O vstup do BRICS požiadalo ďalších dvadsať krajín
Veľvyslanec BRICS Anil Sooklal uviedol, že ďalších 20 krajín, okrem nedávno navrhnutých šiestich nových členov pozvaných začiatkom tohto roka, požiadalo o vstup do skupiny BRICS.
Keď diskutoval o súčasnom predsedníctve Juhoafrickej republiky v BRICS, koncom novembra uviedol, že „O členstvo v BRICS formálne požiadalo viac ako 20 krajín, pričom rovnaký počet prejavil záujem. Toto je potvrdením, že BRICS hrá dôležitú úlohu pri presadzovaní rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík. Existuje veľký počet zainteresovaných strán a budú sa nimi zaoberať príslušní ministri zahraničných vecí.
V súčasnosti BRICS zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, zatiaľ čo Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty by sa mali pripojiť od 1. januára.
Argentína bola tiež pozvaná, aby sa pripojila, ale očakáva sa, že nedávna zmena politického režimu bude klesať. Päť súčasných členov BRICS je zodpovedných za 37 % celého svetového obchodu.
20 nových kandidátskych krajín BRICS
Čo sa týka 20 nových kandidátov, pre mnohých bude atraktívna skutočnosť, že BRICS netrvá na formálnych obchodných rokovaniach a trvalom zavedení zníženia ciel. Namiesto definovaného režimu znižovania ciel má BRICS oveľa voľnejší prístup. To odstraňuje politické bariéry, medzi ktoré patrí trvanie na trhových a politických reformách, čo je skôr západný prístup, a tiež to znamená, že znižovanie ciel a zlepšovanie rozvoja obchodu možno implementovať podľa potreby. Toto sú základné body záujmu rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré by inak mohli mať problém konkurovať lacnému dovozu. Umožňuje tiež účasť autokratickejším režimom bez toho, aby bolo potrebné zavádzať nevítané reformy, ktoré nemusia byť brané do úvahy v ich národnom záujme. Väčšina z 20 žiadateľov nebola verejne identifikovaná, avšak podľa môjho skúseného názoru pravdepodobne budú zahŕňať nasledujúce.
Afganistan
Mimoriadna hodnota, ale Afganistan má značné zdroje a je členom BRI. Vyžadujú sa diplomatické zmeny, ale Čína, India a Rusko majú záujem o prestavbu krajiny, keď bude zabezpečená politická stabilita.
Alžírsko
Z hľadiska veľkosti trhu má Alžírsko desiate najväčšie overené zásoby zemného plynu na svete, je šiestym najväčším vývozcom plynu na svete a má tretie najväčšie nevyužité zdroje bridlicového plynu na svete.
Bangladéš
Bangladéš je jednou z piatich najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta a prechádza významnými reformami rozvoja infraštruktúry a obchodu. S Indiou má spoločnú hranicu dlhú 4 100 km.
Bolívia
Bolívia, bohatá na majetok, ale relatívne chudobná, má najrýchlejšie tempo rastu HDP v Latinskej Amerike.
Kuba
Kuba je vzdor proti sankciám už dlho obľúbeným miestom Číny a Ruska, keď chcú naštvať Spojené štáty. Má tiež významné dohody s Čínou a Ruskom, je členom BRI a má významný vplyv v Karibiku a Latinskej Amerike.
Ekvádor
Ekvádor rokuje o dohodách o voľnom obchode s Čínou aj Eurázijskou hospodárskou úniou. Bolo by rozumné nahradiť ich voľnejším usporiadaním BRICS.
Indonézia
Potenciál Indonézie, jednej z popredných ázijských ekonomík, sa opäť zvýšil na vstup do BRICS. V júli 2023 prijala Jakarta pozvanie zúčastniť sa na samite BRICS v roku 2023.
Kazachstan Ekonomika Kazachstanu je vysoko závislá od ropy a súvisiacich produktov. Medzi jej hlavné exportné komodity okrem ropy patrí zemný plyn, železné kovy, meď, hliník, zinok a urán.
Mongolsko
Mongolsko je problémom aj riešením, pričom je geograficky atraktívne. Vyžaduje si rozsiahle investície do svojho energetického sektora; je však bohatý na zdroje a je tranzitným bodom medzi Ruskom, Kazachstanom a Čínou. Nie je členom žiadneho obchodného bloku, pričom voľnejšia dohoda BRICS je vhodnejšia na zachovanie jej regionálnej nestrannosti.
Nikaragua
Nikaragua je banícka hra a vedúca krajina v Strednej Amerike produkujúca zlato. Má dohodu o voľnom obchode s blokom ALBA a je vplyvným hráčom v Karibiku.
Nigéria
Nigérijský minister zahraničných vecí Yusuf Tuggar oznámil, že krajina má v úmysle stať sa členom skupiny BRICS v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Nigéria má HDP 448 miliárd USD, populáciu 213 miliónov a HDP na obyvateľa 2 500 USD. Má 9. najväčšie svetové zásoby plynu a významné zásoby ropy.
Pakistan
Pakistan podal žiadosť o vstup do skupiny krajín BRICS v roku 2024 a počíta s pomocou Ruska počas procesu členstva, uviedol novovymenovaný veľvyslanec krajiny v Rusku Muhammad Khalid Jamali.
