Štefan Mnoheľ

O Štefanovi Mnoheľovi, rodákovi z oravskej Novoti, kde sa narodil v roku 1876, akoby nebolo vhodné hovoriť.

Pamätnú tabuľu v Poprade, kde prežil najdlhšiu časť života, bol mešťanostom i staviteľom konkatedrálneho kostola, mu odhalili po rokoch úsilia až 18. mája 2016. Vnútri kostola. Pozrite si matičný videofilm o tomto slovenskom kňazovi, ktorý sa v máji 1918 zúčastnil spolu s Hlinkom a Vojtaššákom na založení Slovenskej národnej rady a koncom októbra stal sa signatárom Martinskej deklarácie, ktorý bol aj zakladateľom a predsedom Matice slovenskej v Poprade. A ktorého život sa skončil dramaticky.

 

 

zdroj: youtube.com, TV Matica

 

 

 

najnovšie v poradí

Európa na rázcestí ...

Ukradnuté kosovo


náhodný výber článkov

Invázia imigrantov z Afriky sa dá zastaviť, len sa musí chcieť

Európa už dlhší čas čelí nekontrolovanému prílevu imigrantov z krajín tretieho sveta. Minulý rok bolo hlavnou vstupnou bránou pre imigrantov Grécko, ktoré absolútne nezvládlo stráženie svojej námornej hranice.

Kráľ Svätopluk

Našim čitateľom a všetkým slovenských vlastencom ponúkame možnosť, aby si prečítali vzácnu esej slovenského historika profesora Martina Homzu, študenta profesora Matúša Kučeru, ktorého nedávno ocenil poľský prezident Bronislaw Komorowski Rytierskym krížom rádu za zásluhy Poľskej republiky (11.12. 2012). Týka sa problematiky kráľa Svätopluka, jeho titulu kráľ a všetkých dôležitých súvislostí s týmto významným panovníkom starých Slovákov na Veľkej Morave. 

Starostovia blízkych obcí požadujú garancie

Pri rakúskom Bergu postavili ubytovňu pre azylantov – nikto ich nebude strážiť!