nedeľa, 16 júna, 2024
Zahraničie

Kauza ochudobnený urán

 

V roku 2001 Carla Del Ponte, vtedajšia hlavná  prokurátorka Medzinárodného trestného Haagskeho tribunálu  pre bývalú Juhosláviu, označila použitie zbraní s ochudobneným uránom zo strany NATO za „vojnový zločin”. Odvtedy sa hovorí o takzvanom „balkánskom syndróme“ – súbore chorôb,  ako sú Hodgkinove lymfómy a iné formy rakoviny. Teraz, keď ich Veľká Británia zvažuje posielať na Ukrajinu, náhle sa stávajú „neškodnými“.

Správa OSN, uverejnená minulý rok, dôrazne varovala pred používaním ochudobneného uránu vo vojne na Ukrajine pre jeho možné následky: „Ochudobnený urán a toxické látky v bežných výbušninách môžu spôsobiť podráždenie pokožky, zlyhanie obličiek a zvýšiť riziko rakoviny. Chemická toxicita ochudobneného uránu sa považuje za hlavný problém ako možný vplyv jeho rádioaktivity.“

„Spojené kráľovstvo spolu s letkou ťažkých bojových tankov Challenger 2 pošle aj pancierové granáty obsahujúce ochudobnený urán“, oznámila grófka Annabel Goldiová, námestníčka ministra obrany vo vláde Rishiho Sunaka. Oznámenie bolo urobené  20. marca počas vypočutia v nevolenej Snemovni lordov, čo v miestnych médiách prešlo potichu, až kým ho nasledujúci deň  nespustili ukrajinské noviny. V reakcii na obavy niektorých poslancov, prítomných v rokovacej sále, sa Annabel Goldie pokúsila bagatelizovať rozsah správ: „Spolu s letkou pošleme aj súvisiacu muníciu vrátane pancierových granátov, ktoré obsahujú ochudobnený urán, pretože sú vysoko účinné pri neutralizácii moderných ruských tankov a obrnených vozidiel.” Pani barónka však „zabudla“  povedať aj druhú časť pravdy, že dopad guliek spôsobuje šírenie mikročastíc uránu, ktoré, hoci sú „vyčerpané”, naďalej emitujú žiarenie na úkor okolitých ľudí a území.

Toľko z obsažného článku v konzervatívnom denníku Hlavné správy, ktorý vám odporúčame k nahliadnutiu TU.

☢☢☢

Dovoľujeme si citovať z vyjadrenia MUDr. PhDr. Taťjany Rímskej, CSc., ktorá sa problematike venuje v ohrození života viac, ako dvadsať rokov, bola v Iraku a zažila tamojšiu realitu na vlastné oči.  Prednášala o tom s prof. Guntherom, ktorý prvý popísal neznáme symptómy chorôb amerických vojakov, ako Syndróm Vojny v Zálive. Spolupracovala s ním roky, rovnako, ako s mjr. americkej armády, vedcom …Tu je jej názor:

Ako sme sa dozvedeli, nejde „iba“ o muníciu z ochudobneného uránu pre tanky Leoparf 2 a Leopard 2A6…  Muníciu a zbrane z ochudobneného uránu je treba považovať za NUKLEÁRNE (a za zbrane hromadného ničenia). Aj keď nedochádza k termonukleárnej reakcii (k štiepeniu jadra), dochádza k reakcii „termochemickej“ + alfa (čiarové) žiarenie.

Preto sa o nej, na rozdiel od pravej nukleárnej, hovorí ako o „špinavej“ zbrani, či munícii.

Vieme, že ochudobnený urán vzniká ako odpad, pri obohacovaní uránu v jadrových elektrárňach a pri výrobe jadrových zbraní, vieme, že jeho rádioaktivita nie je vysoká, ale predsa je – máme dočinenia s alfa (čiarovým ) žiarením.
Vieme, že ochudobnený urán je najtvrdší kov, tvrdší ako volfrám (a lacnejší) vieme, prečo ho začal používať zbrojársky priemysel.

Tankové strely z DU (Depleted Uranium = ochudobnený urán) veľmi ľahko prebijú konvenčný pancier tanku. To teraz  zvýrazňuje minister obrany Spojeného kráľovstva a jeho námestníčka, ako skvelú vlastnosť striel z DU , ktoré posielajú na Ukrajinu… Asi sú takí hlúpi, že nevidia iné následky, len okamžitú ničivú silu …

Na druhej strane, konvenčná munícia nemá šancu prebiť uránový pancier tanku. Posádka je síce proti priamemu zásahu chránená, ale kontakt s pancierom môže mať na jej zdravie škodlivý vplyv.

Munícia z  ochudobneného uránu sa vyrába vo všetkých rážach, vyrábajú sa z neho protitankové strely, tomahawky, bomby… Sú ním opancierované tanky , obrnené transportéry, bojové vozidlá pechoty, bojové vrtuľníky…

Táto munícia bola použitá v Iraku v r. 1991 (Vojna v Zálive), v ďalších dvoch vojnách  proti Iraku, v Juhoslávii, Afganistane, Gaze, Sýrii, proti Libanonu,v Líbyi, v Južnom Sudáne… Všade zanechala tragické následky.

