nedeľa, 16 júna, 2024
Zahraničie

Zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger

Vo veku sto rokov včera (29.11.) vo svojom dome v štáte Connecticut zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger. Narodil sa v nemeckom meste Furth 27. mája 1923 do židovskej rodiny ako Heinz Alfred Kissinger. V roku 1938 s rodinou emigroval do Spojených štátov.

Pôsobil na poste šéfa diplomacie v dvoch administratívach prezidentov USA – Richarda Nixona a Geralda Forda. V roku 1973 získal za spoluúčasť na rokovaniach ohľadom vojny vo Vietname Nobelovu cenu za mier.Kissinger však rozhodoval aj o intenzívnom bombardovaní Severného Vietnamu, čo malo krajinu prinútiť k ukončeniu vojny.

Ocenenie tak sprevádzala aj kontroverzia.

V 70. rokoch participoval aj na globálnych udalostiach. Jeho práca viedla k diplomatickému otvoreniu Číny a k americko-sovietskym rozhovorom o kontrole zbraní. Podieľal sa aj na rozšírení vzťahov medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi či parížskych mierových dohôd so Severným Vietnamom.

V júli tohto roka navštívil tiež Peking, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Mnohí však Kissingera označovali za vojnového zločinca, pretože podporoval protikomunistické diktatúry, hlavne v Latinskej Amerike. Mnoho krajín ho navyše chcelo kvôli zahraničnej politike USA zatknúť alebo vypočúvať.

Kissinger už od 15 rokov pracoval v továrni a navštevoval večernú školu. Stal sa doktorom filozofie a vyučoval na Harvardovej univerzite,kde bol aj neskôr vymenovaný za profesora. Zároveň bol zakladateľom konzultačnej spoločnosti Kissinger Associates a autorom politických a historických literárnych diel.