štvrtok, 2 mája, 2024
Komentáre

Zdravotníctvo- sestry verzus lekári

 

Pracoval niekto z “odborníkov” na zdravotníctvo naozaj v zdravotníctve? 

Keď čítam komentáre k nášmu zdravotníctvu tak mám pocit že títo ľudia absolútne nevedia o čom hovoria.

Teraz sa pretriasa téma nedostatku sestier a zvýšenie ich kompetencií. Nedostatok sestier je samozrejme realita ale keď sa niekto vyjadruje ku zvýšení ich kompetencií, tak je to len znôška abstraktných nejasných vyjadrení, nič konkrétne.

Vojáku Kefalíne a co jsi představujete pod pojmem zvýšení kompetence?

Písanie receptov? Samozrejme, nevidím problém, lekár indikuje liečbu a sestra môže napísať i opakovaný e-recept, potrebuje však na to špeciálnu kartu na prihlásenie do systému, vloženie karty do čítačky, zadanie kódu, v podstate žiadny problém. Túto kartu má teraz iba lekár, môže ju však sestre požičať a je to vybavené, už teraz sa to deje, ak lekár dôveruje sestre a môže sa na ňu spoľahnúť, neviem či je to legálne ale zodpovednosť má nakoniec lekár. V podstate i dnes lekári aj bez príslušnej atestácie píšu recepty na kódy iných lekárov, je to o dôvere, že dodržiavajú napríklad preskribčné obmedzenia atď. aby “majiteľ” pečiatky nemal problémy s poisťovňou.

Väčšia kontrola pacientov i liečby zo strany zdravotných sestier? Veď to robia, píšu svoju ošetrovateľskú anamnézu, informujú lekára o zmene zdravotného stavu, sú pri resuscitácii, samy ju i môžu začať, môžu upraviť liečbu po dohovore s lekárom atď. Nakoniec sestry, ktoré pracujú na jednom oddelení vedia o pacientovi viac ako lekár čo sa tam objaví len v službe raz za týždeň. Sestry i teraz obsluhujú zložité prístroje – dialýzu, umelú pľúcnu ventiláciu atď. Do istej miery nateraz (ilegálne) podávajú i liečbu, transfúzie, vypisujú žiadanky na vyšetrenia, informované súhlasy atď. (toto by sa mohlo zlegálniť, napríklad pri podaní transfúzie naozaj nemusí stáť lekár, stačí vzdelaná sestra).

Pod pojmom zvýšenie kompetencií by sme si mohli predstaviť vyšetrenie pacienta a zváženie či má pacienta hneď vyšetriť lekár alebo za ktorým lekárom pacienta poslať, ak má sestra skúsenosti, dostatočnú prax, tak to zvláda už i teraz. Každý omyl, zlé zhodnotenie zdravotného stavu pacienta tak bude na zodpovednosti sestry. Samozrejme, všetci sme omylní. Sestra so skúsenosťami môže byť lepším diagnostikom ako 80-ročný lekár či lekár pod vplyvom… aj to sa stáva.

Ku kompetenciám patrí i vyššia zodpovednosť a to môže byť problém. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vám dá pokutu ak v zdravotnej dokumentácii nedáte k ordinácii pečiatku a podpis. Zodpovednosť prináša strach. Teraz sú zväčša Úradom pranierovaní lekári, pri väčších kompetenciách prídu na rad i sestry.

Ak komora sestier hovorí o zvýšení kompetencií tak nech hovorí konkrétne. A samozrejme vyššie mzdové ohodnotenie súvisí priamo s kompetenciami i zodpovednosťou.

A ešte ku školám, v socializme stačilo 4-ročné štúdium, aby sme mali schopnú a zručnú sestru, teraz po 4 rokoch vyrábame praktické sestry, ktoré majú ešte menšie kompetencie ako v minulosti, ak chcú byť zdravotné sestry skutočne sestrami bez prívlastku “praktické” musia ešte študovať na vysokej škole 3 či 5 rokov. Absurdné. Za zdravotnú sestru študujete dlhšie za lekára  (medicína 6 rokov, sestra 7 či 9 rokov). Otázne je či potrebujeme toľko štúdia. Osobne mám pocit že socialistické sestry so 4-ročnou strednou školou boli po praktickej stránke lepšie pripravené ako terajšie vysokoškoláčky.

Zdravotná škola bola v minulosti výberovou, teraz sú fakulty ošetrovateľstva podobne ako mnohé iné vysoké školy dobrým kšeftom (veď vieme ako študovali mnohí naši politici – odborníci na tých “dedinských” vysokých školách). Za úvahu by stálo vytvoriť jednu koncepciu zdravotnej sestry, možno 5-ročné stredoškolské štúdium.bez zbytočného naťahovania štúdia na 7 či 9 rokov.

 

Miroslav Urban

zdroj: https://blog.hlavnespravy.sk/33648/zdravotnictvo-sestry-verzus-lekari/