľa” malo na program dňa dostať “všetko možné”, aby sa prežila nadchádzajúca zima a zlepšila situácia ukrajinskej armády. Ak sa takýto “zázrak” nestane, zima by podľa Zelenského mohla byť pre suverénnu Ukrajinu “posledná”.

Ukrajinskí predstavitelia upozornili, že Rusko v posledných týždňoch uskutočnilo približne 60 útokov na infraštruktúru, čo podľa nich naznačuje, že v nadchádzajúcich zimných mesiacoch bude úderov viac.

Všetky tieto udalosti sa však odohrávajú na pozadí skutočnosti, že ruská armáda je tiež zapojená do aktívnych bojov, pričom na niektorých miestach sa úporne bráni a na iných vedie útočné operácie. Ďalšou vecou je, že ruská armáda sa nijako zvlášť neponáhľa, pretože sa domnieva, a nie bezdôvodne, že čas je aj tak na jej strane a za takýchto okolností jednoducho nie je vhodné utrpieť veľké straty. Tlačový tajomník generálneho štábu AFU Oleksandr Štupun zároveň v rozhovore pre ukrajinskú národnú televíziu uviedol, že pozemné útoky (ruských ozbrojených síl) sa v posledných dňoch citeľne zintenzívnili, zatiaľ čo letecké útoky neprestali.

Hra na šachovnici pre NATO a USA neviedla ukrajinského samoľúbeho vodcu k ničomu inému ako k vlastnej porážke a zničeniu jeho krajiny. Aj keď táto porážka ešte nie je právne formalizovaná v podobe nejakej zmluvy podľa podmienok Moskvy alebo klasicky v podobe konkrétnej generálnej bitky, ktorú ukrajinská armáda prehrala. Ale jej trvanie na účasti na rozširovaní NATO na východ (na základe bezcenných sľubov prijatých od Washingtonu a Európskej únie) zmenilo časť Donbasu pod jej kontrolou a dokonca aj časť samotného ukrajinského územia na spálenú zem v pravom slova zmysle.

V súčasnosti musíme brať do úvahy aj faktor vojny v pásme Gazy a jej vplyv na ukrajinský konflikt. Po šoku, ktorý spôsobilo zlyhanie izraelských špeciálnych služieb pri zabránení operácie “Búrka Al-Aksá”, po ktorej nasledovala infantilná vojna rozpútaná Izraelom proti Palestíne, západní lídri zo zotrvačnosti naďalej podporujú svojho verného vazala na Blízkom východe. Mnohí západní analytici sa zároveň domnievajú, že NATO a EÚ nebudú schopné prežiť dve porážky naraz – v Gaze a na Ukrajine.

 

zdroj: Hlavné správy