Rezolúcia OSN zakázala výrobu, držanie a používanie tejto munície a zbraní. Uznesenie rovnakého významu prijal aj  Európsky  parlament! Je teda trestuhodné, že sa munícia z DU vyrába, skladuje a používa ďalej a že sa v súčasnej napätej medzinárodno-politickej a vojensko politickej situácii dodáva jednej z bojujúcich strán. Všetci, ktorí sa na tom podieľajú, by si mali uvedomiť, že ich konanie je nezodpovedné, neľudské a trestuhodné.

Je treba okamžite konať v záujme záchrany miliónov nevinných, bezbranných ľudí, ktorí môžu zahynúť a Európa sa môže stať neobývateľnou.
Je to neakceptovateľný hazard politikov s mocou.

Dôrazne upozorňujem, že  Spojené kráľovstvo dodáva Ukrajine protitankové strely z DU.  Minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu na to reagoval adekvátne. Znamenalo by to eskaláciu nukleárneho stretu !!!

Opakujem, že je nutné, aby OBSE, a Medzinárodná agentúra pre atómovú bezpečnosť, OKAMŽITE vyslali inšpekčné týmy a skontrolovali muníciu na Ukrajine, aby sa vyjadrilo velenie NATO a vlády všetkých členských štátov NATO, vrátane vlády USA, či vlastnia muníciu z DU a či ju Ukrajine dodávajú. Britský minister obrany to už priznal.

Obávam sa síce, že sa nikto neprizná, že budú oponovať klamnou  teóriou o neškodnosti tejto munície, čo obvykle odôvodňujú nízkou rádioaktivitou DU …  Ale, APELOM NA KOMPETENTNÉ INŠTITÚCIE, bude problém otvorený. Treba biť na poplach v Európskom parlamente, aj na pôde OSN.

A teraz k DU munícii  krátke vysvetlenie:

Strela, ktorá letí rýchlosťou  1500 kilometrov za minútu vytvorí trením o vzduch na svojom povrchu teplotu okolo 5000 stupňov. Ochudobnený urán pri tak vysokej teplote horí ( TERMOREAKCIA ). Jeho horením vznikajú vysokotoxické chemické látky, predovšetkým prudko toxický oxid uránový (chemická reakcia)  = termochemická reakcia + alfa žiarenie.
Horiace splodiny za strelou = dym = bojový plyn . Bojové plyny sú ZAKÁZANÉ !!!

Nanočastice týchto toxických látok inhalujú vojaci. Teda, ohrození budú v prvej chvíli ukrajinskí vojaci. Inhaluje to aj civilné obyvateľstvo.

Vysokotoxické chemické látky kontaminujú pôdu. Potravinárske plodiny na nej pestované budú kontaminované, okrem iných obilie na ukrajinskej obilnici Európy. Obilie by bolo nepoužiteľné, nebude chlieb, iné potraviny, môže nastať hladomor !!!

Tieto látky, splachované z pôdy dažďovou vodou, môžu kontaminovať spodné vody, teda pitnú vodu. Nanočastice prachu sa vzdušnými prúdmi, vetrom, môžu dostať ďaleko od Ukrajiny, nad Maďarsko, Slovensko, Česko, Poľsku, Rumunsko… aj ďalej ( na slovenské i české územie už “ priletel “ piesok až zo Sahary…Ukrajina je  blízko).

Inhalované toxické látky spôsobujú vážne zdravotné problémy. Poškodzujú vnútorné orgány, vrátane pohlavných, poškodzujú chromozómy a genetický kód. To má za následok, že sa rodia deti s malformáciami a môžu sa rodiť aj v ďalších generáciách. V postihnutých regiónoch sa enormne zvýšil počet chorých na rôzne karcinómy, leukémiu, veľmi agresívnu detskú leukémiu.

K tomu, že sa na zamorených územiach niekoľkých štátov rodia znetvorené deti, politici mlčia. Neprejavujú žiaden súcit s tými úbožiatkami, z ktorých mnohé nemajú podobu ľudského plodu. Sú to tak otrasné pohľady, že fotografie Mahmeda Mansura ( Al Jazera ) odmietla BBC publikovať …

☢☢☢

Ale – Medzinárodný trestný súd vydal medzinárodný zatykač na prezidenta Putina, za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruskej federácie…

K tomu moja poznámka :

Už na jar minulého roka som sa osobne obrátila na prezidenta Putina, aby nariadil evakuáciu ranených a chorých detí z Mariupolu. Bolo to takmer nesplniteľné, pretože nacistický pluk Azov a nacistický prápor Aidar ostreľovali evakuačné autobusy s deťmi, aj s dospelými. Prosila som prezidenta, aby deti dostali lekársku pomoc a ochranu Ruskej federácie.

Žiadne nezákonné, násilné  zaobchádzanie s deťmi, ako uvádza Haag, neexistuje. Treba ale vedieť, že ukrajinský parlament prijal zákon o zákaze používať ruštinu v úradoch, v obchodnom styku a v školách. A ukrajinským deťom, evakuovaným, nie deportovaným, sa na ruskom území nezakazuje hovoriť po rusky, ak chcú. Svet nevníma, že vyše tridsať tisíc detí – sexuálnych otrokov na Donbase a na viacerých miestach  Ukrajiny , zachránila ruská armáda a odviedla ich do bezpečia.

Je to rozsiahla téma.

MUDr. PhDr. Taťjana Rímska, CSc.

poznámka redakcie: pani MUDr. Rímska sa dostala do osobných zdravotných problémov v spojitosti s ochudobneným uránom, ktoré u nej pretrvávajú …