Povolebné postrehy
Deň pred voľbami som s pobaveným záujmom sledoval, ako istá komunita voličov zdieľa snímku obrazovky počítača, ktorá ukazuje, že na sobotu sú miestenky do vlakov na trase Praha – Bratislava vypredané.
Pod týmito obrázkami, kolujúcimi po sociálnych sieťach, prebiehala smršť euforických komentárov typu „Máme nádej!“
Sociálnu bublinu, o ktorej hovorím, tvoria prevažne tzv. slušní ľudia, teda voliči Ivana Korčoka. Sú to tí istí ľudia, ktorí sa bežne posmievajú voličom strany SMER, že sú „zvážaní autobusmi“ na stranícke mítingy. No tu zrazu, čuduj sa svete, je v poriadku vypraviť z Českej republiky špeciálny, tzv. „volebný vlak“. To už nie je na smiech, to je v poriadku. Pretože nezáleží na tom, či voličov zvážate, ale čích voličov zvážate.
Starší ľudia s obmedzenými možnosťami mobility nárok na stranícky organizovanú dopravu zjavne nemajú, zato mladí, zdraví, rodičmi dotovaní študenti sú u politických neziskoviek či občianskych združení vítaní…
V diskusii pod príspevkom o úspešne vypredaných vlakoch som našiel aj komentáre, že niekde budú vypravené aj volebné autobusy, a to už som sa nezdržal smiechu. Nedalo mi – musel som sa komentujúcich spýtať, aký je teda rozdiel vo zvážaní voličov SMERu a vo zvážaní voličov Ivana Korčoka. A tu som sa dozvedel o tzv. slušných ľuďoch niečo, čo mi nebolo jasné a čo som nečakal.
Oni neporozumeli otázke.
Pritom je to jednoduchá komparácia dvoch situácií, kde je rovnica identická, len premenné sa líšia. A oni tomu neporozumeli. Normálne sa pýtali, že „čo chcem tou mojou otázkou povedať.“ Vtedy som za seba uzavrel diskusiu a poprial všetkým pokojnú volebnú sobotu. Načo ďalej debatovať tam, kde absentuje logické myslenie.
Len dodajme, že „smerácke“ autobusy aspoň odvezú účastníkov mítingov aj naspäť – na rozdiel od „volebného vlaku“, ktorý bol jednosmerný…
Mimochodom, keď už spomíname logické myslenie: Viete, čo má v hlavičke facebookového profilu Denník N? Stojí tam nasledovný text: Denník N je nezávislý, lebo žije najmä z platieb od predplatiteľov.
Tu narážame na ukážkový ilogizmus. Vysvetlím na krátkej deduktívnej postupnosti:
- Faktom je, že každé médium je závislé na príjmoch – bez nich by nemohlo existovať.
- Faktom je, že Denník N má príjmy najmä od predplatiteľov.
- Z toho preto vyplýva: Denník N je závislý na svojich predplatiteľoch.
Táto krátka logická operácia nám ukazuje, že Denník N v skutočnosti vôbec nie je nezávislý, ako to sám o sebe tvrdí – jeho autori nemôžu písať, ako sa im páči. Presnejšie: jeho autori MUSIA všetci písať tým otrepaným „modrým perom“, teda tak, aby ich čitatelia dostali presne také názory, s akými sami súhlasia. V opačnom prípade by zrušili predplatné. Len si predstavte ten poprask, keby Nko publikovalo solídny rozhovor s Ľubošom Blahom.
Kdeže nezávislosť…
Iný postreh: K prezidentským voľbám sa tesne pred moratóriom vyjadril aj známy raper Patrik Vrbovský, alias Rytmus. V krátkom videu vysvetľoval, čo ho motivovalo po toľkých rokoch hudobnej kariéry otvoriť sa verejne aj k politickej téme. Napokon sa priklonil k názoru, že voliť bude človeka, ktorý je za mierové riešenia vojnových konfliktov, menovite Petra Pellegriniho.
No to ste mali vidieť, koľko nenávisti sa vylialo na Vrbovského hlavu – vedro za vedrom. Dokonca v mojej vlastnej sociálnej bubline istý mladý muž napísal, že doteraz Rytmusa rešpektoval, ale týmto sa uňho navždy odpísal (ako keby to rapera malo trápiť…).
Najväčší fór, vlastne výstrel „slušných“ do vlastnej nohy, však spočíva v niečom inom. Komentátori Rytmusovho videa sa svorne zhodli v tom, že je nesmierne podozrivé, že nielen on, ale aj ďalší influenceri či športovci sa k téme volieb vyjadrili tesne pred moratóriom.
Vraj: To nie je len tak, za tým niečo bude! Ktovie, koľko im zaplatili!
Priatelia, idem do kolien. Tí istí ľudia, ktorí obviňujú príjemcov alternatívnych a občianskych médií z konšpirácií, teraz sami vytvorili vlastnú, a poriadne za vlasy pritiahnutú konšpiračnú teóriu.
To nevymyslíš, to je „slušné Slovensko“. To sú „liberálni demokrati“.
Nie v zlom, len sa pýtam: Kde je tu tá – toľko proklamovaná – tolerancia k inému názoru?
PhDr. Marián Kluvanec PhD.
zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/povolebne-postrehy/3456202