piatok, 14 júna, 2024
HistóriaO čom je reč

Pozostatky sv. Metoda na Devíne?

 

M. Tkáč: Našli archeológovia v krypte pod kostolom v Devíne už v roku 1982 pozostatky sv. Metoda?

Nie je v záujme Cirkvi, ale aj Slovenskej republiky, a všetkých Slovanov, aby sa preverilo, či sa naozaj jedná o pozostatky sv. Metoda?

V roku 1982 robili pod týmto kostolom archeologický výskum. Mám osobné svedectvo od pána Lorinca, ktorý bol vtedy kostolník, nahovoril to, a to svedectvo svedčí o tom, že asi trinásť metrov pod týmto oltárom je niečo ako krypta, tam našli sedem kostier, sedem telesných ostatkov. Zrejme vzácnych mužov.

Jeden z nich mal na svojej hrudi kríž z troch kovov a zvyšky rúcha, ako keby gréckokatolícke, tak to povedal ten pán Lorinc. On oznámil, alebo povedal miestnemu správcovi profesorovi Belanovi, že zrejme našli svätého Metoda, lebo kto iný na tejto póze by mohol byť pod Devínskym kostolom, teda tu niekde, ako stojíme.

V tej chvíli prišiel z Prahy príkaz, a zasypali toto miesto dvanástimi nákladnými autami piesku. To znamená, že zrejme nič nezničili, len to zasypali pieskom. Piesok sa však dá vybrať.

V istom čase som sa na túto tému rozprával s pomocným biskupom bratislavským pánom Haľkom a chcel akýsi podnet, akýsi dôkaz, že sa to oplatí robiť. Zrejme takým dôkazom je kameň, ktorý tu niekde je, ak ho niekto neodniesol, tam ako hovorí, ukazuje priateľ.

Na tom kameni je rovnoramenný kríž biblický teda a dva kalichy. Cyril a Metod? Tento kameň sa zachránil a je v istom zmysle návodom, že by bolo treba sa k veci vrátiť, pristaviť tu nákladné autá, piesok odstrániť a možno že by sme boli svedkami zázraku.

Slovensko nie je hrdé na svoju históriu, lebo nepozná osoby a príbehy svojich veľkých mužov.

 

Pripravil: Anton Čulen, krátené

zdroj: https://alianciazanedelu.sk/archiv/15765