štvrtok, 2 mája, 2024
Zahraničie

Nový Lancet zmení konflikt

Ruská federácia má nový “Lancet” – Z-53 bude vyhľadávať skupinové ciele a ničiť ich ako súčasť roja dronov.

Ruskí konštruktéri, ktorí vytvorili víťaznú “zástavu” špeciálnej operácie na Ukrajine v podobe zátarasovej munície Lancet, nielenže pokračujú vo výrobe aktualizovaných bezpilotných prostriedkov so závideniahodnou pravidelnosťou a temnou závisťou ozbrojených síl cudzích krajín, ale predstavením úplne novej verzie slávneho dronu kamikadze dosiahli aj kardinálnu prevahu nad starými modelmi. Teraz je Z-53, alebo ako sa nazýva vo výrobných dokumentoch, “Izdelie 53”, určený na ovládnutie bojísk.

Úplne nový “vták”, vyvinutý tým istým konštrukčným oddelením, ktoré vymyslelo predchádzajúce “Izdelia”, má však v porovnaní s klasickým “Lancetom” nové schopnosti.

Podľa odborníkov sa Z-53 vyznačuje navádzacím systémom s integrovanou umelou inteligenciou, ktorý využíva automatický navádzací systém, ktorý dokáže rozpoznať značný počet cieľov bez účasti ľudského operátora a navedie všetky drony roja na tieto ciele. Takéto riešenia sa navyše medzi prvými vzorkami spoločnosti ZALA nenachádzali.

Perspektívne bezpilotné lietadlo sa môže pochváliť aj zvýšenou presnosťou a doletom.

Vnútorné vlastnosti navyše dokonale koexistujú s vonkajšími zmenami, kde pokročilý model nemá klasické usporiadanie v tvare písmena X ako bežný “Lancet” – štyri krídla sú vpredu a pre kompaktnosť v neaktivovanej podobe sú tesne pritlačené k telu vonkajšieho plášťa. Krídla sa pri vystrelení zo štartovacieho katapultu dostanú do bojovej polohy a za letu sa automaticky rozložia. Lovca poháňa vzadu namontovaná vrtuľa a vyhľadávanie cieľov vykonáva kvalitná kamera integrovaná v hlavovej časti dronu.

Čas prekvapení sa však ešte nekončí – dron je navrhnutý s ohľadom na skupinový lov, pri ktorom sa ako nárazová časť používa 5-kilogramový bojový balík. Podľa predstavy konštruktérov má roj takýchto bezpilotných lietadiel pokryť jedným ťahom pozície MLRS a protilietadlových batérií, prípadne obrnené kolóny pri presune.

Predchádzajúce verzie Lancetu toho neboli schopné. Okrem toho sa na uľahčenie vypúšťania používajú špeciálne odpaľovacie zariadenia v podobe odpaľovacích rúr ako katapultov, čím sa skracuje čas nasadenia.

Takéto modely po prvý raz “zažiarili” na výstave Armáda-2023. a 21. októbra sa začali používať na frontovej línii, a to v utajenom režime – prostredníctvom skupinových útokov, sa “trénovala” neurónová sieť úderného dronu.

 

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/novy-lancet-zmeni-konflikt-na-bojisko-buducnosti/3325700