Národná kultúra by mala Slovákov spájať, nie rozdeľovať
Matica slovenská (MS) pozorne sleduje kampaň, ktorá je v týchto týždňoch vedená proti nedávno vymenovanej ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej.
Podobné aktivity časti tzv. kultúrnej obce na Slovensku proti ministrom kultúry sa odohrali aj v nedávnej minulosti a takmer rovnakými i neprimeranými mediálnymi metódami. Útoky na ministrov kultúry, ktorí sa verejne vyjadrili, že národná kultúra je pre nich prioritou, sú pre matičiarov a Maticu slovenskú znepokojivé. V marci 2018 sme boli svedkami podobnej kampane proti vtedy novovymenovanej ministerke kultúry Ľubici Laššákovej, ktorá do funkcie nastúpila 22. marca 2018. Paradoxne už o tri dni odštartovali cielené nenávistné snahy na jej odvolanie pod názvom tzv. Kultúrny reparát.
V polovici januára podobná časť kultúrnej obce Slovenska spustila petíciu na odstúpenie tentoraz novej ministerky kultúry M. Šimkovičovej. Podobne ako v roku 2018 ani tejto ministerke jej kritici nedali priestor na základné zorientovanie sa v problematike. Treba podotknúť, že ide o obzvlášť zložitú dobu pre rezort kultúry. Objektívne nový kolektív pracovníkov Ministerstva kultúry SR nemohol za také krátke obdobie veľa vykonať a už čelí nevyberanej kritike i dokonca návrhu na odvolanie ministerky v Národnej rade Slovenskej republiky.
Matica slovenská rešpektuje výsledky demokratických volieb z roka 2023, a tým aj nomináciu M. Šimkovičovej a jej vymenovanie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou do funkcie. Pripomína, že k štandardom politickej kultúry patrí, aby sa ponechal každému novému ministrovi priestor aspoň sto dní na preukázanie svojich schopností riadiť rezort. A až potom na základe konkrétnych výsledkov práce možno hodnotiť jeho prácu.
Matica slovenská je zároveň presvedčená o tom, že práve národnou kultúrou môžeme spoločnosť spájať, a nie ju rozdeľovať i zneužívať na politické kampane.
Predsedníctvo Matice slovenskej
MARTIN 26. 1. 2024