pondelok, 27 mája, 2024
Ekonomika

Situácia je skutočne veľmi zlá

“Zostavovanie rozpočtu na budúci rok je veľký orech, ktorý budeme musieť rozlúsknuť,” hovorí minister financií Ladislav Kamenický v rozhovore pre Hlavné správy.

Ako to vyzerá s rozpočtom ? Čo je teraz najväčší problém na ministerstve financií?

Kamenický: “Momentálne nedávam rozhovory ohľadom rozpočtu. Všeobecne môžem povedať, že mnohé veci sa v rozpočte neriešia a ani sa za 3,5 roka neriešili. Hovoríme o riešení kritických stavov. Kritický stav už nastal. Je tu. Musíme riešiť každodenné veci a na druhej strane, bývalá vláda nám nechala obrovský deficit na rok 2023.”

Podľa prognózy, ktorá bola 15. novembra zverejnená Európskou komisiou, sme čo sa týka rozpočtu a rozpočtového deficitu jednou z najhorších krajín EU a úplne najhoršou krajinou budeme v roku 2024. “Najhoršia krajina s najhorším, najvyšším deficitom v celej Európskej únii, pozor, nie Eurozóny,” zdôrazňuje Kamenický.

“Keď nová vláda neurobí žiadne opatrenie , tak deficit bude tých 6,5 % HDP, čo je najvyššie číslo z krajín Európskej únie,” pokračuje.

Ďalej vysvetľuje, že problém je to, že reálne číslo deficitu je ešte horšie. “Vzhľadom na to že tu máme Ukrajincov, platíme za nich školy, ubytovanie a podobne… Bývalá vláda na to minula 200 miliónov, v rozpočte, ktorý mám na budúci rok tam nie je ani jedno euro vyčlenené na toto. Bývalá vláda minula na energetickú pomoc 3,5 miliardy eur, a nám nechali 700 miliónov. Situácia je skutočne veľmi zlá. ”

Podľa jeho slov je zostavovanie rozpočtu na budúci rok veľký orech, ktorý budú musieť rozlúsknuť. “Na jednej strane bude dôležité vôbec zostaviť rozpočet s pomocou odborníkov, na druhej strane bude dôležité urobiť koaličnú dohodu. Len dosiahnutím konsenzu medzi koaličnými partnermi predídeme rozpočtovému provizóriu. Pretože ak sa mu nevyhneme, budeme o mesiac riešiť znova tie isté problémy ako máme dnes.”

Aké by bolo prijateľné číslo deficitu ?

Kamenický hovorí, že vláda z rozpočtu nechce osekávať miliardy. “Chceli by sme, tak ako sme sa dohodli s EK, rozpočet upravovať k 0,5% HDP. Problémom však je, že je to 0,5% HDP z roku 2023 nie 2024, čiže keď sa chceme dostať k tomu číslu, musíme tú dieru, tú sekeru, ktorú nám v deficite v rozpočte nechali, najprv dostať na nulu, až potom môžeme ísť do toho pol percenta. Preto nehovoríme o 650 miliónoch ale o 2-2,5 miliardách eur,” hovorí.

“Matovič s Hegerom nám nechali rozpočet, ktorý pripomína čiernu dieru. To je najväčší problém, ktorý musíme vyriešiť, samozrejme na to musíme urobiť opatrenia, lenže keď máte zoškrtať 2,5 miliardy, nie to jednoduché,” dodáva Kamenický.

Kde sa podeli peniaze, ktoré takto minula vláda Matoviča s Hegerom ?

Kamenický: “Nevyužívali sa rozumne peniaze z Plánu obnovy z eurofondov, to sú najlačnejšie peniaze, ktoré môže republika použiť, a ak ich nevyužije o to viac zaťaží štátny rozpočet. To sú pre štát najvzácnejšie zdroje,” hovorí.

Dodáva, že stovky miliónov sa minuli na očkovanie, testovanie, desiatky miliónov sa minuli na vakcíny, ktoré už expirujú. “Napríklad aj likvidáciu expirovaných vakcín, bude treba zaplatiť.”

 

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/minister-kamenicky-pre-hs-situacia-je-skutocne-velmi-zla/3319968