štvrtok, 2 mája, 2024
KomentáreNezaradenéO čom je reč

Nelegálna migrácia si vynútila americkú ústavnú krízu

 

Nepoznali by ste to podľa nedostatočnej pozornosti európskych a amerických médií, ale Spojené štáty americké rýchlo smerujú k veľkej ústavnej kríze. Príčina? Obrovský počet nelegálnych migrantov prekračujúcich americko-mexickú hranicu, pre ktorý Washington nerobí prakticky nič.

Od roku 2021 zachytila vláda USA 6 miliónov nelegálnych migrantov, ktorí ilegálne prešli do Ameriky z Mexika, ktoré má spoločnú hranicu s Texasom. Len v decembri prekročilo Rio Grande rekordných 302 000 migrantov, čo je viac ako počet migrantov, ktorí nelegálne vstúpili do Európy za celý rok 2023.

Aká veľká je kríza? Predstavte si, že by každý muž, žena a dieťa v Dánsku za posledné tri roky emigrovali do Ameriky. Alebo si spomeňte na kombinované obyvateľstvo Budapešti, Prahy a Ríma, ktoré sa presťahovalo do USA od nástupu Joea Bidena do úradu. Väčšina týchto migračných cunami zasiahla Texas, ktorého 2000 km hranica s Mexikom predstavuje polovicu dĺžky hranice medzi USA a ich južným susedom.

Texas celé desaťročia prosil Washington o pomoc s migračnou krízou, no neúspešne. Keď migrácia za posledné dva roky dosiahla nové maximá, guvernéri pohraničných štátov, najmä republikán Greg Abbott z Texasu, sa pokúsili o kreatívne kúsky, aby prinútili štáty v severnom regióne krajiny, aby venovali pozornosť. Liberálne mestá ako New York a Chicago sa vyhlásili za „útočisko“, čo znamená, že mestskí úradníci nebudú pomáhať federálnym imigračným úradom pri zatýkaní nelegálnych migrantov.

Guvernér Abbott a ďalší testovali nápadný súcit demokratických miest prepravou autobusov s nelegálnymi migrantmi na sever. Bývanie sa minulo a migranti zaťažujú mestské rozpočty – a náladu obyvateľov.

Napríklad New York City už prijalo 100 000 nelegálnych migrantov a ďalší sú na ceste a plánuje minúť 12 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich dvoch rokov na ich riešenie. Keď mesto počas chladného obdobia dočasne zatvorilo verejnú školu, aby tam mohli ubytovať migrantov, rodičia zneli zúrivo. V Chicagu davy rozhorčených čiernych obyvateľov žiadali, aby černošský starosta mesta vrátil migrantov späť. Mesto čelí siedmim súdnym sporom kvôli svojej migračnej politike, z toho trom podali černošskí občania nahnevaní, že Chicago tam nelegálne míňa vzácne zdroje na cudzincov, a nie na vlastných chudobných.

Tento týždeň znamenal veľký obrat v kríze. Texaský guvernér Abbott sa snažil odradiť migrantov tým, že nariadil príslušníkom texaskej národnej gardy, aby na hraniciach rozvinuli žiletkový drôt. Bidenova administratíva oponuje stratégii ako krutej a nariadila agentom federálnej pohraničnej hliadky prestrihnúť žiletkový drôt v pohraničnom meste Eagle Pass. V pondelok sa Najvyšší súd USA v rozhodnutí 5-4 postavil na stranu administratívy a rozhodol, že kontrola hraníc je federálna, nie štátna zodpovednosť.

V stredu guvernér Abbott vystrelil na federálnu vládu rozžeravenú delovú guľu. Vo formálnom vyhlásení guvernér Texasu „Federálna vláda porušila dohodu medzi Spojenými štátmi a štátmi,“ vyhlásil. Pretože prezident Biden neustále odmieta kontrolovať hranicu, povedal Abbott, Texas má ústavné právo brániť sa pred touto „inváziou“. Vo štvrtok agenti z Texasu rozvinuli pozdĺž hranice ďalšie žiletkové drôty.

Zdá sa, že list Abbott odporuje rozhodnutiu Najvyššieho súdu, ale získal nadšenú podporu niekoľkých republikánskych guvernérov a republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov, ktorí prisľúbili podporu väčšiny Snemovne pre Texas v tejto patovej situácii.

V čase písania tohto článku prezident Biden nereagoval na šokujúcu výzvu svojej autorite. Nie je ťažké pochopiť prečo. Nedávne prieskumy verejnej mienky ukazujú, že voliči považujú prisťahovalectvo za najdôležitejší problém, ktorému krajina čelí – a neprikláňajú sa na stranu prezidenta. Silná väčšina republikánov a nezávislých voličov verí, že situácia na hraniciach sa zhoršuje a že chcú, aby Washington konal dôraznejšie, aby to zastavil. Dokonca 50 % demokratov chce prísnejšie vymáhanie hraníc.

Prezident Biden čelí znovuzvolebnej kampani s už aj tak skľučujúcimi hodnoteniami. Navyše je takmer isté, že jeho protikandidátom bude Donald Trump, pre ktorého je nelegálna migrácia podpisovou záležitosťou.

Okrem politiky sú súdne a ústavné otázky skutočne znepokojujúce. V USA sú štátne národné gardy milície pod právomocou federálnych aj štátnych vlád, z ktorých každá ich môže mobilizovať na rôzne potreby. Štáty volajú Národnú gardu, aby pomohla pri odstraňovaní katastrofy, alebo menej často, aby obnovila poriadok. Federálna vláda nasadila členov Národnej gardy v zahraničí do bojových divadiel, hoci zvyčajne v logistike a iných podporných úlohách pre vojakov.

Texaská národná garda, ktorá hliadkuje na hranici, pôsobí pod vedením guvernéra Abbotta. Ak sa prezident Biden rozhodne ich „federalizovať“, od gardistov by sa očakávalo, že budú poslúchať prezidenta, nie guvernéra. V tomto prípade by to chcel Biden.

 

Rod Dreher

zdroj: https://europeanconservative.com/articles/commentary/illegal-migration-forcing-u-s-constitutional-crisis/