štvrtok, 2 mája, 2024
Komentáre

Bude Zelenskyj čakať?

Chce 100 až 150 lietadiel F-16. Reálne ich nemá kam umiestniť a má málo kvalifikovaných pilotov, ktorí by s nimi mohli lietať, aj keby boli k dispozícii.

 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je vo vojne – so svojimi generálmi, poznamenáva Stephen Bryen, bývalý námestník ministra obrany a expert na bezpečnostné stratégie a technológie.

Zelenskyj napomenul šéfa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, ktorý pre časopis Economist povedal: “Tak ako v prvej svetovej vojne sme dosiahli úroveň technológií, ktorá nás dostáva do patovej situácie. S najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu.”

Zelenskyj trval na tom, že Ukrajina vyhrá vojnu proti Rusku a vyženie Rusov z krajiny. Masívna, teraz už neúspešná ofenzíva, sústredená najmä v oblasti Záporožie, zlyhala s veľkými stratami na ukrajinskej strane. Obnovená bitka o Bachmut, ktorú Zelenskyj začal napriek námietkam svojich generálov, tiež nebola úspešná a stála mnoho životov a veľa techniky. Zelenskyj medzitým trval na obrane Avdijivky, malého mesta, ktorému dominuje obrovská koksovňa.  Koks sa používa do vysokých pecí pri výrobe ocele. Ukrajinci v meste a jeho okolí neustále strácajú pôdu pod nohami.  Ukrajinci museli jednu zo svojich najlepších brigád, 54. mechanizovanú, presunúť do Kupjanska a nahradiť ju oveľa menej schopnou a vycvičenou teritoriálnou brigádou, ktorá mala za úlohu udržať Avdijivku.

Zelenského problémom je, že nemôže získať zahraničnú podporu pre Ukrajinu tým, že bude propagovať patovú situáciu.  Zalužného vyhlásenia, ktoré obsahovali aj nereálne požiadavky na zbrane a techniku, z ktorých niektoré jednoducho neexistujú, spôsobili problémy aj Zelenskému, ktorý samozrejme chcel viac dodávok a lietadiel, ale naďalej tvrdil, že s týmito dodávkami bude Ukrajina schopná vytlačiť Rusko z Ukrajiny.

Dobrým príkladom je letectvo. Ukrajina chce 100 až 150 lietadiel F-16.  Reálne ich nemá kam umiestniť a má málo kvalifikovaných pilotov, ktorí by s nimi lietali, aj keby boli k dispozícii. Začiatkom novembra boli na Ukrajinu dovezené dve rozobrané stíhačky F-16. Teraz je na Ukrajine 5 lietadiel F-16, ale treba ich dať dokopy. Dve hŕstky F-16, ktoré sa čoskoro presunú na Ukrajinu, pravdepodobne nič nezmenia. Na začiatok treba povedať, že ide o staré modely F-16, ktorých údržba nebude jednoduchá a ktoré sa nemôžu rovnať špičkovým ruským lietadlám. A čo je najhoršie, akékoľvek ofenzívne využitie prevedených F-16 musí byť schopné operovať v hustom prostredí ruskej protivzdušnej obrany na bojisku.

Rusko nedávno posilnilo svoje taktické jednotky novými mobilnými systémami protivzdušnej obrany. Vyhliadky európskych starých lietadiel F-16 na úspešnú konkurenciu nie sú dobré. (Vezmite na vedomie: USA si musia dávať pozor na využívanie žoldnierskych pilotov alebo slabo maskovaných Európanov, ktorí lietajú na stíhačkách na Ukrajine. Tento trik by sa im mohol vypomstiť.)

Zelenskyj sa tiež snaží presvedčiť americký Kongres, aby poskytol Ukrajine ďalšiu miliardovú podporu vrátane peňazí na výplatu štátnych zamestnancov a vojenských platov vrátane peňazí na dôchodky. Len tento ročný účet predstavuje 16,3 miliardy dolárov. Celková žiadosť pre Ukrajinu je neuveriteľných 61,4 miliardy dolárov, z čoho viac ako 45 miliárd dolárov je určených na vojenské dodávky. Porovnajte túto celkovú sumu s nákladmi na 5 alebo 6 lietadlových lodí. Ukrajina použije tieto peniaze údajne v priebehu jedného roka (ale pravdepodobne s ešte väčšími žiadosťami neskôr v priebehu roka). Lietadlové lode zostávajú vo flotile 50 rokov.

V zákulisí prebiehajú početné snahy o rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.  Zatiaľ čo Washington presadzuje ďalšiu pomoc, skúma aj spôsoby, ako s Ruskom dohodnúť mierový proces. Zelenskyj je, samozrejme, proti rokovaniam s Ruskom.

Kľúčovým problémom je vnímanie vojny na Ukrajine zo strany Ruska a jeho špeciálnej vojenskej operácie.  Rusko sa domnieva, že ukrajinský boj je bojom medzi NATO a Ruskom.  Rokovania by teda nevyhnutne museli zahŕňať nielen Ukrajinu, ale na samostatnej koľaji aj NATO (čo v konečnom dôsledku znamená Washington).  Hoci Rusi určite chcú vyriešiť územnú otázku (a tým aj ochranu ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine), chcú tiež, aby NATO z Ukrajiny odišlo.

Zelenskyj pravdepodobne stratil podporu svojich najvyšších generálov, ale je to dosť na to, aby si vynútil zmeny vo vedení Ukrajiny?  Je ťažké odpovedať na túto otázku.  Veľa závisí od výsledkov na bojisku.  O niekoľko týždňov môžu Avdijivku obsadiť Rusi a ukrajinské sily zatlačiť späť.  Zmeny inde by mohli byť negatívne pre ukrajinskú armádu, ktorej zúfalo chýba ľudská sila.

Je jasné, že súčasný vývoj udalostí je negatívny pre Zelenského a negatívny pre Ukrajinu. Vojaci v poli to už vedia.

Uhne Zelenskyj, alebo bude čakať na nevyhnutné?

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/bude-zelenskyj-cakat-na-nevyhnutne/3313644