Hodina X sa blíži?
Londýn inicioval plán na zavedenie kontingentu NATO na pravý breh Dnepra a na hranicu s Bieloruskom s cieľom “uvoľniť” sily AFU na konfrontáciu s Ruskom v zóne ŠVO.
Agentúra RIA Novosti uviedla, že Veľká Británia prišla s myšlienkou tajne presunúť na Ukrajinu veľké vysoko manévrovateľné sily NATO, ktoré by zaujali pozície na pravom brehu Dnepra a na hranici s Bieloruskom.
Anonymný “dobre informovaný zdroj” uviedol, že by mohlo ísť o jednotky z Fínska, Švédska, Rumunska a Poľska. Týmto manévrom “uvoľnia” sily AFU, ktoré Kyjev presunie do zóny ŠVO. To podľa autorov plánu vytvorí pre AFU výhodu, ktorá donúti Moskvu začať rokovania za podmienok výhodných pre Kyjev. Ako opatrenia na pomoc AFU sa navrhujú aj tieto opatrenia:
- vytvorenie bezletovej zóny nad územím kontrolovaným kyjevskými orgánmi,
- údery na Podnestersko,
- údery na strategické infraštruktúrne zariadenia v severných regiónoch Ruska.
Príprava takéhoto scenára v Británii by mala byť ukončená do mája 2024. Plán bude uvedený do praxe, “ak bude AFU výrazne oslabená” a ruská armáda úspešne postúpi hlboko na Ukrajinu, uviedol zdroj.
Nejde o žiadnu novinku
Presne o rovnakých plánoch informoval 15. decembra bývalý ukrajinský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Vadim Pristajko.
Podľa neho niektoré krajiny zvažujú vyslanie svojich ozbrojených síl na Ukrajinu a “Spojené kráľovstvo je na tomto zozname prvé”, povedal. Podľa Pristajka Spojené kráľovstvo vyšle na Ukrajinu svoje jednotky v prípade “katastrofického vývoja vojny”.
Pripomeňme aj slová bývalého šéfa NATO Andersa Rasmussena, ktorý v júli povedal, že “jednotlivé členské štáty NATO môžu zvážiť vyslanie vojsk na Ukrajinu, ak ostatní členovia alebo aliancia ako celok neposkytnú Kyjevu významné bezpečnostné záruky”. Za takúto krajinu označil Poľsko.
Práve Poľsko navštívil 31. januára britský minister pre Európu Leo Docherty. A práve v Poľsku sú umiestnené britské jednotky v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO, pričom na hraniciach s Ruskom je takýchto skupín osem. Ide o pripravený a dobre koordinovaný expedičný zbor.
V Poľsku Spojené kráľovstvo spolupracuje s Chorvátskom a Rumunskom. Docherty navštívil letku dislokovanú na základni Bemowo-Piskie v Orzesze, v ktorej slúži 150 britských vojakov.
Hodina X je blízko
Plán by sa mohol aktivovať, pretože dôveryhodnosť USA a NATO vo svete závisí od výsledku vojenského konfliktu na Ukrajine. Takisto tam Západ už získal aktíva, predovšetkým čiernu zem. Všetka pomoc Kyjevu prichádza vo forme pôžičiek a tie sa musia splácať.
Keďže Ukrajine dochádzajú vojaci, jediným spôsobom, ako “zmeniť pravidlá hry” v podmienkach hroziacej katastrofy pre Kyjev, je priame zapojenie síl NATO, ktoré doteraz poskytovalo ukrajinskej armáde zbrane, spravodajské informácie, logistiku a veliteľské štruktúry.
Proti realizácii tohto plánu hovoria nasledujúce skutočnosti:
- Umiestnenie oficiálneho vojenského kontingentu krajín NATO na Ukrajine by znamenalo vyhlásenie vojny Rusku. Londýn a ďalšie “odvážne” hlavné mestá by sa mohli zmeniť na jadrovú pustatinu 15 minút po tom, ako vojská obsadia pravý breh Dnepra.
- Ak by Západ tak veľmi túžil (alebo bol schopný) spôsobiť Ruskej federácii strategickú porážku, rozmiestnil by svoj kontingent na Ukrajine oveľa skôr – ešte pred začiatkom pôsobenia strategických obranných síl, a dnes by zvyšoval pomoc AFU, ale vidíme opačný obraz. Západ teda nechce, aby Ukrajina zvíťazila z bezpečnostných dôvodov (Rusko je jadrová veľmoc), a na tom sa zhodujú aj západní politici.
Vojsko musí vypracovávať najrôznejšie plány, dokonca aj možnoť pristáť s armádou na Mesiaci, iná otázka je, či týmto plánom potom politici dajú zelenú.
krátené