nedeľa, 26 mája, 2024
O čom je rečZahraničie

Rozchádzajú sa v názoroch o vojenskej pomoci Ukrajine

 

Predseda vlády SR Robert Fico vyhlásil  vo štvrtok  počas spoločnej tlačovej besedy s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom, že slovenská vláda neverí, že vojenská pomoc pomôže vyriešiť situáciu na Ukrajine. Šéf NATO, naopak, zdôraznil, že zastavenie vojenskej pomoci Kyjevu vojnu na Ukrajine neskráti, ale ju predĺži.

Slovenská vláda trvá na tom, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal Fico. Dodal, že v tomto smere mu chýba akákoľvek mierová iniciatíva či už zo strany EÚ alebo NATO.

Podľa Stoltenberga v súčasnosti neexistujú náznaky, že sa ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na mier. Naopak, zdá sa, že Kremeľ sa pripravuje na dlhú vojnu, upozornil.

Fico podľa vlastných slov dúfa, že rozdielne názory slovenskej vlády a NATO na vojnu na Ukrajine neskomplikujú konštruktívny dialóg medzi Slovenskom a Severoatlantickou alianciou. Slovenský premiér uviedol, že nevidí dôvod na zmeny postoja vlády SR k Severoatlantickej aliancii a chápe, že Slovensko ako člen NATO musí plniť záväzky a rešpektovať pravidlá. Stoltenbergovi však povedal, že ekonomická situácia na Slovensku je veľmi kritická a nedokáže si preto predstaviť, že by krajina míňala viac ako dve percentá HDP na obranné výdavky.

Fico na tlačovej konferencii potvrdil, že Slovensko bude pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, no techniku zo štátnych vojenských skladov Kyjevu nebude poskytovať. Zároveň zopakoval, že vláda SR nepreruší spoluprácu v obrannom priemysle medzi slovenskými a ukrajinskými firmami.

Premiér tiež informoval generálneho tajomníka NATO, že Slovensko naliehavo potrebuje nový systém protiraketovej obrany, keďže svoj systém protivzdušnej obrany S-300 poskytlo Ukrajine. Priblížil, že na území Slovenska sú v súčasnosti dva systémy protivzdušnej obrany – z Talianska a Nemecka -, ktoré však podľa jeho slov nie sú dostatočne efektívne na ochranu, ktorú Slovensko potrebuje. Fico zdôraznil potrebu spolupráce v tejto oblasti.

Zároveň na tlačovej konferencii potvrdil, že koncom januára sa plánuje stretnúť s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom priamo na slovensko-ukrajinských hraniciach.

 

zdroj: internet