štvrtok, 2 mája, 2024
O čom je rečZahraničie

Čínsky startup vyrobil batériu, ktorá dokáže napájať telefón až 50 rokov

 

Čínska spoločnosť Betavolt predstavila novú modulárnu jadrovú batériu, ktorá využíva kombináciu rádioaktívneho niklu izotop a diamantový polovodič štvrtej generácie.

Nový typ batérie bude schopný napájať zariadenie až 50 rokov. Fúzne batérie sa môžu zdať veľmi pokročilé, no v rôznych formách existujú už od začiatku 50. rokov minulého storočia. Väčšinou ide o takzvané rádioizotopové generátory, ktoré premieňajú teplo uvoľnené pri rozpade rádioaktívnych prvkov na elektrinu pomocou termočlánku alebo Stirlingovho motora.

Nová batéria Betavolt s názvom BV100 využíva dve vrstvy monokryštalických diamantových polovodičov s hrúbkou každej 10 μm, ktoré sú vložené medzi 2-mikrónovú vrstvu izotopu niklu Ni-63. Každá takáto sendvičová kombinácia môže produkovať elektrinu. Vrstvy môžu byť tiež stohované alebo spojené dohromady ako tradičné galvanické články, čím sa vytvárajú stovky nezávislých modulov jednotiek, ktoré navzájom spolupracujú. Celá konštrukcia je uzavretá v kryte, ktorý chráni pred žiarením a fyzickým poškodením. BV100 má veľmi malé rozmery 15 x 15 x 5 mm a dokáže generovať výkon 100 μW pri napätí 3 V. Scenárov použitia takéhoto riešenia môže byť mnoho, od napájania zariadení prevádzkovaných vo vesmíre, zdravotníckych zariadení, malých dronov a dokonca aj napájanie telefónov. Podľa Betavoltu je BV100 v pilotnej fáze s ohľadom na sériovú výrobu. Väčšia 1W verzia sa očakáva v roku 2025.

Hustota energie BV100 je 10-krát väčšia ako hustota lítiových batérií a nie je náchylná na požiar alebo výbuch. Keďže elektrinu skôr generuje, než by ju skladoval vo forme chemických reakcií, nevznikajú žiadne problémy s nabíjacími cyklami. Ni-63 sa nakoniec rozpadne na nerádioaktívnu meď, ktorá predstavuje minimálne riziko pre životné prostredie.

 

zdroj: https://dipol.sk/