Senegal
Senegal je stredná kapacita v ťažbe zlata a energetike s rezervami zlata, ropy a plynu. Energetický priemysel je v štádiu rastu, keďže zásoby sa našli len nedávno. Národy BRICS, ktoré majú hlad po energii, budú mať záujem zabezpečiť si svoje zásoby.
Srí Lanka
Srí Lanka nemá záujem o otvorenie svojich trhov, ale má značné ekonomické problémy. Čína má záujem o prístup k prístavu a Indickému oceánu, zatiaľ čo ruské investície do cestovného ruchu rastú. Dohoda BRICS by bola dostatočne voľná na to, aby uspokojila všetky obavy, zatiaľ čo India ju bude chcieť sledovať.
Sudán
Päť hlavných exportných trhov Sudánu sú 100 % BRICS – Čína, Rusko, Saudská Arábia, India a Spojené arabské emiráty. Sudán má aj regionálny vplyv. Je to tretia najväčšia krajina Afriky podľa rozlohy a je členom Ligy arabských štátov (LAS). Ak by sa Sudán pripojil k BRICS, dal by skupine úplnú kontrolu nad zásobovacími trasami Červeného mora.
Thajsko
Thajsko je jednou z najväčších ekonomík ASEAN-u, cez ASEAN má ďalšie dohody o voľnom obchode s Austráliou, Novým Zélandom, Japonskom, Južnou Kóreou, Čínou, Hongkongom a Indiou a dohody s Čile a Peru. Thajsko je tiež signatárom RCEP FTA medzi ASEAN-om a Austráliou, Čínou, Japonskom, Novým Zélandom a Južnou Kóreou.
Turecko
Údaje o obchode Turkiye so súčasnými a väčšinou budúcich členov BRICS vykazujú výrazný rast. Získanie prístupu k financovaniu BRICS NDB sa môže ukázať ako atraktívne aj pre Ankaru, keďže sa očakávajú rokovania o mnohých otázkach.
Uruguaj
Uruguaj sa pripojil k novej rozvojovej banke BRICS – jasné znamenie, že sa čaká na oficiálne členstvo v BRICS.
Uzbekistan
Uzbekistan je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík Strednej Ázie, no brzdí ho dvojitá uzavretosť. Členstvo v BRICS by jej umožnilo prístup na trh Číny, Európy a zvyšku Ázie viac chráneným spôsobom.
Venezuela
Ďalšia odľahlá hodnota, ale jej energetické rezervy a politický postoj dobre zodpovedajú potrebám Číny a Ruska.
Medzi ďalších kandidátov pravdepodobne patria okrem iného Kostarika, Salvádor, Guatemala, Honduras, Panama, Čile, Peru, Azerbajdžan, Tadžikistan, Turkménsko, Vietnam, Kamerun, Kongo, Keňa a Tanzánia.
Zhrnutie
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o nesúrodú a nesúrodú skupinu, ktorá nemá veľa spoločného. Toto je však súčasťou odvolania. Na Západe sa na ekonomiky obchodných partnerov zvyčajne pozerá z hľadiska ekonomickej schopnosti a ich okamžitej užitočnosti (alebo inej) pre západné ekonomiky. Rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré sú sľubné, sú často „nabádané“, aby sa pustili do politických a ekonomických reforiem s cieľom „priviesť ich k medzinárodným štandardom“. Ukázalo sa, že to má tendenciu znamenať, že „západné výhody“ majú prednosť pred týmito ekonomikami. To zahŕňalo nežiaduce pôžičky Svetovej banky a vnucovanie obchodu s americkým dolárom a eurom na úkor ich suverénnych mien.
Spojením „rozvojových“ alebo „rozvíjajúcich sa“ ekonomík BRICS vsadili na budúcnosť. Zatiaľ čo niektorí potenciálni členovia sa môžu v budúcnosti dostať do ťažkostí spôsobených regionálnymi konfliktmi, väčšina nie. Absorpcia týchto nových členov bude nejaký čas trvať – ale mohla by byť dokončená do roku 2030.
Bližšie preskúmanie tiež ukazuje, že mnohé z 20 uvedených vyššie sú významné ekonomiky, často medzi poprednými hráčmi v rámci svojich vlastných obchodných blokov. Medzi ne patrí okrem iného Veľká arabská zóna voľného obchodu (GAFTA), latinskoamerický Mercosur, africká kontinentálna zóna voľného obchodu (AfCFTA), Eurázijská hospodárska únia (EAEU) a ASEAN. Začlenenie členov BRICS do týchto regionálnych blokov výrazne zvyšuje vlastný dosah a vplyv BRICS v nich. Na porovnanie, Európska únia sa javí ako prísne rigidná vo svojom prístupe. Pripomína skôr uzavretý trh ako otvorený. Týmto spôsobom možno BRICS vnímať ako protijed na predtým nadmerne regulované systémy západných obchodných skupín, kde sa obchodné rokovania merajú na desaťročia a politické podmienky nastolené výmenou za prístup na západný trh.
To, čo sa deje namiesto toho, je oveľa revolučnejšie a vedie k premyslenejšiemu a inkluzívnejšiemu multilaterálnemu prístupu. Hnutie BRICS sa rozvíja skôr ako obchodná filozofia než ako špecifický blok – a v nasledujúcich desaťročiach pripraví cestu vpred, pokiaľ ide o globálne obchodné toky.
Chris Devonshire-Ellis je predsedom Dezan Shira & Associates.
Chris Devonshire-Ellis
Briefing Hodvábnej cesty